Patarimai/rekomendacijos, Psichologija, Vaikai/šeima

Psichologė atsako, kodėl svarbu mokyti vaikus kalbėtis apie problemas: gali pakeisti smegenų raidą

Kalbėtis apie savo problemas, specialistų teigimu, yra psichikos higienos pagrindas, o mokytis tai daryti reikia pradėti dar vaikystėje.

Nors pasakoti apie tai, kas liūdina, dažniausiai nėra malonu, pokalbiai ir aiškus jausmų įvardijimas gali stipriai pakeisti vaiko smegenų raidą, padėti susidaryti ryšiams tarp emocinės ir mąstančios smegenų dalies.

„Jei vaikas nemoka dalintis savo problemomis, dažnu atveju, jis neišmoksta ir jų spręsti. Įtampa kaupiasi viduje ir ilgainiui gali peraugti į tiesioginę arba užslėptą agresiją, o vaikas užaugti nepasitikinčiu savimi ir žemos savivertės žmogumi.

Kalbėjimas yra pirmas žingsnis sprendimo link“, – teigia šeimos psichologė, „Psychodemia“ vadovė Agnieška Kašinska ir priduria, jog kartu tai puikus emocinio intelekto lavinimo būdas.

A. Kašinska kartu su edukacinio turinio platformos „mokomoko“ įkūrėja aukle Diana Gabriūnaite aptaria, su kokiomis problemomis dažniausiai susiduria vaikai, bei dalinasi patarimais, kaip išmokyti mažuosius apie jas kalbėtis.

Išsiskyrimas su tėvais ir patyčios

Kaip teigia A. Kašinska, viena dažniausiai pasitaikančių darželį lankančių vaikų problemų – išsiskyrimas su mama ar tėčiu. „Jeigu 3 metukų vaikas sunkiai pasilieka darželyje, nenori paleisti mamos arba tėčio, dažniausiai tai parodo, kad jis jaučiasi nesaugus.

Kartais taip susiklosto dėl aplinkos darželyje, tačiau priežastis gali būti ir susiformavęs nesaugus prieraišumas prie tėvų, kuomet vaikas perglobojamas arba atvirkščiai – jam neužtenka tėvų dėmesio“, – aptaria šeimos psichologė.

Kalbant apie mokyklinio amžiaus vaikus ir paauglius, anot A. Kašinskos, išryškėja socialinių ryšių problemos, t.y. draugų priėmimas, patyčios, nepasitikėjimas savimi, savo kūno nepriėmimas.

Auklės Dianos patirtis patvirtina, jog vaikai itin dažnai susiduria su nepripažinimu mokykloje ar darželyje, patiria nesėkmes besimokant, nesutaria su vienu ar keliais mokytojais, o patyčios – pati didžiausia ir dažniausiai pasitaikanti problema.

Ji pastebi, jog dažnai vaikai bijo likti nesuprasti, bijo nežinomybės dėl pasekmių pasipasakojus, todėl yra linkę nutylėti. Vaikų, kurie gali tėvams drąsiai pasakyti, jog iš jų buvo pasityčiota, anot D. Gabriūnaitės, – mažuma.

Apie problemas praneša pasikeitęs elgesys

Visgi, nors vaikai problemomis įprastai dalinasi nenoriai, anot A. Kašinskos, tėvai gali patys tai pastebėti.

„Jeigu pasikeičia vaiko elgesys, pavyzdžiui, jis visada norėdavo kartu eiti į parduotuvę, o dabar atsisako, jeigu vaikas pasidaro irzlus arba beveik nustoja kalbėtis, skundžiasi, kad negali užmigti arba blogai miega, prastėja jo pažymiai, daugiau laiko praleidžia vienumoje, keičiasi apetitas, atsiranda pilvo ar galvos skausmai – visi šie ženklai gali reikšti, kad vaiką kažkas neramina“, – pasakoja ekspertė.

Ji pažymi, jog vienas iš drastiškesnių pavyzdžių, – vaikas gali pradėti save žaloti, pjaustyti odą, draskyti žaizdas nematomoje arba matomoje vietoje.

Psichologei antrina ir auklė Diana, kurios teigimu, jeigu su vaiku kažkas vyksta, tai labai aiškiai matosi – jis tampa tylesnis, užsidaro savyje, būna įsitempęs ar išsiblaškęs, nervingas.

„Kai neramina kažkokios problemos, įprastai pasikeičia ir suaugusio žmogaus elgesys, o vaikams dar sunkiau tai nuslėpti, nes jie tik mokosi išgyventi emocijas, jas valdyti“, – priduria „mokomoko“ įkūrėja.

Tėvai reikalauja per mažai pastangų

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.