Vaikai/šeima

Priėmimas į mokyklas: ažiotažas – dviejose įstaigose

Klaipėdos „Verdenės“ ir Simono Dacho progimnazijos – geidžiamiausios ugdymo įstaigos mieste. Kad vaikai į jas patektų tėvai prie mokyklos vakar ėmė rinktis jau nuo 3-4 val. nakties. 8 val. ryto, kai buvo pradėta oficiali būsimųjų pirmokų registracija, gyvoje eilėje pateikti dokumentus, keikdami Savivaldybę ir pykdami vieni ant kitų, laukė keli šimtai miestiečių.

„Vakarų ekspreso“ žurnalistai, atvykę į „Verdenės“ progimnaziją pusę aštuonių ryto, atrado per visą pirmojo aukšto fojė išsirangiusią eilę. Žmonės pasakojo, kad laukia čia jau nuo 5-6 val. ryto. Paklausus, kur eilės galas, tėvai nurodė, kad užsiregistruotume sąraše, kuris „kažkur yra“. Sąrašas gulėjo ant staliuko niekieno neprižiūrimas. Jame jau buvo užsiregistravę daugiau kaip 100 asmenų.

8 val. ant laiptų pasirodė mokyklos direktorė ir pranešė, jog bus pradėta registracija, o visi norintieji pateikti dokumentus prieš tai turės gauti eilės numerį. Eilė pakriko, visi tėvai puolė laiptais į antrąjį mokyklos aukštą. Stovėję eilės gale veržėsi į priekį, tačiau atsirado vienas tėvelis, pasiryžęs nieko be eilės nepraleisti ir kvietė visus pagal pačių tėvų nuo 5 val. ryto sudarytą sąrašą. Dėl to itin pyko vėliau atėjusieji, aiškinę, kad nuo 5 val. ryto pildytas sąrašas – neteisėtas, nes buvo skelbiama, jog oficiali registracija – nuo 8 val.

Eilė judėjo greitai. Per pirmąjį registracijos pusvalandį dokumentus jau buvo pateikę 50 gyventojų.

„Verdenės“ progimnazijos direktorė Rima Bėčiuvienė ir džiaugėsi, ir nerimavo dėl tokio jos vadovaujamos progimnazijos populiarumo.

„Pirmokų registracijai, manau, pasirengėme gerai: prašymus registruoja 5 darbuotojos, eilė juda gana greitai“, – sakė R. Bėčiuvienė.

Šiais metais „Verdenėje“ formuojamos 5 pirmokų klasės po 24 mokinius.

„Sunku kol kas spėti, kiek sulauksime prašymų. Praėjusiais metais sulaukėme 2 019 prašymų, o buvo planuota priimti tik 96 mokinius. Nepatekusiems buvo siūloma rinktis kitas mokyklas, tačiau sulaukta griežto pasipriešinimo. Tada buvo įrengtos dar dvi pirmokėlių klasės šalia esančioje „Žemynos“ gimnazijoje. Šiais metais gimnazija daugiau pirmokų tikrai nepriims, nes neturi kur. Mes mokykloje dirbame tikrai sudėtingomis sąlygomis, klasėmis paversti kone visi mokyklos kampai ir kampeliai, bet vaikams erdvės labai trūksta, sudėtinga patekti į sporto salę, į aktų salę ir į stadioną išeiti negalime, nes jis visas apsemtas vandeniu“, – pasakojo direktorė.

S. Dacho progimnazijoje apsilankę žurnalistai sužinojo, jog čia žmonės laukė jau nuo 3 val. nakties. Tėvai čia taip pat sudarinėjo savo sąrašus, tačiau prasidėjus tikrajai registracijai su išduodamais numeriais, sąrašai pakriko. Aistrų ir emocijų tarp laukiančiųjų čia buvo mažiau nei „Verdenėje“. Tėvai tik negalėjo atsistebėti, kad tokią svarbią dieną mokykloje nėra nei direktorės, nei pavaduotojų, nes jos išvyko į kvalifikacijos kėlimo kursus.

Situacija suvaldyta?

Vakar surengtos spaudos konferencijos metu Savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėja Laima Prižgintienė pareiškė, kad situacija S. Dacho ir Verdenės progimnazijose sėkmingai suvaldyta.

„Su mokyklų vadovais tarėmės, kaip sklandžiau, operatyviau aptarnauti gyventojus, kad nepasikartotų pernykštės klaidos. Buvo rekomenduota dalinti eilės numerius ir tokiu būdu užtikrinti teisingumo principą. Didžiulės eilės per keletą valandų išnyko. Iki pusės vienuolikos „Verdenėje“ užregistruoti 168 prašymai, Dacho progimnazijoje – 148 prašymai priimti vaiką į pirmą klasę. 118 prašymų priimta į „Versmės“ progimnaziją“, – sakė L. Prižgintienė.

Anot jos, ažiotažas bus tol, kol šiaurinėje dalyje nebus pastatyta nauja mokykla.

Ji sutiko, jog „Verdenės“ progimnazijai priskirta labai didelė aptarnaujama teritorija, taip pat ir nauji Dragūnų, Žolynų rajonai. Dragūnų, Plytinės gyventojams, anot specialistės, patogesnis susisiekimas būtų su Vitės progimnazija, tačiau Savivaldybė neketina teritorijos padalinti kitaip.

„Nenorėjome to daryti todėl, kad „Verdenėje“ jau mokosi daug naujuose rajonuose gyvenančių vaikų brolių ir seserų, be to, nežinome, kiek vaikų nepateks į „Verdenę“ ir tai būtų laikinas sprendimas, nes tuoj bus statoma nauja mokykla šalia Žolynų kvartalo“, – aiškino L. Prižgintienė.

ANKSTI. Prie S. Dacho progimnazijos tėvai gyvoje eilėje rikiavosi jau nuo 3 val. ryto. Eimanto Chachlovo nuotr.

Ji sutinka, kad nenormalu, jog tėvai pirmąją priėmimo dieną budi prie mokyklų. Specialistė informavo, kad šiais metais jau bus skelbiamas konkursas elektroninei priėmimo į bendrojo ugdymo mokyklas sistemai sukurti ir galbūt kitais metais tėvams jau nereikės stumdytis gyvose eilėse.

Į klausimą, kodėl iki šiol nepastatyta nauja mokykla, nors jau seniai buvo žinoma, kad poreikis bus, Švietimo skyriaus vedėja atsakė, kad mokyklos statybos seniai suplanuotos, tačiau planų įgyvendinimas atidėtas dėl krizės.

„Šiuo metu jau miestas gali sau leisti statyti mokyklą. Naujų gyvenamųjų rajonų vystytojai buvo įpareigoti tik palikti sklypus visuomeniniams objektams, tačiau nebuvo įpareigoti jų statyti“, – sakė L. Prižgintienė.

Informacija

Iš viso Klaipėdos mieste šiais metais į pirmas klases planuojama priimti 1 950 vaikų. Priėmimas vykdomas pagal naują tvarkos aprašą, kurį tik gruodžio 22 d. patvirtino miesto Taryba. Pagrindinė aprašo naujovė, kad vaikai į mokyklas bus priimami atsižvelgus nebe į deklaruotą, o į faktinę gyvenamąją vietą. Gyvenamoji vaikų vieta bus tikrinama pagal Gyventojų registro duomenis. Kilus abejonėms mokyklos direktorius turi teisę iki rugpjūčio 31 d. organizuoti vaiko gyvenamosios vietos patikrinimą. Paaiškėjus, jog tėvai pamelavo vaiko gyvenamąją vietą, jų atžala į pageidaujamą mokyklą nebus priimama. Jam bus siūloma kitoje mokykloje esanti laisva vieta.

Tėvams šiemet sudaryta galimybė pateikti prašymus į keletą mokyklų. Tad vaiko vieta sąraše po priėmimo komisijos įvertinimo dar gali pasikeisti.

Prioriteto tvarka bus priimami tie vaikai kurie jau mokėsi toje mokyklose priešmokyklinio ugdymo grupėje (arba pradinėse klasėse, jei vaikas ateina į 5-ą klasę). Kiti prioritetai yra lygiaverčiai: jeigu mokykloje jau mokosi brolis arba sesuo, jeigu vaikas yra našlaitis arba turi didelių ir labai didelių specialiųjų ugdymosi poreikių.

„Tai reiškia, kad vaikas, net jeigu gyvena rajone, tačiau jo brolis arba sesuo jau lanko šią mokyklą, turės pirmumo teisę prieš vaiką, gyvenantį šalia mokyklos, bet neturintį mokyklą jau lankančių brolio arba sesers“, – aiškino Švietimo skyriaus vedėja Laima Prižgintienė.

Į likusias laisvas vietas pateks vaikai, kurie gyvena mokyklai nepriskirtose teritorijose.

Priešmokyklinio ugdymo grupes lankę šešiamečiai, turintys psichologinės tarnybos išduotą leidimą eiti į pirmąją klasę, bus priimami tik į laisvas vietas, likusias priėmus visus septynmečius.

Prašymai į bendrojo ugdymo mokyklas dar bus priimami iki birželio 9 d. Priėmimas daugumoje mokyklų vyks birželio 10-24 dienomis.

Tėvai, kurie nori, kad jų vaikai lankytų M. Montessori, „Saulutės“, „Varpelio“ mokyklas-darželius arba mokyklose įsteigtas netradicinio ugdymo klases, prašymus turėtų pateikti iki balandžio 30 d., o priėmimas vyks gegužės 1-20 dienomis.

Asmenims, gyvenantiems ne Klaipėdos mieste, yra priskirtos Vitės, Vyturio pagrindinės mokyklos, Prano Mašioto progimnazija, Baltijos ir „Žemynos“ gimnazijos, EMILE klasės Martyno Mažvydo, „Smeltės“ progimnazijose ir „Aukuro“ bei Baltijos gimnazijose. Ugdymui rusų kalba yra priskirtos „Pajūrio“ pagrindinė mokykla, „Žaliakalnio“ ir „Aitvaro“ gimnazijos. Taip pat kitų savivaldybių gyventojai gali pasirinkti Ievos Simonaitytės (jaunimo), Litorinos ir „Medeinės“ specialiąją mokyklą, Hermano Zudermano ir Suaugusiųjų gimnazijas. Į visas kitas miesto mokyklas asmenys, gyvenantys ne savivaldybės teritorijoje, gali būti priimami tik esant laisvų vietų.

Šiais metais į mokyklas priimami 2010-aisiais gimę vaikai, kai jų buvo užregistruota 1 796. 2011-aisiais gimė 1 801, 2012 m. – 1 841, 2013 – 1 756, 2014 m. – 1 840, 2015 m. – 1 915 kūdikių. Tad skaičiai rodo, kad artimiausiais metais pirmokų skaičius Klaipėdos mieste dar augs.

Nuomonės

Eglė (iš laiško redakcijai)

Atėjau į „Verdenės“ progimnaziją 7.30 val. ir pamačiau būrį žmonių, stovinčių įsivaizduojamoje eilėje. Atsistojusi šone išgirdau moteriškes šnabždant apie sąrašiuką. Pasiteiravau išsigandusios budinčiosios kokia čia „sistema“. Ji atsakė, kad yra sąrašiukas, kuriame atėjus reikia užsirašyti į eilę, nes tada tvarkingai, kas pirmas atėjo, tas pirmas ir į raštinę pateks. To sąrašiuko niekas nekontroliuoja ir niekas nežino, kur jis yra. Jis tiesiog įduotas eilėje stovintiems. Rašo žmonės į tą sąrašiuką ką nori – rytinę kavą namuose dar geriančius draugus, kaimynus ir gimines. Kelios patrakusios mamos bėgioja po visą fojė to sąrašiuko ieškodamos ir niekaip neranda. Nesuprantu, kas čia per sistema ir koks čia „paslaugos dizainas“. Ar toleruotumėm tokią „sistemą“ privačiame sektoriuje? Čia juk yra elementari PASLAUGA vartotojui. Na gerai, gal elektroninė registracija nėra tobula… Gal ją sukurti, įdiegti ir t.t. nebuvo galimybių, na bet sukurti normalią bendrą tvarką visose Klaipėdos mokyklose, kaip ir kokie dokumentai yra priduodami, kelintą valandą atsidaro mokyklos, kaip yra „kontroliuojamos“ eilės ar nebuvo galima padaryti? Esu labai pikta. Ne todėl, kad mano dukra į šitą mokyklą nepateks, bet todėl, kad tokios patirtys viešajame sektoriuje yra laikomos norma. Elementarus neefektyvumas ir nepagarba miestiečiui. Toje „eilėje“ net nestovėjau. Turiu darbą, kurio už mane niekas nepadarys ir vaikus, kuriais reikia rūpintis.

Ingrida

Žinojome, kad bus eilė, nes taip priėmimas vyksta jau ne pirmus metus. Man reikia į darbą, negaliu eilėje laukti. Todėl atėjau prie mokyklos pusę šešių. Iš pradžių laukėme lauke, paskui įleido į mokyklos pastatą. Pirmieji atvykę tėvai ėmė registruoti eilę į sąrašą. Aš jame buvau 5-a. Tikiuosi vaikas pateks į pirmą klasę, nes gyvename šiame rajone, sesuo eina lanko šitą pačią mokyklą.

Matas

Mokyklos tinklalapyje buvo parašyta, jog registracija pradedama 8 valandą ryto. Atėjęs pusę aštuonių sąraše tapau 100-uoju numeriu. Vėliau būtent pagal tą sąrašą buvo kviečiami tėvai ir jiems įteikiami oficialūs numeriai. Gyvename šalia mokyklos. Jeigu mano vaikas į ją nepateks – paduosiu į teismą, nes sąrašas, pagal kurį registruojami mokiniai į „Verdenės“ progimnaziją buvo neteisėtas, jis sudarytas dar iki oficialios registracijos pradžios.

Informacijos šaltinis: ve.lt

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.