Patarimai/rekomendacijos, Psichologija, Vaikai/šeima

„Niekas manęs nemyli.“ 7 paauglių baimės ir kaip su jomis susidoroti

Paauglystė kelia stresą, kad ir kaip į ją žiūrėtume. Hormonų pertvarka atneša spuogus, riebaluotus plaukus, neproporcingai ilgas rankas ir kojas – ir reikia gyventi laimingai jau dabar, o ne „kai viskas grįš į normalias vėžes“. Išvaizdos pokyčiai dažnai prilygsta nesaugumo jausmui, o kartais jie tampa patyčių priežastimi.

Patyčios turi daug pasekmių – psichologinių ir fiziologinių. Ir tai dar ne viskas.

Blogi santykiai su tėvais, nerimas dėl ateities, nelaiminga meilė, agresija ar depresija – paaugliai gali su visu tuo susidurti nežinodami, ką daryti.

Kad jie neliktų vieni su savo rūpesčiais, aptariame jų problemas kartu su specialistais – gydytojais, psichologais, karjeros konsultantais. Ir duodame praktinių patarimų – ką galima padaryti?

Situacija Nr. 1: „Mano tėvai manęs nesupranta“.

Kai vaikas auga, jis turi savo nuomonę įvairiais klausimais, dažnai keičia pomėgius ir interesus. Ne visada jo pozicija sutampa su šeimos pozicija.

Tėvai gali būti nepasirengę diskutuoti ir priimti paauglio nuomonės – taip gimsta konfliktai.

Reikia bandyti derėtis, ramiai ir argumentuotai perteikti savo poziciją, – sako psichologai

Kartais tam gali prireikti šeimos konsultacijų. Per tokius susitikimus psichologas atskirai kalbasi su vaiku, atskirai su tėvais, o paskui per bendrą sesiją padeda jiems rasti bendrą kalbą.

Pasitaiko atvejų, kai tėvai nėra pasirengę pradėti dialogo arba kreipiasi į specialistus.

Tokiu atveju paaugliui svarbu susirasti kitą žmogų, kuris bus pasirengęs jį išklausyti, priimti jo poziciją ir užjausti.

Tai gali būti draugai, kiti giminaičiai, mokyklos psichologas. Arba galima kreiptis į ne pelno siekiančias organizacijas, kurios padeda paaugliams.

Labai svarbu suprasti, kad paauglys šiame pasaulyje nėra vienas, – sako psichologai.

Svarbiausia neužsidaryti savyje, o ieškoti dvasiškai artimų žmonių, kurie tave supranta, su kuriais gali pasikalbėti.

Situacija Nr. 2: „Nekenčiu savo išvaizdos.“

Europos dermatologijos ir venerologijos akademijos tyrimo duomenimis, pasaulyje daugiau nei pusė 15-24 metų amžiaus jaunuolių susiduria su akne.

Dermatologai aiškina, kad pradėjus gamintis lytiniams hormonams, suaktyvėja riebalinių liaukų veikla.

Oda tampa riebesnė, todėl atsiranda juodų taškelių ir spuogų, iš pradžių pokyčiai išoriškai nematomi, o vėliau oda užsidega, atsiranda spuogų.

Pokyčiai organizme sukelia įtampą. Ir prireikia laiko, kad prie to priprastume.

Ši įtampa gali pasireikšti drovumu, nesaugumu, o kartu su kitais nepalankiais veiksniais gali sukelti rimtų pasekmių: valgymo sutrikimų, depresiją.

Paaugliai gali pabandyti rasti būdų, kaip patikti sau: pasirinkti tinkamus drabužius ar šukuoseną.

Persirengimas šiame amžiuje yra galimybė mažiau susitikti su savo kūnu, o ryškus makiažas – būdas jaustis labiau pasitikinčiai savimi.

Tas pats principas veikia ir su problemine oda: paaugliui reikia rinktis priemones, kurios padėtų susitvarkyti su netobulumais.

Jei niekas nepadeda, o bėrimų intensyvumas tik didėja, svarbu kreiptis į gydytoją.

Tinkama mityba taip pat svarbi sveikai odai. Tačiau, pasak psichologų, yra tėvų, kurie daro spaudimą savo vaikams, verčia juos tinkamai maitintis ir atkreipia dėmesį į kiekvieną atsiradusį spuogelį – tai gali tik pabloginti paauglio būklę, sudirginti ir sukelti atsakomąją reakciją.

Tokioje situacijoje paauglys turėtų sau priminti, kad tai tikriausiai yra suaugusiųjų būdas išreikšti susirūpinimą.

Galite pabandyti su tėvais susitarti dėl atsakomybės sričių: už ką paauglys yra atsakingas ir kur jam reikės pagalbos.

Situacija Nr. 3: „Aš bijau ateities“.

Ši baimė labiausiai būdinga vyresniems paaugliams. Artėjant mokyklos pabaigai, jaunuoliams pradeda daryti spaudimą tėvai ir mokytojai.

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.