Statistika, Vaikai/šeima

Nauji vaikų vardai šiemet – Gilė, Ameticija, Uomis, Alpis

Populiariausių šių metų vaikų vardų eilėje nepajudinamai stovi Lukas, Nojus, Matas, Emilija, Gabija, Austėja. Tėvai vis dažniau renkasi trumpus, aiškius, dviejų skiemenų vardus, sugalvoja naują vardą iš savųjų arba pasitelkia interneto išmintį. Taip šiemet šalyje atsirado Oreigė, Rinas, Kėnė, Uomis ir panašūs vardai.

Lietuvoje – trylika Gilių

„Ketvirti metai iš eilės vaikams renkami trumpi, aiškūs, daugiausia dviskiemeniai vardai. Populiarios gabijos, emilijos, kamilės, smiltės, šiemet dažni Gerdos, Paulinos vardai. Berniukų – tarp lukų, danielių, matų, dominykų atsiranda Herkus, Nojus, Benas. Retų vardų šiemet net sumažėjo“, – vilniečių pasirinkimus apibūdino sostinės savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Ilona Jurgutienė.

Retesni šiemet kūdikių vardus registravusiems Metrikacijos skyriaus darbuotojams vardai pasirodė Oreigė, Gilė, Atarė, Ameticija, Serapėja, Filija, Uomis, Paskalis, Rinas, Alpis, Dangius. Tiesa, remiantis Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pagal Gyventojų registrą surinktais duomenimis, 2004 metais Lietuvoje atsirado pirmoji mergaitė, pavadinta Gile, ir iki 2013 metų toks vardas suteiktas dar trylikai. Iki 2013 metų šalyje trims berniukams suteiktas Alpio vardas, Uomio nepasitaikė nė vieno. Nuo 2008 iki 2013 metų atsirado trys Paskaliai, nuo 1994 metų šalyje auga tiek pat Rinų.

Vilniečiai šiemet savo vaikams, kaip ir keletą metų prieš tai, mielai suteikdavo Uršulės, Agotos, Barboros vardus, ieškojo ir lietuviškai skambančių naujovių – Bruknė, Gilė.

„Tėveliai ieško nekasdienių vardų, bet nori, kad jie būtų trumpi, dviskiemeniai. Paklausus kodėl, motyvas būna – kad mokykloje nepravardžiuotų, viskas būtų aišku ir suprantama.

Vienetai tėvų ieško vardų popieriniuose žodynuose, didžiausias šaltinis, iš kurio renkasi, yra visagalis internetas, o ten ko tik nerasi“, – šyptelėjo Civilinės metrikacijos skyriaus darbuotoja.

Keičiant vardą prireikia ir numerologų

Parinkę išskirtinį vardą vaikui, po kurio laiko tėvai ne kartą yra bandę jį pakeisti. „Vieni tėvai pavadino mergaitę Elija, po mėnesio mama atbėgo verkdama, sužinojusi, kad kažkurioje kalboje šis vardas reiškia labai negražų žodį. Rašė prašymą vardą pakeisti. Jeigu kreipiamasi iki vaikui sueina trys mėnesiai, galima tą padaryti paprastai ir lengvai, jeigu praėjo daugiau laiko – klausimą sprendžia Teisingumo ministerija“, – aiškino I. Jurgutienė.

Neapgalvotai savo vaikams vardus išrinkę tėvai jai yra pasakoję, kad nebuvo įsigilinę į reikšmes, pamatė, kad išskirtinis vardas tampa kitų vaikų patyčių objektu arba niekaip neprilimpa. Vardus keičiasi ir suaugę jaunuoliai, pasakojantys, kad draugai ir šeimos nariai jau kurį laiką juos vadina ne taip, kaip parašyta oficialiuose dokumentuose. Pasitaiko tokių, kurie nori prisidurti ir antrą vardą, iš pagarbos tėvams išlaikydami ir jų duotąjį.

Vyriausias vardą pasikeisti norėjęs asmuo buvo 80 metų moteris, prisipažinusi, kad visą gyvenimą norėjo tai padaryti, nes ją pažįstantys vis tiek kreipiasi ne pase įrašytu vardu. Tėvai jai buvo suteikę du vardus, iš kurių „prigijo“ tik vienas.

„Kartais tėvai duoda vaikui vardą ir po kurio laiko ateina jo pakeisti, bando aiškintis su numerologais, ar tai padaryti palanku“, – pastebėjo Varėnos savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Rūta Aganauskienė.

Pernai viena šeima nusprendė dukrą pavadinti Chrizantema – į atsargų klausimą, ar tokio vardo jie tikrai nori, atsakė neapsigalvosiantys. Vis dėlto R. Aganauskienė vardų registruoti atėjusiems tėvams pasako, kurie yra itin populiarūs, kai kurie paskui apsigalvoja ir renkasi ne taip dažnai pasikartojančius.

„Populiariausi šiemet buvo Nojus ir Lėja, įdomesni – Atas, Arėjus, Tajus, Tautvilas, Ainė, Keitė, Merida, Milana, Aura, Gervydė, Ajė, Milgaudė, Kėnė“, – vardijo varėniškė.

Vis dėlto labiausiai jai įsiminė Vilniuje darželį lankančios anūkės pasakojimas apie vaiką, vardu Lokys. R. Aganauskienei tokio vardo registruoti dar nėra tekę, Gyventojų registre apie šiuo vardu pavadintus vaikus duomenų irgi nėra.

Vaikų, gimusių nuo šių metų sausio pirmosios iki birželio pabaigos, populiariausi vardai, kaip rodo Gyventojų registro statistika, – Emilija ir Lukas. Į dešimtuką patenka ir Austėja, Viltė, Gabija, Kamilė, Ugnė, Ema, Gabrielė, Liepa, Lėja, taip pat Matas, Jokūbas, Nojus, Emilis, Dominykas, Dovydas, Kajus, Gabrielius, Danielius. Kelią į populiarumo viršūnę skinasi ir Mėta, Gustė, Augustas, Elija, Ugnius, Joris, Melita, Armandas, Sofija, Herkus ir kiti.

Rugilė Audenienė

Informacijos šaltinis:

atsisiųsti2-300x158

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.