Patarimai/rekomendacijos, Statistika, Vaikai/šeima, Vaikų teisių apsauga

Nauja tvarka dėl papildomo laisvadienio tėvams kelia daug klausimų

Mažamečius vaikus auginantys ir dirbantys tėvai pozityviai vertina valdžios sprendimą garantuoti teisę į viena diena trumpesnę darbo savaitę. Tiesa, tokia lengvata pasinaudoti gali tik valstybės ar savivaldybės įmonėse dirbantys asmenys.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) dar šių metų pradžioje įteisino nutarimą biudžetinių įstaigų darbuotojams, auginantiems vaikus iki 3 metų, suteikti teisę į sutrumpintą darbo savaitę, nemažinant darbo sutartyje nurodyto atlyginimo.

Tokia lengvata pasinaudoti galės vienas iš tėvų ar globėjų, kol vaikui sukaks 3 metai.

Kaip teigiama SADM pranešime spaudai, jeigu iki 3 m. amžiaus vaiką auginantis biudžetinės įstaigos darbuotojas dirba įprastą darbo savaitę – 40 val., jo darbo trukmė sutrumpės iki 32 val. Pagal sutartį 60 val. dirbusių asmenų darbo laikas mažės iki 48 val. Taip pat numatyta, kad 20 val. dirbančiam darbuotojui, darbo savaitė turėtų sutrumpėti 4-iomis valandomis.

Sutrumpinta 32 valandų darbo savaitė taip pat galės būti taikoma ir mokytojams, dėstytojams, sveikatos priežiūros specialistams ir t. t.

Ministerija aiškina, jog šiuo sprendimu siekiama šeimoms suteikti daugiau galimybių derinti darbą ir vaikų auginimą.

Išgirdę apie tokius pokyčius, kai kurie klaipėdiečiai trauko pečiais ir stebėdamiesi, kodėl lengvatos nėra taikomos visiems dirbantiems tėvams.

„Man nesuvokiama ši akivaizdi tėvų diskriminacija. Auginu 2,5 metų dukrą. Prieš kiek mažiau nei pusmetį grįžau į darbą maisto prekių parduotuvėje. Suprantu, kad dirbu privačiame sektoriuje, tačiau nemanau, jog mano darbas yra mažiau vertingas nei valstybės tarnautojų. Galbūt valdžiai ir privataus sektoriaus atstovams pavyktų rasti kompromisą? Laisva diena, skirta vaikams ir šeimai, tikrai praverstų kiekvienai mamai ar tėčiui“,- įsitikinusi Agnė B.

Klaipėdiečio, politikos mokslų studento Roberto Z. nuomonė šiuo klausimu panaši. Nors jaunas vyras atžalų ant rankų dar nesūpuoja ir artimiausioje ateityje to daryti neketina, tačiau valstybės pastangas vadina sveikintinomis.

„Mano žiniomis, kai kuriose Europos valstybėse tokia praktika taikoma jau seniai. Turėdami laisvą dieną, žmonės yra labiau motyvuoti, laimingi galėdami daugiau laiko praleisti su vaikais, pailsėti ir darbe pasiekia geresnių rezultatų. Tikiuosi, kad ateityje šiuo pavyzdžiu paseks visi darbdaviai“, – vylėsi studentas.

Visgi ne visi kalbinti pašnekovai buvo vienos nuomonės.

Štai trijų vaikų mama ir smulkiojo verslo atstovė Simona R. linkusi nepritarti naujai tvarkai. Anot moters, verslas negali pasekti tokiu pavyzdžiu ir darbuotojams skirti papildomą laisvą dieną, nes patirtų nemažai nuostolių.

„Manau, kad tokios lengvatos nėra reikalingos. Jeigu tėvai grįžta į darbą, vadinasi, vaikai jau lanko lopšelius. Kas garantuos, kad laisvą dieną gavę darbuotojai ją išties praleis su vaikais? Apskritai manyčiau, kad ir kokia būtų tvarka, ji turėtų galioti visiems vienodai“, – įsitikinusi moteris.

Eglė JurevičiūtėVE.LTegle@ve.lt

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.