Statistika, Vaikai/šeima

Moksleivių kuprinėse – ir staltiesė, ir žaislai

„Vis rečiau aptinkame pernelyg sunkių mokinių kuprinių, tačiau yra kita bėda – vyresnių klasių moksleiviai mieliau renkasi laisvalaikio, o ne mokyklines kuprines. Tokia mada gali turėti įtakos jų sveikatai“, – sako jau devintus metus moksleivių kuprinių svėrimo akciją vykdantys Klaipėdos visuomenės sveikatos biuro specialistai.

Prasidėjus mokslo metams Klaipėdos visuomenės sveikatos biuro specialistai tradiciškai vykdo kuprinių svėrimo akciją, kuri tęsis iki spalio 19 d.

„Sveriame 1-6 klasių moksleivių kuprines. Pradinukus kontroliuoti svarbu, nes jie dar nėra suformavę reikiamų įgūdžių. Ankstesniais metais yra buvę atvejų, kai pirmoko kuprinę sunku pakelti, nes ji prigrūsta žaislų… O 4-6 klasių mokiniams formuojasi stuburas, raumenynas, tad taip pat labai svarbu, kad šio amžiaus vaikai taisyklingai nešiotų kuprinę„, – pasakojo Klaipėdos visuomenės sveikatos biuro Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė Diana Butkienė.

Specialistė pasidžiaugė, kad pastaraisiais metais nebetenka aikčioti dėl itin sunkių moksleivių kuprinių. Retas atvejis, kad pilnos kuprinės svoris siektų daugiau nei 15 proc. moksleivio kūno svorio.

„Įvairių šalių gydytojai 11-12 metų vaikams rekomenduoja nešioti nesunkesnę nei 10 procentų moksleivio kūno svorio siekiančią kuprinę. Tad jei vaikas sveria 30 kg, jo kuprinė neturėtų būti sunkesnė nei 3 kg.„, – priminė D. Butkienė.

Specialistė svarstė, kad kuprinės lengvėja ir dėl to, kad mokykliniai vadovėliai dabar leidžiami plonesni, nekietais viršeliais.

„Gerai, kad moksleiviai turi spinteles ir jose gali palikti dalį daiktų„, – pasidžiaugė specialistė.

Visgi dar pasitaiko atvejų, kai moksleivio kuprinė sveria dvigubai daugiau, nei reikėtų. Šiemet vieno pirmoko kuprinė svėrė net 7 kg. Paaiškėjo, kad vaikas nešiojasi visos savaitės vadovėlius, be to, lanko muzikos mokyklą, tad svorio prideda ir natų sąsiuviniai.

„Dažnai kuprinei svorio prideda ir gertuvės. Labai gerai, kad vaikai atsineša vandens, bet mes patariame namuose nepripildyti pilnų gertuvių. Juk vandens į gertuvę vaikas galės įsipilti ir mokykloje. Kasmet tikrinama mokyklose iš čiaupo bėgančio vandens kokybė, tad tėvai gali būti ramūs“, – patarė D. Butkienė.

Pasak jos, ankstesniais metais yra buvę ir kuriozinių situacijų, kai moksleivis iš itin sunkios kuprinės traukė keistus daiktus, pavyzdžiui, žaislus, enciklopedijas ir kt.

„Pamenu, kartą mokinio kuprinėje radome staltiesę. Kaip ir kodėl ji ten atsirado, mokinys taip ir nesugebėjo paaiškinti“, – ankstesnių metų patirtį prisiminė specialistė.

D. Butkienė priminė, kad ne ką mažiau nei kuprinės svoris svarbu ir tai, ar ji pritaikyta mokyklinukui. Mat, ypač vyresnėse klasėse, stebima tendencija, kad moksleiviai mieliau renkasi laisvalaikio kuprines.

„Bėda ta, kad laisvalaikio kuprinių nugarėlė paprastai nėra pakietinta, o tai gali turėti įtakos vaiko stuburui. Vaikai ir tėvai aiškina, kad laisvalaikio kuprinės pigiau kainuoja, bet kartais jos nebūna praktiškos, greičiau susidėvi“, – svarstė specialistė.

Dar vienas įprotis, kuris bado specialistams akis – moksleiviai mėgsta, kad kuprinė kabotų žemiau juosmens. Pasak specialistų, taip nešiojant kuprinę ilgainiui galima sulaukti ir nugaros, ir galvos skausmų.

Specialistai primena, kad svarbu ne tik kontroliuoti mokyklinių kuprinių svorį, bet ir pratinti vaikus taisyklingai jas nešioti.

Edita GUDAVIČĖ

Informacijos šaltinis: ve.lt

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.