Vaikai/šeima

Mokestis už vaikų neturėjimą ir kontracepcijos nebuvimas: kaip gyveno šeimos SSRS

Draugai, štai labai įdomi tema – šeima ir santuoka SSRS ir dabar – taip sakant, palyginti, kada buvo geriau. Iš SSRS gerbėjų pusės nuolat girdžiu šūksnius – „štai kaip gerai žmonės tada gyveno, net buto durys nebuvo uždaromos, o šeima apskritai buvo sovietinio dvasingumo etalonas! Ne taip, kaip dabartinė karta!“. Iš tiesų SSRS buvo fiktyvios santuokos ir draudimas tuoktis su užsieniečiais, o kolektyvas galėjo kištis į tavo šeimos reikalus – taigi viskas nebuvo taip rožėmis klota, kaip gali atrodyti.

Taigi – palyginkite, kada šeimyninis gyvenimas buvo geriau organizuotas – SSRS ar dabar.

1. SSRS santuoka buvo draudžiama.

Beveik iš karto atėję į valdžią bolševikai uždraudė santuoką, pakeisdami ją civiline santuokos registracija – ši praktika tęsėsi iki paskutiniųjų „perestroikos“ metų (1988-1990 m.), o kažkur iki pat SSRS pabaigos.

Iš esmės aš asmeniškai į tai žiūriu ramiai, bet čia įdomesnis kitas dalykas – santuokos panaikinimas vakarykščiams neraštingiems darbininkams ir valstiečiams sunaikino „santuokos sakramentą“, kuris buvo redaguotas iki paprasto parašo metrikacijos skyriuje. Dėl to XX a. trečiajame ir ketvirtajame dešimtmetyje 8 iš 10 (kitais duomenimis – 9 iš 10) tokiu būdu sudarytų santuokų iširo. SSRS santuoka nustojo būti svarbus ir atsakingas sprendimas.

Manau, kad dabar yra geriau, o skyrybų skaičius yra mažesnis nei ankstyvojoje SSRS.

2. TSRS buvo uždrausti abortai.

Toks draudimas galiojo nuo 1936 m., kai buvo priimtas vadinamasis Trečiasis šeimos kodeksas. Oficialiai buvo skelbiama – „mums reikia naujų žmonių“, ir niekas negalvojo apie „lygių“ moterų teises. Žinoma, visa tai tik lėmė, kad abortai perėjo į pogrindį ir pradėti daryti „slaptavietėse“ – dėl to smarkiai išaugo moterų mirtingumas nuo šios procedūros.

Visa tai pamačiusi sovietų valdžia nusprendė leisti daryti abortus, tačiau iš karto įslaptino statistiką. Statistika apie abortus SSRS pasirodė tik „perestroikos“ laikotarpiu, ir, kaip paaiškėjo, – abortų pikas buvo 1964 m., kai buvo atlikta daugiau kaip 5,5 mln. abortų. Kodėl jų buvo tiek daug? Be kita ko, todėl, kad sovietinėje šeimoje nebuvo normalios kontracepcijos, bet apie tai toliau.

Dabar abortai leidžiami, todėl prašau visų draudžiančiųjų priemonių šalininkų pažvelgti į sovietinę patirtį – ji prie nieko gero neprives.

3. Buvo uždrausta tuoktis su užsieniečiais.

Draudimas tuoktis su užsieniečiais SSRS įsigaliojo 1947 m. vasario 15 d. Kaip įprasta visuose diktatoriškuose dekretuose, jis buvo aiškinamas „rūpesčiu žmonėmis“, dekreto tiesioginiame tekste sakoma – „mūsų moterys, ištekėjusios už užsieniečių ir atsidūrusios užsienyje, neįprastomis sąlygomis jaučiasi blogai ir yra diskriminuojamos“. Tarsi moterys be kažkokio vyro iš Politbiuro negalėtų nuspręsti, kas joms gerai, o kas blogai.

Chruščiovo laikais už romaną su užsieniečiu buvo baudžiama pašalinimu iš darbo ir išsiuntimu į atokias vietoves (už 101-ojo kilometro) kaip veltėdžiams ar recidyvistams. Tokios represijos liko praeityje aštuntojo dešimtmečio pradžioje (jau valdant Brežnevui), tačiau iš tikrųjų net ir tais metais tokios santuokos nebuvo sveikintinos, o valstybė darė įvairiausias kliūtis, kad tokios santuokos neįvyktų.

Šiais laikais žmonės gali laisvai tuoktis su kuo nori.

4. SSRS buvo paplitusios fiktyvios santuokos.

SSRS gerbėjai su tuo nesutiks, tačiau SSRS fiktyvios santuokos buvo daug dažnesnės nei dabar. Priežastis banali ir akivaizdi – SSRS žmonės gyveno itin ankštomis sąlygomis ir turėjo labai mažai galimybių kaip nors save realizuoti.

Susituokusiai porai buvo daug lengviau gauti „nemokamą“ būstą, dviem žmonėms taip pat buvo lengviau išgyventi iš nedidelio atlyginimo, o šeimos žmogui buvo daug lengviau gauti paaukštinimą.

Be to, į viengungius ir vienišas moteris SSRS dažnai buvo „žiūrima iš aukšto“ – akivaizdu, kad jie užsiėmė kokia nors antivalstybine veikla, ir neretai žmonės vesdavo žmogų, kurio nemylėjo, kad tik „būtų kaip visi“ – alternatyvus elgesys ir gyvenimo būdas SSRS nebuvo pageidaujami.

Šiandien žmonės gali gyventi taip, kaip nori, o „fiktyvių santuokų“ daug mažiau – jos nebereikalingos.

5. Sovietinėje šeimoje žmona negalėjo nedirbti.

„Namų šeimininkės“ profesija Sovietų Sąjungoje neegzistavo. Oficialiai buvo manoma, kad tokia profesija neva „žemina“ moterį, todėl ji buvo prilyginama veltėdžiavimui. Kartu, žinoma, niekas neklausė pačios moters nuomonės. Dažnai paaiškėdavo, kad sovietinėje šeimoje moteris turi kažkur dirbti, o paskui dar ir tvarkyti namų ūkį – ji negalėjo neiti į darbą.

Dabar teisė nedirbti oficialiai įtvirtinta Konstitucijoje – moteris gali rūpintis savo šeima niekur oficialiai nedirbdama.

6. SSRS nebuvo normalių kontracepcijos priemonių.

Dėl to gimė daug nepageidaujamų ir dažnai nemylimų vaikų. Kodėl taip atsitiko? Farmakologinė kontracepcija SSRS arba apskritai neegzistavo, arba (vėlyvaisiais sovietiniais metais) buvo kenksminga / sunkiai prieinama.

Be to, kaimo vietovėse apie tokius dalykus niekas negalvojo, o dažnai net nežinojo.

Daugiau ar mažiau patikima apsaugos priemonė buvo sovietinis prezervatyvas, vadinamas „gaminiu Nr. 2″. Yra dvi versijos, iš kur kilo šis pavadinimas, – viena iš jų sako, kad kažkokiame klasifikatoriuje gaminys numeris vienas buvo sovietinė dujokaukė, gaminys numeris du – pats prezervatyvas, o gaminys numeris trys – trintukas.

Kita versija paprastesnė – ant paties prezervatyvo buvo užrašyta „Guminis prezervatyvas. №2″ – o tai reiškė dydį (vidutinį). Būdavo 1 ir 3 dydžio, bet jie neturėjo paklausos – pirmasis buvo per mažas, o trečiasis – per didelis. Apskritai prekyboje likdavo tik „gaminys Nr. 2″.

Kas buvo sovietinis prezervatyvas? Tai buvo gaminys, pagamintas iš gana storos gumos (kaip medicininės pirštinės), kvepiantis dujokauke ir gausiai pabarstytas talku.

Sakoma, kad naujasis sovietinis prezervatyvas galėjo atlaikyti kibirą į vidų įpilto vandens. Apskritai toks daiktas šeimoje buvo naudojamas retai. Taip pat reikėtų paminėti, kad sovietiniai prezervatyvai dažnai buvo nekokybiški – jie buvo parduodami popierinėje pakuotėje, ir, vos pažeidus jos vientisumą, išdžiūdavo.

Šiais laikais galima įsigyti bet kokią kontracepciją ir normaliose šeimose yra daug mažiau nepageidaujamų vaikų.

7. SSRS buvo „mokestis už bevaikystę“.

Viena iš sovietinio šeimos gyvenimo kvailysčių buvo vadinamasis „mokestis už bevaikystę“. Šį mokestį privalėjo mokėti visi bevaikiai vyrai nuo 20 iki 50 metų ir visos bevaikės ištekėjusios moterys nuo 20 iki 45 metų.

Bevaikystės mokesčio dydis buvo nemažas – 6 proc. atlyginimo, kuris vidutiniškai siekė 8-9 rublius. Aukštųjų ir vidurinių mokyklų studentams iki 25 metų buvo taikomos lengvatos, tačiau apskritai šį mokestį mokėjo visi.

Norint nemokėti mokesčio, taip pat buvo galima priimti globojamus vaikus, kurie nuo mokesčio buvo atleidžiami. Beje, mokestis už bevaikystę buvo panaikintas tik 1992 m. Ir dabar tokių mokesčių nėra – kiekvienas gali gyventi, kaip nori.

8. Skyrybos

Po santuokos panaikinimo 1920-aisiais sovietinėje šalyje tapo atmestinas požiūris į santuoką – žmonės lengvai susituokdavo, pasirašydavo, o paskui lygiai taip pat lengvai išsiskirdavo. Tokia praktika baigėsi 1944 m., kai „siekiant sustiprinti šeimą ir santuoką“ sovietų piliečiams buvo apsunkintas skyrybų procesas – dabar tai reikėjo daryti per teismą. Net jei abu šeimos nariai išreikšdavo aktyvų norą skirtis, teismas galėjo atsisakyti tai padaryti, laikydamas skyrybų priežastį „nereikšminga“ arba „neverta dėmesio“.

Dabar skyrybas daug lengviau įforminti – ir tai yra gerai. Kam gyventi su žmogumi, kurio nemyli?

9. Santuokiniai ginčai ir kolektyvas.

SSRS buvo paplitusi praktika, kai šeimyniniai ginčai (ypač susiję su jaunomis šeimomis) buvo sprendžiami „kolektyviai“, taip sakant, kokiame nors partijos ar komjaunimo susirinkime. Būdavo taip – abu šeimos nariai ateidavo į susirinkimus, kuriuose 20-30 žmonių kolektyvas, vadovaujamas kokio nors energingo komjaunuolio ar partijos lyderio, bandydavo įsiskverbti į savo šeimos peripetijas ir priimti „svarų kolektyvinį sprendimą“.

Mūsų dienomis, ačiū Dievui, tokio marazmo nėra, o šeimos reikalai lieka tik šeimos rate.

Informacijos šaltinis: https://ve.lt/gyvenimas/mokestis-uz-vaiku-neturejima-ir-kontracepcijos-nebuvimas-kaip-gyveno-seimos-ssrs

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.