Vaikai/šeima

Mokėjimo kortele atsiskaito tik vienas iš penkių moksleivių

Tik kas penktas moksleivis naujus mokslo metus pradėjo turėdamas savo asmeninę sąskaitą ir banko mokėjimo kortelę, parodė DNB tyrimas. Kad jų nepilnamečiai vaikai turi asmeninę mokėjimo kortelę, nurodė 18 proc. apklaustų tėvų. Likusių tėvų (82 proc.) vaikai atsiskaito tik grynaisiais.

Tėvai, kurių vaikai neturi mokėjimo kortelės, nurodo manantys, kad jų vaikas dar per mažas turėti kortelę (39 proc.) arba tiesiog vaikams mokėjimo kortelės nereikia (26 proc.). Kas dešimtas tėtis ar mama (11 proc.) mano, kad vaikams laikyti pinigus kortelėje ir atsiskaityti ja yra nesaugu. 9 proc. apklaustų tėvų vieną iš priežasčių, kodėl jų vaikai neturi mokėjimo kortelės, įvardija ribotą galimybę vaikams ja atsiskaityti, pavyzdžiui, mokykloje.

Ar Jūsų vaikas turi asmeninę banko mokėjimo kortelę?

Iš viso, proc.

Taip, nes tai saugesnis būdas laikyti pinigus nei grynieji 8,5

Taip, nes tai galimybė sekti vaiko išlaidas 2,8

Taip, nes taip patogiau ir greičiau duoti vaikui pinigų 4,3

Taip, nes tai ugdo vaiko finansinę atsakomybę 8,3

Ne, nes manau, kad vaikams mokėjimo kortelės nereikia 26,2

Ne, nes manau, kad tai nesaugu 11,4

Ne, nes vaikas per mažas naudotis mokėjimo kortele 39,0

Ne, nes vaikai ne visur gali atsiskaityti kortele, pvz., mokykloje 8,5

DNB užsakymu „Spinter tyrimų“ atlikto tyrimo apie mokėjimo korteles vaikams duomenys

Tėčiai dažniau nei mamos mano, kad vaikams mokėjimo kortelės nereikia, tačiau mamos dažniau nurodo, kad laikyti pinigus kortelėje vaikams nesaugu.

„Atsiskaitymai mokėjimo kortelėmis Lietuvoje nuosekliai auga. Per pirmus šešis šių metų mėnesius, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, atsiskaitymų mokėjimo kortelėmis skaičius išaugo penktadaliu (20,1 proc.). Daugėja ir vietų, kuriose galima atsiskaityti ne tik grynaisiais pinigais, tačiau dėl ribotų galimybių atsiskaityti kortele moksleiviams skirtose vietose, pvz., mokyklų valgyklose ar kavinėse, vaikams skirtų kortelių populiarumas kol kas ne itin didelis. Jeigu ir nepilnamečiai kasdien jų lankomose vietose galėtų atsiskaityti kortele, tyrimo rezultatai, manau, būtų kitokie“, – teigia DNB banko vyr. ekonomistė Jekaterina Rojaka.

Tėvams, svarstantiems, ar jų vaikui reikia mokėjimo kortelės, šeimos bankininkai ir edukologai pirmiausia pabrėžia mokėjimo kortelės naudą ugdant vaikų finansinį raštingumą. Vaikai nuo 14 m. per e. bankininkystę gali patys valdyti savo lėšas: stebėti išlaidas ir pajamas, įvertinti, ar visi pirkiniai buvo būtini, kaip galėjo sutaupyti ir pan. Taip pat jie išmoksta naudotis elektroninėmis banko paslaugomis, kurios taps neatsiejama jų savarankiško finansinio gyvenimo dalimi.

Kokios priežastys lemia tėvų sprendimą vaiko kišenpinigius visgi perkelti į mokėjimo kortelę? Kaip parodė tyrimas, tėvams svarbiausias saugumas. 9 proc. jų nurodo, kad kortelėje pinigus laikyti saugiau. Ne mažiau svarbus ir finansinis vaikų ugdymas. Kortelę, kaip vaikų finansinės atsakomybės ugdymo priemonę, vertina 8 proc. tėvų. Patogumas ir galimybė greičiau duoti vaikui pinigų svarbus 4 proc. respondentų, o 3 proc. nurodo, kad kortelė leidžia sekti vaiko išlaidas.

Reprezentatyvią šalies gyventojų apklausą „Spinter tyrimai“ atliko š. m. balandį. Apklausti 1007 gyventojai.

DNB bankas mokėjimo korteles išduoda vaikams nuo 8 m. su tėvų sutikimu. Įstatymai numato, kad vaikų iki 14 m. sąskaitas valdo tik tėvai, todėl jaunesni nei 14 m. vaikai negauna prisijungimo prie e. bankininkystės duomenų. Keturiolikmečiai ir vyresni vaikai jau gali patys stebėti sąskaitos likutį, gauti išrašą. Nuo 14 m. vaikai gali inicijuoti ir mokėjimą per e. bankininkystę, tačiau jį papildomai turi patvirtinti vienas iš tėvų. Šešiolikmečių ir vyresnių vaikų tėvai gali pasirašyti ilgalaikį sutikimą vaikui savarankiškai, be tėvų patvirtinimo, atlikti finansines operacijas.

Informacijos šaltinis:

atsisiųsti-300x158

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.