Statistika, Straipsniai apie vaikų ugdymo įstaigas, Vaikai/šeima, Vaikų sveikata

Mama įvertino, kuo maitinami vaikai: jos nuomonė patiks ne visiems

Planavau rašyti dar pavasarį, kai šliūkštelėjo pirmoji baisaus mamyčių nepasitenkinimo banga dėl darželiuose pakeisto (o kartais – dar tik planuojamo keisti) meniu į sveikatai palankesnį.

Tada viena mama sujudino visą Lietuvą pranešdama, kad jos vaikui buvo pasiūlyti „žemaičių blynai su lęšiais” (apsaugokit, Dievai, nuo tokio blogio!), kuriuose rado dar ir cinamono, o vietoj sviestiškai grietininio padažo buvo jogurtas su česnaku! Net ne grietinė!

Įžeidimas, ne kitaip! Juolab, mamos pareiškimas buvo labai skambus. Neieškosiu dabar teksto citatai, mintis buvo panaši į „kas apskritai galėtų tai valgyti?!“ Čia apie jogurtą, jeigu ką.

Atėjus rugsėjui, tos bangos jau virto cunamiais ir ima įkyrėti, nes logikos jose net ne nulis, o kažkoks minusinis skaičius.

Faktas: darželiuose ir mokyklose keičiamas meniu.

Nelieka bulkoje voliotų ir aliejuje keptų mėsgalių, sviestiškai-miltiškai grietininių padažų, šlapiankų, rūkytų dešrų, grietinės, bulkos ir iš esmės baltų miltų, kugelių, cepelinų, mažinamas pridėtinio cukraus kiekis, didinamas grūdinių kultūrų, daržovių, vaisių, natūralaus jogurto, geriamo vandens kiekis, maistas gaminamas tausojančiu režimu, t.y. verdamas, troškinamas garuose, kepamas orkaitėje, bet nesvilinamas keptuvėse.

Laukiamas rezultatas – sveikesni vaikai.

Nes lyg ir niekam ne paslaptis, kad didžiausią įtaką mūsų imunitetui daro mityba. O visos picos, kečiupai, burgeriai, čipsai, sumuštiniai su bulkom, „sultys” iš tetrapakų ir saldintos arbatos prie to tikrai neprisideda.

Bet! Rezultatas esamas kitoks.

Tuo besidžiaugiančių mamų (tėvų?) yra. Tačiau jas nuneša ta cunamio banga, kurią kelia baisiai nepatenkintos mamos. Ne šiaip nepatenkintos, o teismais grasinančios dėl kišimosi į asmeninius šeimos reikalus!

Ne juokai, pritariu! Nes jų vaikai „amžinai alkani”.  Nejuokaukit taip nevykusiai, prašau!

Iš trijų maitinimų ir papildomų vaisių bent kažką išsirenka net didžiausi gurmanai! Ir nemiršta iš bado.

Kita vertus, na, niekieno kito indėlis, kad jūsų vaikui nepažįstami paprastųjų produktų, tokių kaip kruopos, ar daržovės, skoniai.

Nevalgo brokolių, sakot? Man tų brokolių nuoširdžiai gaila, nes jie čia apskritai niekuo dėti, o tiek tarkuojami, kad medalis jiems už išlikimą! Pabandykit juos paruošti 5 skirtingais būdais. Arba kitais penkiais gudriai integruoti į tokius patiekalus, kur jie taps nepastebimi. O tada, jei eksperimentas nepavyks, jau eikit draskyti visiems akis. Beje, už ką?

Na, nevalgo brokolių, gal dievina cukinijas, ar moliūgus! Burokėlius/agukus/morkas/pomidorus?! Ne? Tik čipsai? Tada, aišku, bėdelė. Užjaučiu…

Taip! Žinau, vaiką, kuris nevalgė jokių daržovių. Bet jis apskritai nelabai ką valgė! Atėjo laikas, paragavo. Valio!

Maniškis, tarkim, nevalgo kopūstų. Jokia forma. Ar man tai tragedija? Ne. Kopūstų sriuboje dar būna bulvių, morkų ir „skystimėlio”, o troškinyje dažnu atveju ir mėsos. Prisižvejoja.

Pusryčiams tikrai galima išsirinkti kažką iš košės ir sumuštinio, vakarinių blynų asortimentas lenkia bet kokias viešojo maitinimo įstaigas, o avižiniai blynai su obuoliais, girdėjau, vaikų apdainuoti pagyromis!

Beje, ir minėti „žemaičių blynai”, kuriuose mėsa pakeista daug vertingesniais lęšiais (pas mus – be cinamono) yra itin vaikų mėgstami. Jie net nesupranta, kad ten ne mėsa. Ji jiems tiesiog kitokia.

Be abejo, yra patiekalų, kuriuos namuose galbūt gamina tik vegetarai, tokių, kurie nėra įprasti, ar net ragauti, bet gi nauji skoniai dar niekam niekada nepamaišė?

Keliaudami mes lankome šalis, kuriose niekada nebuvome. Grožimės niekada nematytais vaizdais, skanaujame niekada nematytus ir neragautus maistus! Tai gal atsisakykit ir kelionių?! Išskyrus darban ir pas babytes į kaimą. Nes juk nuvykę kiton šalin greičiausiai negausit jums įprasto maisto. Ar ne?

Kelionėse jį ragaujam, atrandam, mėgaujamės, postinam feisbuke ir instagraminam. Naujus, keistus derinius.

Taip mes plečiame savo akiratį, turtinam vidų, mokomės drįsti bandyti, prisitaikyti. Taip mes tampame pasaulio, ne buto dalimi. Tai kodėl tokias galimybes atimam iš savo vaikų?! Pagalvokit apie tai, kai kitą kartą kils noras taškytis jokia logika, tik momentine emocija paremtais kaltinimais ir įžeidinėjimais tiems, kas stengiasi jūsų vaikų labui.

O jei jau organizmas silpsta be E621, tai tikrai spėsit balansą atstatyti per savaitgalį ir vakarais! Tik gal tada mažiau verkit, kad vaikas amžinai sloguoja ir kosti. Nes pačios tai ir suorganizavot.

(Tai – taip pat anoks atradimas, kad saldumynai yra tiesiausias kelias ne tik į karieso, bet ir į gerklių – snarglių karalystes.)

O geriausia, ką galima padaryti vaikų labui ir visų ramesniems nervams, tai nežiaukčioti prie vaikų ir nedėti to neragauto maisto į šuns dienas (pastarieji, beje, irgi niekuo dėti!), o paieškoti žaismingesnių pateikimo būdų.

Iš esmės, pajudinti smegenį adaptacijos palengvinimui, o ne akių draskymams.

Skanių mums moliūginių sriubų, šokoladinių burokėlių pyragų ir nepakartojamų cukinijų brownie! Kas ragavo manųjų, žino, kad daržovės gali būti nuostabiausiais desertais! Tokiais, kuriuos kerta ir tie, kas jų neva nevalgo?

Nuotraukoje – žirnių miltų sausainiai. Ar jūsų vaikas tikrai nevalgo daržovių?

Informacijos šaltinis:

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.