APŽVALGOS, Papildomas vaikų ugdymas, Patarimai/rekomendacijos, Psichologija, Vaikai/šeima, Vaikų sveikata

Logopedo patarimai apie smulkiosios motorikos lavinimui tinkamiausius žaislus

Dažnai tėvai iš įvairių specialistų girdi apie vaikų smulkiąją motoriką. Bet nevisuomet žino kas tai yra ir koks vaidmuo tenka smulkiąjai motorikai lavinant vaiko kalbinius ir intelektinius gebėjimus.

Smulkioji motorika – kas tai yra?

Smulkių detalių griebimas, raištelių rišimas, sagučių segimas, konstravimas – visa tai atrodo paprasta ir įprasta veikla kiekvienam vaikui. Tačiau tai yra sudėtinga ir gerai koordinuota nervų, raumenų, kaulų ir regos sistemų sąveika atliekant smulkius ir tikslius rankų pirštų, riešų ir plaštakų judesius. Smulkioji motorika – tai gebėjimas atlikti daugybę koordinuotų paprastų ir sudėtingų veiksmų – pradedant paprasčiausiu žaisliuko griebimu ir baigiant piešimu, konstravimu. Specialistai tyrinėjantys vaikų psichiką pabrėžia šių judesių didžiulę įtaką ne tik kalbai, bet ir kitoms vaiko pažintinėms sritims: mąstymui, atminčiai, dėmesiui.

Kuo svarbi smulkioji motorika?

Galvos smegenų žievėje yra zona kuri atsakinga už rankų pirštų, riešų ir plaštakų motorinį aktyvumą. Ši zona yra labai arti motorinio kalbos centro, todėl smulkiosios motorikos lavinimas aktyvina motorinio kalbos centro veiklą ir tuo pačiu skatina kalbos plėtotę. Mokslininkų nustatyta, kad atliekant įvairius pirštukų judesius, gerėja ryšys tarp kairiojo ir dešiniojo smegenų pusrutulių ir taip stimuliuojama smegenų branda. Jei norite, kad jūsų vaikas taisyklingai kalbėtų, gerai mokytųsi, kad lavėtų mąstymas, atmintis, dėmesio koncentracija, nuo mažens lavinkite jo rankytes: pirštų, plaštakų ir riešų judesius. Pastebėta, kad kalbos sutrikimų turinčių vaikų, smulkioji motorika yra neišlavėjusi, kai kurie atliekami judesiai yra nekoordinuoti, trūksta judėjimo greičio, sunku atlikti judesius abiem rankomis vienu metu.

Smulkiosios motorikos lavinimas prasideda jau kūdikystėje, kai mažylis bando pagriebti barškutį, o vėliau perima jį iš vienos rankos į kitą. Nerviniai impulsai, kurie išsidėstę pirštų galiukuose, perduoda į galvos smegenis daugybę nervinių impulsų. Ši signalų įvairovė įtakoja kūdikio smegenų vystymąsi ir ypač kalbos motorinio centro formavimąsi. Štai kodėl labai svarbu lavinti mažylių smulkiąją motoriką nuo pat kūdikystės.

Kas lavina smulkiąją motoriką?

Pirmiausia, tai pirštų gimnastika. Pirštukus mankštinti galima nuo pat vaikučio gimimo. Masažuokite mažyliui pėdutes ir kojų pirštukus. Geriausia šiuos veiksmus papildyti kalbiniais žaidimais su judesiais. Kai mažylis paaugs, žaidimams duokite įvairius nedidelius daiktus. Paimkite įvairių formų dėliones detales, karoliukus, rutuliukus. Tik nepamirškite, kad žaidimai naudojant smulkius daiktus, turi vykti prižiūrint suaugusiam, kad smulkios detalės neatsidurtų mažylio burnoje ar nosyje. Vėliau naudokite konstruktorius, dėliones, mozaikas ir kitus žaislus, kurie skatina smulkiosios motorikos lavėjimąTie žaisliukai turi būti kiekvieno vaiko žaislų lentynoje. Tikriausia nerasime ir logopedinio kabineto, kuriame tarp visų mokomųjų priemonių nebūtų dėlionių, vėrinėlių, kaištukų, mozaikų ir kitokių žaislų, skirtų įvairaus amžiaus vaikų smulkiosios motorikos lavinimui. Kiekvienas žaislas atlieka tam tikrą funkciją ir yra nukreiptas vienokių ar kitokių motorinių gebėjimų ugdymui. Didelę pasiūlą žaislų, skirtų vaikų ugdymui galite rasti internetinėje parduotuvėje Tirlimpampam.lt, tačiau svarbu išsirinkti tinkamiausius jūsų vaikui.

Kokie žaislai geriausiai lavina vaiko smulkiąją motoriką?

Patys populiariausi 2-7 metų vaikų smulkiosios motorikos lavinimui skirti žaislai naudojami logopediniame darbe ir rekomenduojami tėveliams yra šie:

Dėlionės

Puikiai padeda lavinti smulkiąją motoriką. Dėliojant detales treniruojami pirštukų judesiai ir lavinamos rankytės. Dėlionės sudetingumas turi būti parenkamas pagal vaiko amžių. Jau 1,5 metų vaikutį galima pamokyti sudėti dėlionę iš dviejų dalių, o vyresniems jau tinka sumaunamos, erdvinės dėlionės. Dėlionė yra ta priemonė su kurios pagalba logopedas gali ne tik užmegzti pirmajį kontaktą su vaiku, bet ir įvertinti smulkiąją motoriką, t.y. nustatyti ar atitinka vaiko amžiui būdingus ypatumus. Kuris vaikas gali atsispirti gražiai spalvotai dėlionei. O jei atsiranda toks, kuris tik žiūri ir nedrįsta paimti detalės, tai paskatinus ir parodžius kaip detalės išsiima ir gražiai įsideda, greitai susigundo pats išmėginti.

Pirštukų lavinamieji labirintai

Tai lyg žaidimas-labirintas kai įvairių spalvų ir formų detales, suvertas ant vielos, reikia vedžioti vingiuotais takeliais-kilpomis. Šie žaidimai lavina ne tik smulkiąją motoriką, bet ir erdvinius suvokimus, vizualinę-motorinę koordinacija, padeda suvokti judesio kryptį, spalvas, formas. Formeles galima rūšiuoti pagal spalvą.Tinka kalbinio aktyvumo skatinimui, žodyno plėtrai.

Kaištukai, plaktukai

Nuo pat mažens vaikai mėgsta kaišioti daiktus į įvairias skylutes ar išpjovas. O dar įdomiau įkalti šias lazdeles su plaktuku. Lazdelių kaišiojimas arba kalimas su plaktuku lavina judesio krypties pajautimą, spaudimo ir traukimo jėgą. Kad būtų įdomiau galima skaičiuoti lazdeles arba skatinti įkalti tam tikros spalvos lazdelę. Tokioj žaidybinėje veikloje išgirsti spalvų pavadinimai įsimins greičiau ir vaiko žodynas prasiplės naujais būdvardžiais.

Raištelių varstymas

Varstymo imitacijos veiksmas ugdo vaikų smulkiosios motorikos įgūdžius ir ypač vizualinę – motorinę koordinaciją, kuri ateityje padės vaikui greičiau išmokti gražiai rašyti. Įvairiaspalviai raišteliai patogūs piršteliams. Šiek tiek darbelio pirštukams ir kantrybės – štai ir spalvingas voriukas. Gera proga paskaičiuoti jo kojas, pakalbėti kaip jis atrodo, kokį tinklą mezga ir pan. Mažoms rankelėms labai naudingi žaidimai, kurių metu varstymo būdu aprengiamos lėlytes, meškučiai. Teks nemažai padirbėti, kad suverti ant virvutės reikiamus rūbus, o tai padarius, aptarti ką apsirengiame šiltesniu ar vėsesniu oru.

Piramidės

Dėliojant piramides taip pat lavinama smulkioji motorika, nes lavinamos rankytės, treniruojami pirštukų judesiai ir tuo pačiu gerėja judesių koordinacija. Piramidės tiesiog reikalingos vaikams nuo 9-10 mėnesių. Stilizuotos piramidės „Gėlytė“, „ Varlytė“, „Klounas“ ir kt. – tai ryškūs ir saugūs žaislai mažyliams. Žaisdamas su piramidėmis vaikas išmoksta lyginti daiktus pagal dydį: didesnis-mažesnis, aukščiau-žemiau, o taip pat mokosi įvardinti spalvas ir skirti jų atspalvius. Piramidės pagamintos iš medžio, todėl vaikui malonu jas liesti ir dėlioti. Šie žaidimai su piramidėmis skatina smulkiosios motorikos, judesių koordinacijos, mąstymo, spalvų suvokimo ir vaizduotės vystymąsi.

Linkiu smagių žaidimų vaikučiams ir jų piršteliams!

Logopedinio kabineto „KALBĖK“  logopedė Jolanta Repšienė. www.logopedinis.lt

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.