Straipsniai apie vaikų ugdymo įstaigas, Vaikai/šeima

Kur lengviau auginti vaikus: Lietuvoje ar Anglijoje?

Tikriausiai šis klausimas kirba ne vienam emigrantui, planuojančiam grįžti į Lietuvą. Neretai apie tokį sprendimą tėvai svarsto galvodami, kad jų vaikams Lietuvoje bus geriau, ten savas kraštas, sava kalba, šalia – seneliai, kiti artimieji. Visgi abejonių tikrai kyla: o kas, jei grįžus į Lietuvą lūkesčiai nepasiteisins ir vėl teks gręžiotis užsienio link?

ANGLIJA.today pakalbino Lietuvoje ir Anglijoje gyvenančias mamas, kurios  sutiko papasakoti apie vaikų auginimo sąlygas gimtinėje ir emigracijoje.

Tad kaip gyvena šeimos Lietuvoje?

Jei ne artimųjų pagalba, išgyventi būtų keblu

Šiauliuose gyvenanti Jolanta viena augina du sūnus – 13 ir 7 metų amžiaus. Moteris dirba pilnu etatu ir per mėnesį uždirba 400 – 450 eurų, plius kas mėnesį gauna alimentus iš tėčio – 145 eurus. Paklausta, kiek išleidžia vienam vaikui per mėnesį, Jolanta pasakojo, kad su mamos pagalba vienam skiria apie 230 eurų: „Tiek tenka išleisti maistui, aprangai, pramogoms, mokyklos reikmėms bei buto mokesčiams.

Mažasis Edvinas turėjo kalbos sutrikimą, tad susitvarkius dokumentus metus laiko nemokamai lankėme darželį, gavome visą reikiamą pagalbą ir kompensaciją iš valstybės. Kadangi pajamos vienam šeimos nariui nesiekia 152 eurų per mėnesį, visus mokslo metus vaikams pietūs mokykloje yra nemokami. Be to, valstybė kiekvienam skiria vienkartinę sumą metams – 52 eurus mokyklinėms prekėms įsigyti. Kas antrą mėnesį gauname iš maisto fondo produktų ir kas mėnesį po 15 eurų būreliams.“

Jolanta pasakojo, kad negali sau leisti vasaros atostogų prie jūros, tačiau prie ežerų nuvažiuoja.

Paklausus apie išlaidas mokyklos reikmėms, moteris sakė: „Mano pirmaklasio klasės remontui paprašė 22 eurų – jei nenori, gali nemokėti, tačiau aš kas mėnesį duodu po 5 eurus, iki mokslo metų galo tikrai atiduosiu. Taip pat renkame pinigus į tėvelių fondą vaikų pramogoms, perkame geriamą vandenį, spausdinimo popierių ir prisidedame prie kitų ugdymo reikmių.“

Jolanta džiaugėsi, kad jos vaikų lankomoje Salduvės progimnazijoje iki 16 val. veikia užimtumo centras, ten vaikai ruošia pamokas, žaidžia, o juos prižiūri savanoriaujantys mokytojai.

Vilniuje – nuolatinis darželio vietų trūkumas

Štai Vilniuje kartu su vyru ir dviem vaikais gyvenanti bei dirbanti Jurgita pasakojo, kad vienam vaikui per mėnesį tenka išleisti 100 – 200 eurų (darželis, priemonės jam, būreliai), tačiau į šią sumą neįeina maistas ir rūbai. O paklausus apie darželių situaciją, moteris pasakojo, kad sostinėje tai tikrai opi problema: „Darželiuose vietą gauti yra be galo sunku, tai tarsi loterija. Su pirmuoju vaiku teko labai ilgai laukti vietos, nors užrašiau, kai jam tebuvo 6 mėnesiai. Būtų nepatekęs, bet kažkas atsisakė. O vienam vaikui dabar už darželį per mėnesį mokame 60 eurų.“

Augino vaiką ir Anglijoje, tačiau Lietuvoje – daug mieliau

Kita pašnekovė – Biržuose gyvenanti Rasa. Moteris viena augina 3.5 metukų sūnų. „Neskaičiuoju, kiek išleidžiu vaikui, apiperku sezonui, pavyzdžiui, žiemai – striukė, batai, golfiukai, megztukai, šiltos kelnės – visam tam išleidau 100 eurų, o kalbant apie maistą tikrai netaupau nei sau, nei vaikui. Mano mėnesio pajamos, įskaitant tėčio pervedamus pinigus, yra 450 eurų. Dabar, šaltojo sezono metu, už nuomojamo buto mokesčius tenka pakloti maždaug 100 eurų.“

Palyginus su sostinės situacija, mažesniame mieste nėra didelių problemų dėl vietos darželyje, Rasa džiaugėsi, kad labai greitai pavyko susitvarkyti šį reikalą: „Mažiuką vedu į valstybinį darželį, už mėnesį moku 30 eurų, vietą gavome greitai, nuėjau užsirašyti, o jau kitą savaitę pradėjome eiti.“

Moteris gyveno Anglijoje 5 metus, tad puikiai gali palyginti, kuo skiriasi vaikų auginimas emigracijoje ir Lietuvoje. Vis tik Rasa džiaugiasi, kad grįžo į gimtinę: „Mano nuomone, Lietuvoje geresnė medicininė priežiūra, be to, labai gera žinoti, kad mano vaikas eina į lietuvišką darželį, vėliau ir į mokyklą. Čia jis daug greičiau adaptavosi nei Anglijoje. Pramogų irgi netrūksta vaikams, vyksta įvairūs renginiai tiek vasarą, tiek žiemą. Žinoma, dar svarbu ir tai, kad šalia seneliai, kiti mano artimieji.“

O kaip lietuvių šeimos gyvena emigracijoje?

Mano, kad Anglijoje lengviau auginti vaikus

Londone gyvenanti trijų vaikų (15, 11 ir 2 metų amžiaus) mama Nijolė šiuo metu nedirba, nes augina dukrelę, tad šeimą kol kas išlaiko vyras. Moteris pasakojo, kad per mėnesį vienam vaikui išleidžia 125 svarus, o jei jauniausią veda pas lietuvę auklę, tuomet suma padidėja iki 235 svarų, (už valandą moka 5,5 euro).

Nijolė apie vaikų auginimą Anglijoje atsiliepė tik gerais žodžiais: „Čia vaikams iki 16 m. visa medicininė priežiūra yra nemokama, rūbai nėra brangūs, mokyklinės uniformos – ir tos pigesnės. Be to, išleidžiant vaikus į mokyklą nereikia pirkti vadovėlių, pratybų, o jei neturi pakankamai pajamų, dar ir uniformų pasiuvimą finansuoja.

Pradinukams mokyklose maitinimas yra nemokamas, tai, mano nuomone, tikrai yra gerai. Taip pat čia, Anglijoje, nereikia rinkti pinigų klasių remontams ar kitiems daiktams, viskuo aprūpina pati mokykla. Ugdymo įstaiga aptverta tvora, o jei vaikas nepasirodo pamokose, apie tai iškart yra pranešama tėvams. Manau, kad čia, Anglijoje, vaikus tikrai lengviau auginti nei Lietuvoje, kad ir kaip apmaudu bebūtų.“

6c0e4cce1b0966649fe3fa7dd6ce9fc4

Fotolia nuotr. / Ne paslaptis, kad dauguma tėvų nepasitiki Anglijos medikų priežiūra

Nėra patenkinta medicinine priežiūra

Bristolyje gyvenanti Raimunda teigė, kad sunku būtų nustatyti, kokią sumą per mėnesį išleidžia savo 2,5 metukų sūnui. „Kiekvieną kartą skirtingai, bet jei tikrai norisi vaiką papuošti, kokybiškai bei madingai aprengti, tuomet tenka jau šiek tiek išleisti. O kur dar sauskelnės, kitos higienos prekės, pramogos.“

Šiuo metu Raimunda niekur nedirba, o kol buvo dekretinėse atostogose gaudavo 137 svarų išmoką per savaitę.

Paklausus apie darželius, moteris pasakojo, kad vietą jame jau turi: „Lietuviškų darželių Bristolyje nėra, o eilėje į anglišką stovėti nereikėjo, užsirašėme prieš 9 mėnesius, tad po ateinančios vasaros mano berniukas jau lankys darželį. Be to, 15 valandų per savaitę yra nemokamos darželyje, o įprastai už valandą reikės mokėti 5,75 svaro.

Nesu patenkinta Anglijos medikų priežiūra, dėl to dažnai skrendame į Lietuvą tikrintis. Jei ekstra atvejis – važiuojame į ligoninę. Šeimos gydytojo net neturime, nes kiek nueisi, tiek vis kitas. Tad nelabai ir einame į angliškas gydymo įstaigas, nebent tikrai labai reikia.“

Apibendrinus pašnekovių pasakojimus, pabandėme išskirti vaikų auginimo Lietuvoje ir Anglijoje privalumus bei trūkumus.

Lietuvoje

Privalumai:

  • Dekretinės atostogos trunka 2 metus;
  • Šalia – seneliai, kiti artimieji, kurie gali padėti;
  • Darželiuose auklėtojos labiau prižiūri vaikus (einant į lauką pasirūpina, kad būtų tinkamai aprengti, pakeistos sauskelnės), maistas skanesnis ir kokybiškesnis;
  • Jei šeimos pajamos nesiekia tam tikros sumos, valstybė stengiasi padėti, kompensuoja kai kurias išlaidas.

Trūkumai:

  • Didmiesčiuose trūksta darželių, o mažesniuose miestuose dideli atstumai iki jų;
  • Dažnai atsisakoma nuomoti būstą šeimai su vaikais, tačiau skelbimuose tai neminima;
  • Daugiau išlaidų pareikalauja mokyklos ir darželiai (būreliai, pratybos, klasių remontai).

Anglijoje

Privalumai:

  • Galima kreiptis dėl lankstaus darbo grafiko: keisti, sutrumpinti darbo laiką ar dirbti namuose (visą arba dalį laiko);
  • Darželiuose labiau rūpinamasi vaiko ugdymu, kūrybiškumu, užsiėmimais;
  • Vaikams iki 16 m. visa medicininė priežiūra yra nemokama;
  • Pradinukams suteikiamas nemokamas maitinimas mokykloje, nereikia rinkti pinigų klasių remontams, pirkti pratybų, vadovėlių.

Trūkumai:

  • Dekretinės atostogos trunka 7 mėnesius;
  • Šeimoms sunkiau išsinuomoti būstą, neretai skelbime yra nurodoma, kad nuomininkai su vaikais – nepageidaujami;
  • Darželiai ne tokie švarūs, maistas ne pačios geriausios kokybės.

Informacijos šaltinis: http://www.anglija.today/

main_logo_v2_lt

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.