Papildomas vaikų ugdymas, Patarimai/rekomendacijos, Straipsniai apie vaikų ugdymo įstaigas, Vaikai/šeima

KODĖL VAIKAI BUNKA?

Ankstyvasis ugdymas – gana neaiškus žodžių junginys, nes ugdymas, vystymasis visad ankstyvas. Tačiau šis žodžių junginys vis dažniau tampa neatskiriamas nuo šiuolaikinių tėvų supratimo apie vaikus apskritai. Juk dabar jau vaikui nereikia laukti septynerių, kad pradėtų mokytis skaityti – dabar jau 2-3 metų vaikai pradedami to mokyti. Mažylis skaito enciklopedijas, ir tai daro didelį įspūdį, todėl tėvai pradeda vis stipriau forsuoti intelektualinį savo vaikų vystymąsi.

Dabar pirmiesiems ankstyvojo ugdymo „žiedeliamas“ jau 25-eri. Ar jie protingi? O, taip, pakankamai! Tačiau – ar išmintingi?

Su tais pirmaisiais „ankstyvaisiais“ užsiėmė ir tėvai, skubėję lavinti intelektą, ir seneliai, mokėję ramiai prižiūrėti savo mylimus anūkus ir mąsliai, įsigilinę su jais kalbėtis. Taip išėjo, kad tie vaikai pakaitom patyrė tai sustiprintą mokymą, tai ramų namukų statymą vabaliukams. Palyginti su intelekto ir protinių gebėjimų ugdymu, pastaroji veikla atrodė kaip tuščias laiko švaistymas, tačiau dabar, praėjus ketvirčiui amžiaus, būtent tie ramieji epizodai užaugusių vaikų yra matomi kaip jų sėkmės pagrindas.

Metodikų tobulinimas ir ramių, nieko neveikimo ar stebėjimo epizodų dingimas iš vaiko gyvenimo paskatino nesustabdomą psichiškai nesveikų ir intelektualiai silpnų vaikų skaičiaus augimą. Tai iki šių dienų grindžiamas ir gamtos klaidomis, ir nuodingų medžiagų padidėjimu produktuose, ir „ekologija“, ir skyrybomis, ir daugybe kitų asmeninių katastrofų, kurias sukelia žaibiškai greitėjanti technologijų raida. Bet kuris išorinis veiksnys galėjo „įjungti“ vieną iš priežasčių, ir greit nusilpusį organizmą pasiekė negandų lavina.

Kiekvienoje kartoje pastebime visokių vaikų, tačiau neturime galimybės sužinoti tikrosios statistikos. Tačiau gydytojai ir mokytojai, kurie kasdien mato daugybę kiekvienų metų gimimo vaikų, tvirtina, kad vyksta smarkus ir vaikų imuniteto, ir intelekto silpnėjimas.

vaikai

„Ankstyvasis ugdymas“ – tai dėmesys vaikui. Dėmesys – gerai. Tačiau ugdymas, vystymasis vyksta savaime, aplinkos dėka. Ir kokia ta aplinka? Ja tapo įvairūs prietaisai ir technologijos. Dėžutės su mirgančiais vaizdais. Kvėpuodamas fenoliu, toluenu ir kitomis menkai naudingomis molekulėmis, užuot uodęs miško augalų kvapą, valgydamas nenatūralius produktus ir žaisdamas nesveikos psichikos suaugusiųjų sukurtus žaidimus ar filmukus, vaikas ugdosi toli gražu ne taip, kaip jo močiutės ar seneliai kad augo… Tam tikra prasme šiuolaikiniam vaikui yra geriau. Tačiau tas „geriau“ net nesulyginamas su gerove apskritai.

Tėvai žino, kaip sveika pasivaikščioti lauke. Išeinam. Oras kai kuriuose mikrorajonuose daug blogesnis nei butuose. Einam į aikštelę – ten vienkartinė ir kenksminga guminė danga, pabodusi aplinka. Geriau pasukam į parką. Tačiau šiuolaikiniai parkai gerokai pasikeitę. Jie pritaikyti, tinkamai sutvarkyti. Kitaip tariant, jie paversti tomis pačiomis žaidimų aikštelėmis: nieko netikėto, savaime išaugusio. Visur plytelės, šviesos, prižiūrėti nuravėti augalai. Tačiau – jokios įvairovės.

vaikai

Ieškoti įvairovės dabar galima tik miške, o tai tikrai nėra lengva. Į tokius žygius į gamtą šiandien leidžiasi tikrai palyginti nedaug šeimų. Nes. Tarkim, atitraukėme vaikus nuo technologijų ir išsitempėme į gamtą – tačiau ką joje parodyti, ką papasakoti apie tai, kas mus supa? Dažnai patys tėvai labai mažai žino apie šalia esančius įdomius, tikrus, natūralius objektus – o jei nėra kam parodyti ir sudominti, tai vaikui pačiam savaime dar labai sunku susidomėti šiuo pasauliu. Nors šis pasaulis nepaprastai turtingas ir įdomus.

vaikai

Žinote, ką reikia padaryti? Susidarykite programą minimum: atlaisvinkime namų ir daugiabučių kiemus nuo jų ir taip neprižiūrinčių gatvės darbininkų, auginkime gėles, leiskime augti įvairiems augalams. Tegu į kiemus sugrįžta boružės, vėl atsiranda „lipukų“ (prilimpančių augalų žiedų). Gaudykime drugelius, rodykime vaikams, ką dar galima veikti gamtoje. Ir taip jie vėl pamažu pradės normaliai natūraliai ankstyvai vystytis patys.

Vertė JLK

Informacijos šaltinis: Bernardinai.lt

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.