Patarimai/rekomendacijos, Psichologija, Vaikai/šeima

Klausykite mamos, bet gyvenkite atskirai

Tam tikra prasme kiekviena šeima yra skrupulinga mažytė Anglija su savomis tradicijomis. Jos gali būti susijusios su santykiais, laisvalaikiu, buitimi… Kartų išbandytos, tokios taisyklės palengvina gyvenimą. Jeigu tik nepamirštame jų pritaikyti prie mūsų laikų.

Mano mama visada sakydavo, kad mėsą reikia sūdyti baigiant gaminti, langus plauti du kartus per metus, o vyro nepalikti vieno su geriausia drauge. Ji mane išmokė prieš kepant perpjauti dešros riekeles į dvi dalis, būtinai pietums valgyti sriubą, o svarbiausia – tesėti pažadus.

Iki šiol aš – ne pati paklusniausia dukra pasaulyje – naudojuosi šiais jos patarimais ir suvokiu juos kaip dalį savęs. Aš apskritai net neleidžiu sau minties apie visų šių sriubų, langų ir pažadų atsisakymą. Juk tai mane daro manimi ir išlaiko tvirtus mūsų santykius su mama.

Tai yra tradicijos. Tokiu būdu mano mama perdavė man tai, kas suteikė jos pačios gyvenimui daugiau patogumo ir saugumo. Ir ji tai padarė iš meilės man.

Jos mama taip pat jai perdavė žinias-tradicijas: kaip verpti vilną, kaip rūpintis alkoholiku vyru ir manipuliuoti aplinkiniais pasitelkiant savo ligas.

Turint omenyje, kad vilną mezgimui mama perka, o su jos socialiniais įgūdžiais ir su mano tėvu viskas gerai, šiomis tradicijomis ji nesinaudoja. Jai tenka savarankiškai kurti elgesio įgūdžius, kurie jos realybėje gerokai naudingesni, negu jos protėvių patirtis.

Aš turiu daryti tą patį. Pavyzdžiui, aš kuriu savarankiškos literatūrinės veiklos arba remonto specialistų samdymo tradicijas. To mano tėvų šeima nemoka. O ir neturėtų jie mokyti manęs visko, kas kada nors gali praversti, kitaip mano gyvenimas taptų visiška jų gyvenimo kopija, o tai paprasčiausiai nėra įmanoma.

Būtent toks kopijų kūrimas ir yra bet kurios tradicijos esmė: elkis taip pat, kaip elgėsi tavo protėviai ir niekada nesuklysi. Tačiau, iš esmės teigiamas mokymas, skirtas išgyventi, ne visada pasiteisina realybėje. Nes realybė keičiasi – ir seni įgūdžiai gali tapti nereikalingi, nenaudingi, o gal tiesiog žalingi.

Tad tradicijos gali būti funkcinėmis ir disfunkcinėmis.

Pirmosios atlieka savo tiesioginę funkciją: ateities kartų pritaikymas prie gyvenimo, jų išlikimą geriausiu įmanomu būdu. Kaimo vietovėse tai gali būti tradicijos, susijusios su gyvulių priežiūra, darbais laukuose ir šeimos sujungimų į vieną didelę darbininkų bendruomene.

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.