Patarimai/rekomendacijos, Psichologija, Vaikai/šeima

Keturios vaiko laisvės

Vienas dažnų tėvų klausimų: „Kaip suteikti vaikui laisvę? Kur ir kaip ją riboti? Kaip kontroliuoti?“

Laisvė yra bazinė mūsų gyvenimo sudėtinė dalis. Egzistuoja keturios vaiko laisvės:⠀

  • Laisvalaikis;
  • Laisvas žaidimas;
  • Veiklos pasirinkimo laisvė;
  • Asmeninė erdvė.

Laisvalaikis

Ką jūsų vaikai veikia laisvalaikiu? Kiek jo turi per mokslo metus? Ar vaikas moka organizuoti savo laisvalaikį? Vaikai turėtų turėti laisvo laiko – niekuo neužpildyto, kai jis visiškai nieko neveikia. Tegu nors guli ir į lubas spjaudo. Bent 20-30 minučių. Tai laikas pabūti su savimi, susipažinimas su savo „aš“.

Laisvas žaidimas

Ne visi vaikai gali sugalvoti savo žaidimą ir įtraukti į jį kitus. Ten, kur pasiskirstoma vaidmenimis, nustatomos ribos, kur galima daryti ką nors neįmanomo. Pvz.: gyvenime tu mergaitė, o žaidime – fėja, burtininkė… Dabar atsirado daugiau žaidimų su aiškiais ir giežtais nurodymais, taisyklėmis, prie kurių vaikai pripranta.

Veiklos pasirinkimo laisvė

Viena dažniausių priežasčių, dėl kurių kreipiamasi į psichologą, yra sunkumai, susiję su pasirinkimu ir sprendimų priėmimu. Pradedant smulkmenomis, baigiant globaliais reikalais. Nuo vaikystės priprantame, kad už mus nusprendžia, pasirenka kiti. Šito nevalgyk, su tuo berniuku nežaisk, šito nedaryk ir pan. Vaiką labai lengva įtikinti, kad jis neteisus, įbauginti, daryti jam spaudimą. Žinoma, yra sferų, kuriose taip elgtis būtina. Tačiau turi būti dar ir pasirinkimas – kas patinka pačiam vaikui.

Mūsų užduotis – išmokyti vaiką atsižvelgti į pasekmes, įžvelgti pasirinkimo galimybes, pliusus ir minusus. Tada vaikas užaugs ryžtingu ir pasitikinčiu savimi.

Asmeninė erdvė

Nepriklausomai nuo finansinės padėties, vaikas turi turėti savo teritoriją. Kaip ir kiekvienas žmogus, atvirai kalbant. Asmeninė erdvė – tai ne tik teritorija, tai ir daiktai, žaislų dėžė ir t.t. Kurių liesti nevalia.

Reikalinga zona, kurioje jautiesi saugus, kur žinai, jog čia niekas nepažeis tavo ribų. Šioje sferoje tėvams ypatingai lengva prarasti vaiko pasitikėjimą – sekant vaiką, pasiklausant, ką kalba ir pan. Už tai vaikai kada nors „atkeršys“.

Laisvės troškimas mums būdingas iš prigimties. O mūsų užduotis – išmokyti vaiką ne gniuždyti laisvę, o išmokyti ja naudotis.

Informacijos šaltinis: https://seimairnamai.eu/keturios-vaiko-laisves/

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.