„Mama, noriu gerti!“, „Ar dar ilgai?“, „Nenoriu sėdėti, noriu eiti!“ – kai šie žodžiai pradeda skambėti garsiau nei automobilio grotuvo muzika, tolesnė kelionė su vaiku tampa rimtu iššūkiu. Tačiau ar žinojote, kad keliauti automobiliu gali būti smagu ir malonu? Tereikia tinkamai pasiruošti. Dažniausiai automobiliu vaikai nemėgsta keliauti dėl dviejų pagrindinių priežasčių: jiems nepatogu sėdėti, o ilgiau važiuojant pasidaro nuobodu. Taigi, pirmiausia pašalinkime šias priežastis.
1. Svarbiausias kelionės atributas – kėdutė
Šiandien jau nebediskutuojame: vaikai turi keliauti specialiai pagal jų amžių, svorį ir ūgį pritaikytose kėdutėse ar pasostėse. Tačiau ar esate tikri, kad jūsiškė jiems tinka?
Parduotuvės e-vaikas.lt atstovė Ramunė Bertauskaitė pataria, kad automobilinė kėdutė turi būti ir saugi, ir patogi.
„Renkantis kėdutę svarbu žinoti, kad prieš trejus metus Europos Sąjungoje pradėjo galioti naujas automobilinių kėdučių saugumo standartas i-Size (UN R129). Dar vis galioja ir ankstesnis standartas ECER44/04, bet i-Size ženklu žymimos kėdutės turi atitikti daugiau vertinimo kriterijų, pavyzdžiui, kėdučių kategorijos nustatomos ne tik pagal vaiko svorį, bet ir ūgį. Šis standartas galioja tik kėdutėms su sistema „Isofix“. Tai speciali tvirtinimo sistema, kai kėdutė tvirtinama ne automobilio diržais, o prie specialių laikiklių. Nulinės kategorijos (0-13 kg) kėdutės-nešioklės tvirtinamos ant specialaus „Isofix“ pagrindo, o vyresniems skirtose kėdutėse ši sistema integruota kėdutės korpuse, todėl pagrindo atskirai pirkti nereikia. Svarbu žinoti, kad ne visuose automobiliuose yra „Isofix“ jungtys. Jeigu jūsiškiame tokios jungties nėra, bet ateityje planuojate keisti automobilį, racionalu būtų rinktis universalią kėdutę, kuri tvirtinama arba automobilio diržais, arba su „Isofix“, – sako R. Bertauskaitė.
Ji atkreipia dėmesį, kad sutaupyti taip pat galite rinkdamiesi universalią kėdutę 9-36 kg sveriantiems vaikams, t. y. maždaug nuo 9 mėn. iki kol vaikas gali saugiai važiuoti tik segėdamas saugos diržus.
„Renkantis kėdutę ilgesnėms kelionėms reikia atkreipti dėmesį, ar jos nugarėlė atsilošia – juk net ir didesni vaikai kelionėje užsnūsta. Mažesniesiems labai svarbu, kad kėdutė turėtų miegui skirtą padėtį, o didesniųjų keleivių kėdutės nugarėlės atlošas turėtų reguliuotis pagal automobilio sėdynę. Pavyzdžiui, kėdutė „BabySafe Husky 9-36 kg“ turi reguliuojamą galvos pagalvėlės aukštį, galima pagal vaiko poreikius pritaikyti kėdutės plotį ir gylį. Didesniems vaikams rekomenduojame kėdutę „BabySafe Mustiff 15-36 kg“. Ją galima tvirtinti su sistema „Isofix“, kėdutė patogiai prisitaiko prie vaiko ūgio, turi papildomą apsaugą nuo šoninio smūgio“, – pataria specialistė.
2. Apsaugoti nuo prakaitavimo
Ilgose kelionėse vaikai pavargsta sėdėti, todėl labai svarbu, kad kėdutė būtų patogi, o užvalkalo medžiaga laidi orui. Ilgą laiką sėdėdamas kėdutėje vaikas pradeda prakaituoti, – tai vargina. Be to, turinčius jautresnę odą gali išberti.
Vasarą ar keliaujant į šiltesnius kraštus praverčia orui itin laidus paklotas nuo prakaitavimo. Jį galėsite naudoti ir vežimėlyje ar ant dviračio rėmo tvirtinamoje kėdutėje.
3. Nuobodulys – prastas pakeleivis
Jeigu jums atrodo, kad vaikas negali ramiai nusėdėti nė minutės, atminkite, kad tai – visiškai normalu. Raidos specialistai teigia, kad 2-3 m. vaikas ties viena užduotimi, knygele ar žaidimu gali susitelkti iki 3 minučių, ketverių mažylis dėmesį išlaiko iki 8 minučių, o 5-6 m. amžiaus vaikas ties įdomia veikla gali susitelkti ir pusvalandį. Taigi, dažniausia priežastis, dėl kurios vaikams sunku keliauti automobiliu, – nuobodulys. Didesniems vaikams galite paruošti užduočių knygeles, kur jie žymės pakeliui pamatytus objektus: tiltus, geležinkelius, automobilių spalvas, kelių numerius ir t. t. Parinkite užduotis pagal vaikų amžių.
Keliaujant taip pat praverčia spalvinimo ar lipdukų knygutės su mažųjų mylimais herojais. Tuomet verta įsigyti specialiai ant automobilinės kėdutės tvirtinamą universalų kelioninį stalą. Gamintojo „Tuloko“ staliukas turi paaukštinimą kraštuose – važiuojant lapai ar pieštukai neišsibarsto po automobilio saloną. Be to, stalo šone yra specialus gertuvės laikiklis bei kišenėlės priemonėms susidėti.
Piešimo priemones, žaislus, knygeles ar užkandžius patogu laikyti „Tuloko“ universaliame daiktų krepšyje, kuris tvirtinamas ant priekinės automobilio sėdynės atlošo. Jis taip pat apsaugo priekinę sėdynę, kad jos neišteptų vaiko batai. Viršutinėje šio krepšio dalyje yra kišenė planšetiniam kompiuteriui – tiems išskirtiniams atvejams, kai kantrybė ir žaidimai baigiasi, o keliauti reikia dar ilgai.
4. Saulė ne visada džiugina
Keliaujantieji su vaikais žino – akutes spiginanti saulė malonumo nesuteikia. Kai sėdime prisegti saugos diržais, nuo saulės galime pasisukti šonu ar nuleisti automobilio skydelį nuo saulės. Tačiau kėdutėje prisegtas vaikas tokių galimybių neturi. Todėl prieš išvykdami pasirūpinkite specialia prie langų tvirtinama apsauga nuo saulės. Įsitikinkite, kad ji apsaugo ir nuo ultravioletinių (UV) spindulių.
Informacijos šaltinis: e-vaikas.lt
Informacinio švietimo projekto www.vaikodiena.lt informaciją naudoti komerciniais tikslais be raštiško www.vaikodiena.lt sutikimo draudžiama.
Palikti komentarą