Vaikai/šeima

Kaip palengvinti vaiko adaptaciją darželyje?

Genrūda GRYKŠIENĖ, ikimokyklinio ugdymo auklėtoja metodininkė
Gargždų ugdymo centras „Naminukas“
Rytais, atvykę į grupę, neužsibūkite per ilgai, nestovėkite už durų ar grupės lango, nes vaikas jaučia tėvų nerimą, baimę ir pats pradeda nerimauti, jausti stresą. Patikėkite – Jūsų vaikui viskas gerai.

Praėjo šeši mėnesiai, kai vaikai pirmą kartą atėjo į Gargždų ugdymo centro „Naminukas“ ikimokyklinio ugdymo grupes. Pirmosios dienos ir savaitės daugeliui buvo įtemtos, neramios, pilnos baimės, jaudulio ir ašarų. Pastebėjau, kad daugiausia streso patiria tie vaikai, kurių tėveliai patys labai jaudinasi, sunkiai atsiplėšia nuo savo atžalos net kelioms valandoms…
Pirmiausia individualiai kalbuosi su kiekvieno vaiko tėveliais. Papasakoju ir parodau, ką mes veikiame darželyje, išsiaiškiname, koks yra grupės dienos režimas. Susitariame, kad savaitgaliais tėvai pasistengs laikytis panašaus dienos ritmo ir aptars su vaikais, kad tėveliams reikia eiti į darbą, todėl, kol jie dirbs, vaiką paliks darželyje ir būtinai ateis laiku jo pasiimti, o vaikas dieną praleis su auklėtoja ir kitais vaikais. Darželyje vaikai draugaus, žais, pieš, lipdys, dainuos, šoks, kurs įvairius darbelius…
Su tėvais aptariame užsitęsusio sauskelnių ir čiulptuko naudojimo problemą: pirmiausia jų atsisakymas turi vykti namuose, o grupės komanda palaikys šią tėvų iniciatyvą. Tėvams nedera susikurti lūkestį, kad šias problemas spręs ugdymo įstaiga. Vaikui ir taip neramu, atvykus į naują aplinką, o jei dar svetimos tetos atiminės malonumus…
Jeigu vaikas aikštijasi (užsispiria), negalima jo gąsdinti darželiu. Jokiu būdu, net juokais, negali tėvai vaikui sakyti: „ Jei tu neklausysi, aš tave paliksiu darželyje…“, „Palauk, darželyje tave išmokys…“. Mokyti elgesio normų, kalbėtis su savo vaiku tėveliai turi nuoširdžiai, atsakingai, kaip su sau lygiais. Ugdymo įstaigoje vaikai išmoks, sužinos, kaip reikia elgtis vienu ar kitu atveju…
Rugsėjo viduryje tėveliai jau ramiau palieka savo vaikus, sutrumpėja jų atsisveikinimo su vaiku laikas ir grupėje atmosfera jau ramesnė. Vaikai mažiau kabinasi į tėvus, ramiau eina į grupę. Daugiau nei pusė grupės vaikų greitai prisiriša prie grupės auklėtojų, pajunta, kad jiems čia saugu ir įdomu…
Kiekvieną dieną vaikai darželyje sužino ką nors naujo, išmoksta žaisti šalia draugo ir grupelėse, pradeda suvokti, kad dviese ar trise įdomiau nei būti vienam. Gruodžio mėnesį vaikai jau būna puikiai prisitaikę prie dienos režimo, išmokę tvarkytis savo žaidimų vietą. Rytais vaikai netgi prašo mamų, kad leistų jiems vieniems nusirengti. Susikuria draugų būreliai: po du ir tris vaikus. Atėję ryte vaikai jau nekantriai laukia, kada pasirodys draugai ir, šiems atėjus, pradeda organizuoti žaidimus.
Sunkiausiai adaptacinis laikotarpis praeina tiems vaikams, kurie psichologiškai ir emociškai sunkiai atsiskiria nuo tėvų, arba dėl sveikatos būklės ilgai nelanko grupės. Atėjus po ligos adaptacija grupėje prasideda iš naujo.
Patarimai tėveliams, kurių vaikai pradės lankyti darželį
  • Iš anksto kalbėkite su vaiku, kad reikės eiti į darželį, kur bus daug vaikų, kur jie išmoks daug žaidimų, atras naujų žaislų, kurs darbelius, klausysis pasakų, šoks, dainuos, sportuos.
  • Išaiškinkite vaikui, kad vaikai lanko darželį, nes mamai su tėčiu reikia eiti į darbą. Įtikinkite vaiką, kad baigę darbą, būtinai laiku ateisite jo pasiimti.
  • Pageidautina, kad prieš pradėdami lankyti grupę, tėvai su vaiku ateitų į darželį, apžiūrėtų grupę, joje esančius žaislus, susipažintų ir pasikalbėtų su grupės darbuotojais.
  • Pradėjus lankyti darželį, susiplanuokite savo laiką taip, kad pirmą savaitę vaikas grupėje būtų 2–3 val. Antrą savaitę vaiką palikite kiek ilgiau, kad jis pavalgytų pietus ir, jeigu vaikas sutinka, palikite pietų poilsiui. Pasiimkite vaiką iš karto po pietų miego, aptarkite ką vaikas veikė, kaip jam sekėsi žaisti, kas labiausiai patiko, kas nelabai ir kt. Trečią savaitę palikite vaiką ilgiau ir pasiimkite po pavakarių.
  • Aptarkite su vaiku visus jo išgyvenimus darželyje.
  • Rytais, atvykę į grupę, neužsibūkite per ilgai, nestovėkite už durų ar grupės lango, nes vaikas jaučia tėvų nerimą, baimę ir pats pradeda nerimauti, jausti stresą. Patikėkite – Jūsų vaikui viskas gerai.
  • Poilsio ir švenčių dienomis laikykitės panašaus vaiko dienos ritmo kaip ir darželyje.
  • Vaiką vakarais guldykite miegoti tuo pačiu laiku. Vaikui būtinas poilsio režimas (miegui reikia skirti apie 9–10 val.).
  • Tegul vaikas mėgstamiausių daiktų ar žaislų atsineša į grupę. Mylimas daiktas palengvins liūdesio minutę, padės lengviau užmigti.
  • Pasirūpinkite tinkama apranga vaikui darželyje. Nerenkite vaiko per mažais, labai prigludusiais rūbais ir batais. Parinkite laisvai apvelkamus, patogius, lengvai plaunamus rūbelius. Vaikas darželyje turi jaustis laisvai ir patogiai, neturi bijoti susitepti rūbelių ir galvoti, kaip bus, kai pamatys mama.
  • Raskite laiko namuose žaisti su vaiku „darželį“. Imituokite darželio gyvenimą, ritmą.
  • Kalbėkitės su grupės auklėtojomis: kartu aptarkime iškilusius klausimus, nebijokite teikti savo pasiūlymų.
ŠALTINIAI:
ucnaminukas.ikimokyklinis.lt
Vartotojų straipsniai
Informacijos šaltinis: www.ikimokyklinis.lt

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.