Atsiradus ženklams įspėjantiems apie draugo, tėvų ar kitų artimųjų liguistą potraukį alkoholiui, sunku suprasti, kaip reikia elgtis. Yra keletas būdų, kurie gali padėti. Pirmiausia reikia atpažinti, ar tikrai susiduriate su priklausomybe nuo alkoholio, jei taip, reikia įsigilinti į šios ligos ypatumus, suprasti, kodėl žmogus geria ir negali sustoti ir trečia reikia pasirinkti tinkamus bendravimo būdus.
Taigi, kokie požymiai padeda atpažinti nuo alkoholio priklausomo žmogaus elgesį:
žmogus pradeda gerti reguliariai;
pradeda neatsakingai elgtis namuose, darbe ar mokykloje, pagrindinis dominantis dalykas, į kurį susikoncentruojama, yra alkoholis, pvz., dėl girtavimo ar pagirių neinama į darbą ar universitetą, nesirūpinama savo vaikais;
prasidėję nesutarimai šeimoje nesustabdo girtavimo, pvz., jis/ji dažnai lankosi baruose, nors tai liūdina šeimos narius, kovoja ir ginčijasi su šeimos nariais, alkoholiui išleidžia pinigus, kurių šeima stokoja;
žmogui atsiranda noras išgerti tam, kad pasijustų geriau, atsipalaiduotų, pamirštų savo problemas;
pavojingai elgiasi, pvz., vairuoja išgėrus, gerdamas vartoja vaistus, kurių negalima vartoti su alkoholiu;
slepia savo gėrimo įpročius nuo aplinkinių, kad jie netrukdytų toliau vartoti alkoholio;
geria vieni;
neprisimena, kas vyko išgėrus;
atsiranda teisinių problemų, pvz., žmogus yra suimamas, nes vairavo išgėręs, susimušė ar suniokojo kažkieno turtą.
Iš pažiūros tokios problemos turėtų paskatinti žmogų atsisakyti šio įpročio, tačiau dažnai tai yra tik šios problemos įsišaknijimo pradžia.
Kodėl nuo alkoholio priklausomas žmogus negali nustoti gerti?
Atsikratyti priklausomybės gali būti labai sunku. Alkoholizmas dažniausiai išsivysto per daugybę metų, iš lėto, palengva. Kol pasiekiama stadija, kai be alkoholio žmogus negali normaliai gyventi, kai alkoholis tampa vienu svarbiausių gyvenimo faktorių. Atsiradus priklausomybei nuo alkoholio pastebimi smegenų cheminiai pokyčiai vedantys prie dar daugiau problemų. Nuolat girtaujančiam žmogui sunku kontroliuoti išgeriamo alkoholio kiekį, prarandama laiko nuovoka. Staiga nustojus gerti atsiranda alkoholinės abstinencijos simptomai: stiprus širdies plakimas, prakaitavimas, drebulys, nerimas, baimė, nemiga. Tokia būsena skatina ir vėl ieškoti alkoholio, nes alkoholis veikia smegenis ir pagrindinę nervų sistemą, todėl vos tik išgėrus bent trumpam pajuntamas atsipalaidavimas, pasitaiso nuotaika ir pamirštamos problemos.
Kaip žmogus patenka į alkoholio liūną?
Dažnai į šią priklausomybę pastūmėja keli faktoriai:
žmogus pradeda gerti nuo labai ankstyvo amžiaus;
šeimos priklausomybių istorija;
alkoholio vartojimas dėl įvairių gyvenimo problemų.
Deja, kad ir koks nuo alkoholio priklausomybės kenčiantis žmogus jums būtų svarbus, neįmanoma jo priversti nustoti gerti, tačiau gali padėti nuoširdus bendravimas ir palaikymas, tiesiog reikia pasirinkti tinkamą kalbėjimo ir bendravimo būdą. Kam reikėtų būti pasiruošus ir kaip reikėtų kalbėti? Skaitykite toliau.
Žmogaus reakcijos jums kalbant priklauso nuo jo suvokimo:
Jei geriantis žmogus nepripažįsta savo priklausomybės ir nemato problemos, jis nepriims jūsų nuomonės, pradės jus kaltinti, kad išsigalvojate, be reikalo kimbate prie jo ir panašiai. Jei žmogus mato savo problemą ir yra pradėjęs galvoti apie pasikeitimo galimybę, jis/ji gali lengviau kalbėti apie savo jausmus. Jei žmogus yra pasiryžęs keistis, gali būti dėkingas už palaikymą ir patarimus.
Kaip galima pradėti pokalbį su nuo alkoholio priklausomu žmogumi apie jo problemą?
„Ar tu esi susirūpinęs dėl savo gėrimo?“
„Aš jaučiu, kad tu negali kontroliuoti savo gėrimo. Ar tau neatrodo, kad turėtum truputį sulėtinti ir tiek nebegerti?“
„Pastaruoju metu tu daug geri, ar kažkas tau neduoda ramybės?“
Prieš kalbėdami suplanuokite, ką sakysite.
Planavimas padės išvengti susierzinimo ir per didelio emocionalumo be to taip galite išvengti žodžių, kurių vėliau gailėtumėtės.
Išsirinkite patogų laiką
Kalbėkitės, kai jie yra „geroje formoje“, nėra išgėrę ir jų nekankina pagirios. Pasistenkite kalbėti ne pačiame ryte, kad šis pokalbis nebūtų pats pirmasis dienos pokalbis.
Venkite kaltinimo
Žmogus, kurį kalbinate greičiausiai jau yra nusiminęs, susirūpinęs ir jaučia kaltę dėl savo gėrimo. Jis pradės gintis ir užsisklęs, jei pajus, kad puolate.
Ką galima pasakyti:
„Aš truputį susirūpinęs dėl tavo gėrimo.“
„Aš noriu su tavimi apie kai ką pasikalbėti: aš jaučiu, kad alkoholis yra kaltas dėl kai kurių tavo problemų.“
„Aš matau, kad pastaruoju metu tu daug geri, tai daro blogą įtaką, mūsų santykiams.“
Kalbėkite apie savo susirūpinimą ir jausmus
Kalbėkite dėl ko esate susirūpinę ir paaiškinkite kaip šio žmogaus girtavimas veikia jus.
Ką galima pasakyti:
„Danielius buvo nuliūdęs, kai dėl tavo pagirių, kartu negalėjote nueiti į futbolą.“
„Aš taip norėjau su tavimi pažiūrėti filmą ir labai nusivyliau, kai tu taip ilgai negrįžai iš baro.“
„Tu išgėręs savaitgalį buvai labai agresyvus su manimi ir tai mane tikri išgąsdino.“
Nesiųskite neaiškios ar daug prasmių turinčios žinios. Kalbėkite aiškiai ir konkrečiai.
Nuosekliai dėstykite savo mintis, žodžius ir veiksmus. Jei galvojate, kad žmogus tikrai turi problemų su alkoholiu, matote priklausomybės simptomus, sakote, kad esate susirūpinę ir vis tiek kartu su juo vartojate alkoholį, siunčiate tikrai neaiškią žinią.
Būkite pasiruošę pasipriešinimui
Jei žmogus turi nesveiką potraukį alkoholiui, jis gali labai įsižeisti kai kažkas tai pasako garsiai, išskyrus tuos atvejus, kai pats žmogus supranta, kad tai yra problema ir jis pasiryžęs keistis.
Jis gali pradėti pykti, atsisakyti apie tai kalbėti, negirdėti, tai kas sakoma, išsijuokti iš sakomų žodžių. Savo problemų susijusių su alkoholiu nepripažinimas yra labai dažna reakcija, nes tai yra kelias apsaugantis juos pačius nuo skausmingos ir sunkios realybės ir taip stengiamasi išvengti minčių apie laukinačius sunkius pokyčius.
Spaudimas ir prievarta nepadės
Argumentų kartojimas ir žodžių kova nepadės. Jei alkoholį vartojantis žmogus apie tai nenori kalbėti, palikite tai vėlesniam laikui.
Ką galima pasakyti:
„Gerai. Aš tikiuosi tu apie tai pagalvosi, nes aš dėl to esu susirūpinusi.“
Nepasiduokite!
Tai nereiškia, kad reikia komentuoti ir kritikuoti žmogų visada kai jis geria. Tiesiog leiskite šiam žmogui suprasti savo jausmus ir kad jis jums rūpi.
Prisiminkite – jūs negalite priversti kito pasikeisti. Pirmiausia, jei girtavimas kenkia jums, pasirūpinkite pagalba sau ir kitiems šeimos nariams.
Remtasi: http://www.askaboutalcohol.ie
Parengė: Viktorija Bendaravičiūtė-Kalinauskienė
VšĮ „Senamiesčio vaikų dienos centras“
Palikti komentarą