Vaikai/šeima

Kaip mes susipažįstame su pasauliu?

Į šį klausimą iš karto galiu atsakyti labai konkrečiai – gaudami informacijos. Informacija gali būti priežastis, kodėl mes esame civilizuoti. Įsivaizduokite, negauname informacijos. Mūsų protėviai, akmens amžiaus žmonės, negali vieni kitų įspėti apie parbėgančią mamutų bandą ar kitus pavojus. Kas tada? Manau, atsakymas aiškus – pirmykščiai žmonės, nieko nenutuokiantys, būtų sutrypti mamutų ar sudraskyti vilkų. Gal tuomet ir mūsų nebūtų? Bet štai – Džeimsas Vatas išranda elektros lemputę. Jeigu niekas nežinotų, kad tokia jau yra, tai visi mokėtų už brangias žvakes. Dabar dėl tos pačios informacijos – reklamų, pranešimų ar kt., mes apsipirkinėjame parduotuvėse, vaikštome į šventes ir kt.

Kaip mes dažniausiai gauname informacijos?

Žiniasklaida – tai yra žinios, rodomos per televizorių, pranešamos per radiją, parašomi straipsniai internete, laikraščiuose, žurnaluose. Pavyzdžiui, kaip lietuviai sužino, kad labai toli nuo mūsų esančioje Australijoje rengiamos moliūgų mėtymo varžybos? Aišku, kad iš televizoriaus. Arba ankstų rytą įsijungi radiją ir jau žinai vakar dieną vykusių rinkimų rezultatus. Įsivaizduokte tokią situaciją – tu ruoši namų darbus, o mama sako, kad tavo mėgstamiausias žaidimas skatina savižudybes. Man taip buvo. Bet iš kur mama, nesuprantu, tokias nesąmones sužinojo? Juk ji nežino, kad aš žaidžiu ,,Fortnaitą“ ir tikrai manęs nebando paerzinti. Šiuo metu tokios žinios atsiranda internete, o jame – pilna įvairiausios informacijos. Moksliniame žurnale pamatai, kad mokslininkai 3D spausdintuvu jau gali atspausdinti kepsnį. Nežinau, kiek čia tiesos, bet taip jau rašo žurnalistai…

Kitas informacijos gavimo būdas – artimi žmonės. Man asmeniškai artimieji yra visų pirma šeima, giminės, po to draugai. Juk kartais iš šeimos narių sužinai, kad yra tokie Uralo kalnai ir kad prie tokių vasarą važiuosim. Dažnai sužinai ir visai neįdomių dalykų, kaip padidėjusios šildymo kainos ar kad į Seimą išrinktas kvailas žmogus. Iš draugų sužinai, kur kas įdomesnių dalykų, kurie, anot tėvų, yra nuobodūs ir neprasmingi. Pvz., kad atsirado naujas ir visiškai nemokamas kompiuterinis žaidimas, kuris žaidėjų skaičiumi gali pralenkti tą patį ,,Fortnaitą“, apie kurį jau rašiau anksčiau, kad ,,Youtubėj“ populiariausią video kūrėją ,,Pewdepie“ prenumeratorių skaičiumi aplenks indų muzikos klipų kūrėja ,,T series“. Papasakosiu vieną dalyką, kurį pamačiau tik savo geriausio draugo dėka. Taigi, nuvažiavau pas močiutę, o jos kaimynas yra mano draugas. Susitarėm ryte susitikti ir eiti pasivaikščioti į mišką. Ir spėkit, ką miške radom? Ogi indėnų palapinę! Galvoju, XXI amžius, o prie pat gyvenamųjų namų dar palapines stato. Iš giminių, dažniausiai pusbrolių ir pusseserių, sužinau tokius dalykus kaip nupiešti žmogų ar kaip sugroti kelis kūrinio akordus.

Bet kam aš visa tai jums pasakoju? O todėl, kad jūs pagalvotumėte – kas būtų, jei negautumėtė šios informacijos. Aš nelabai įsivaizduoju. O jūs? Ar mes egzistuotumėme be informacijos? Pirmiausia, priminsiu apie pradžioje pasakotus akmens amžiaus žmones ir mamutų bandą… Jei tie, nieko nežinantys žmonės, būtų staiga sutraiškyti mamutų, jie nebūtų dauginęsi ir mūsų šiandien čia nebūtų. Taigi galime padėkoti ponui Dievui, kad jis sukūrė tokį dalyką kaip informacija ir kad mes esame žmonės, o ne beždžionės!

Ervinas Naujokas, Klaipėdos Vydūno gimnazija, 6m klasė

Informacijos šaltinis: ve.lt

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.