Statistika, Vaikai/šeima, Vaikų sveikata

Kaip atpažinti, kad vaikas vartoja narkotikus?

Jauni žmonės dažnai mėgsta ekperimentuoti su narkotikais. Gydytoja psichiatrė Joana Šaulevičiūtė dalijasi, kad apie 20 proc. moksleivių yra bandę legvuosius narkotikus – marichuaną ir hašišą, tad itin svarbu adekvačiai reaguoti į šią situaciją.

Anot J. Šaulevičiūtės, „pasigilinus į kiekvieno žmogaus asmeninę patirtį galima rasti atsakymus, ko tas konkretus žmogus ieškojo, pasirinkdamas vieną ar kitą narkotinę medžiagą“.

Kodėl jaunimas svaiginasi?

Tyrimai rodo, kad mokyklose apie 20 proc. paauglių yra vartoję narkotikus. Lietuvoje tai dažniausiai būna 12 – 15 metų berniukai. Tai galimai lemia nesutarimai šeimoje, nelaiminga meilė, draugų paskatinimas, žalos nesuvokimas.

Psichiatrės teigimu, jauni žmonės nori laužyti taisykles bei vartoja narkotines medžiagas, nes jos yra įdomesnės nei anksčiau buvęs populiarus alkoholis. Be to, jie veikia trumpai ir juos lengva gauti.

Paaugliai dažnai yra veikiami aplinkos, tad, nenorėdami iškristi iš konteksto, vartoja juos kartu su draugais, norėdami patenkinti savo smalsumą. Žiniasklaida ir pramogų pasaulis taip pat sukuria vaizdą, kad vartoti narkotikus yra populiaru ir madinga.

Lengvieji narkotikai – nieko tokio?

Narkotinės medžiagos yra skirtomos į šias:

1. Psichiką stimuliuojančios medžiagos – ekstazis, kokainas, kofeinas – sukelia protinį ir fizinį aktyvumą, neadekvatų savęs vertinimą, pranašumo jausmą, tačiau vėliau sukelia stresą ir nerimą.

2. Psichiką slopinančios medžiagos – heroinas, aguonų ekstraktas, alkoholis, raminamieji vaistai – sukelia mieguistumą, abejingumą, slopina baimę ir budrumą.

3. Haliucionacijas sukeliančios medžiagos – kanapės, LSD, klijai, benzinas – sukelia haliucionacijas, erdvės ir laiko nesuvokimą.

Marichuana, kuri dar vadinama žolyte, ir hašišas yra dažniausi Lietuvoje vartojami lengvieji narkotikai. Ne visada pavartojus lengvųjų narkotikų yra jaučiamas geras jausmas, nes galimas pykinimas, vėmimas.

Pavartojus mažą dozę jaučiamas atsipalaidavimas, tačiau didesnė dozė gali sukelti apatiją, silpnumą, neryšlią kalbą, nemotyvuotus pykčio ar agresijos priepolius.

Jauni žmonės pavartoję marichuanos nejaučia savo kūno, mato haliucionacijas, o tai sukelia paniką. Kitą dieną jaučiamas troškulys ir alkis, smarkiai prausta akys, o kambaryje, kuriame buvo rūkoma, išlieka saldus marichuanos kvapas, kuris prasiskverbia į rūbus.

Rūkant žolytę išsivysto psichine, rečiau fizinė, priklausomybė. Jai susiformavus, marichuana ir hašišas nesukelia norimos reakcijos ir pojūčių, didėja sudirgimas, keičiasi elgesys, miegas, prastėja mokymosi rezultatai ir silpnėja atmintis.

J. Šaulevičiūtė sako, kad paaugliai, norintys atsakyti savo sveikatą, toliau vartoja tuos pačius narkotikus arba net griebiasi stipresnių. Bandant nutraukti vartojimą reikalinga ypatinga specialisto pagalba.

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.