Patarimai/rekomendacijos, Psichologija, Vaikai/šeima

Ką bendro turi žaidimai kamuoliu ir mokymasis rašyti?

Kamuoliai – tai vieni pirmųjų mažylių žaislų. Daug šypsenų suaugusiems sukelia krykščiantis vaikutis tipenantis paskui riedantį kamuolį. Ši priemonė ne tik paįvairina mažųjų laisvalaikį, bet ir padeda vystytis fiziškai bei protiškai.

Viena iš labiausiai mus žavinčių mažų vaikų savybių yra intuityvus žinojimas, kas jiems tuo metu reikalinga ir padeda tobulėti. Žavėjimąsi kamuoliu priskirtume prie tokio intuityvaus žinojimo, kad kamuolys labai padeda užaugti stipriu ir protingu.

Žaidimai kamuoliu ugdo fizines savybes – greitį, šoklumą, koordinaciją, lavina ne tik stambias raumenų grupes, bet ir smulkiuosius plaštakos raumenis, pirštų ir riešų judrumą. Tai labai svarbu mokant vaikus rašyti. Kamuolio mėtymas ir gaudymas abiem rankom skatina harmoningą nervų sistemos ir viso organizmo vystymąsi. Po judrių žaidimų kamuoliu vaikai lengviau susikaupia darbui , yra ištvermingesni, drąsesni, atviresni, sėkmingiau mokosi.

Pratimai su kamuoliu ugdo vaikų judesių koordinaciją, vikrumą, tikslumą, pastabumą, reakciją, orientavimąsi erdvėje, lavina akies taiklumą, gebėjimą nustatyti atstumą ir panaudoti reikiamą jėgą judesiui atlikti, moko koordinuotai atlikti nesudėtingus judesius vietoje, judant, erdvėje.

Vaikas žaisdamas kamuoliu ne tik fiziškai lavina savo prigimtines galias, bet ir išgyvena sėkmę ar nesėkmę, kaupia patirtį, susipažįsta su savo kūno galimybėmis, mokosi bendradarbiauti, siekti bendro tikslo, ugdo draugiškumą, valią, nuovoką, drąsą, sąžiningumą, atsakomybę už šalia esantį ir už savo veiksmus. Besikeičiančios žaidimo situacijos sudaro galimybes pasireikšti vaiko kūrybiškumui, mąstymui, savarankiškam sprendimų priėmimui, orientacijai, formuoti judėjimo įgūdžius. Tai kelia teigiamas emocijas, suartina, teikia džiaugsmo ir pasitikėjimo savimi. Taigi žaidimas padeda atsiskleisti asmenybei, charakterio savybėms.

Žaidimo sėkmę dažniausiai lemia tinkamas organizavimas: žaidimo parinkimas, individualių vaiko fizinių galių žinojimas. Itin svarbu:

– Atsižvelgus į žaidimo pobūdį ir metų laiką tinkamai parinkti vietą.

– Vaikus sudominti, būti sumaniems ir išradingiems. Kartais vaikus patraukia įdomi istorija, siurprizas.

– Žaisti pagal susitartas ir aptartas taisykles. Skatinti sėkmingai atlikti judesius aptariant geriausią veiksmų būdą, padedant asmeniniu pavyzdžiu, patarimu.

– Baigus žaisti analizuojami ir apibendrinami žaidimo rezultatai, pastebimi sėkmingiausi momentai, aiškinamasi, kaip kitą kartą įveikti sunkumus.

Žaidžiant sužinoma, kad yra taisyklės, išmokstama jas kurti, suvokiama, ką reiškia teisingumas, padorumas, kaip dera bendrauti ir dalintis. Vaikai ugdosi savigarbą, sėkmingai išbandydami save įvairiose situacijose.

Jaunesniojo amžiaus vaikams žaidimai teikia labai daug džiaugsmo. Jų metu mokomasi matyti, girdėti, mandagiai bendrauti, būti atsakingiems, susikoncentruoti, nežiopsoti, gebėti valdyti emocijas ir nerimą, suprasti, kad nuo visų ir nuo kiekvieno priklauso žaidimo sėkmė. Žaidimai parengia vaikus suvokti ir įvaldyti naujus metodus, moko atidžiai klausytis, dirbti grupėje, išlaisvina vaizduotę, sustiprina pasitikėjimą savimi ir saviraišką, skatina mąstymą ir kūrybiškumą, padeda išsiugdyti sėkmės motyvą.

Siūlome tokius žaidimus:

– valgoma – nevalgoma;

– atsisėdus ridenti kamuolį tarp kojų;

– mesti kamuolį į viršų – suploti – pagauti;

– mesti kamuolį į viršų – apsisukti – pagauti (tikras cirkas žiūrėti kaip mažiukas vaikas kamuolį meta į viršų, bet numeta į šoną,  jis numetamas į šoną, pasirodo jiems sunku išmesti į viršų, ypač į viršų virš savęs);

– su didesniu galima skaičiuoti ar pavyks 3 – 5 – 10 ir t.t. kartų.

Komentaruose laukiame Jūsų pasiūlymų, ką šeima gali žaisti su kamuoliu. Rašykite: žaidimo esmė, taisyklės, nuo kokio amžiaus vaikas jau pajėgus tai žaisti. Gal būtent Jūsų pasiūlymas kažkuriam skaitytojui taps WAW! ir didžiuoju gyvenimo džiaugsmu

Linksmų Jums žaidimų!

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.