Patarimai/rekomendacijos, Vaikai/šeima, Vaikų sveikata

Judėjimas vaiko vystymuisi svarbus kaip oras

Kuo daugiau laiko vaikai praleidžia sėdimoje padėtyje, tuo didesnė rizika, kad vėliau jiems išsivystys osteoporozė. Tokią išvadą padarė Australijos mokslininkai, tiriantys vaikų sveikatą.

Australijos mokslininkai ištisą dešimtmetį stebėjo 10–13 metų amžiaus vaikų judrumą. Paaiškėjo, kad vaikų, kurie daug laiko praleisdavo sėdimoje padėtyje, kojų kaulų tankis buvo 9 procentais mažesnis už kitų, dažniau judančių bendraamžių.

Tyrimo autoriai nusprendė išsiaiškinti, kas atsitinka su kaulais ir kaip paveikia jų tvirtumą menkas fizinis aktyvumas.

Atlikdami ankstesnį tyrimą mokslininkai vertino vaikų kaulų stiprumą tik priklausomai nuo jų antsvorio ar nutukimo. Tačiau naujausi stebėjimai parodė, kad sėdimas gyvenimo būdas kelia ne mažesnę grėsmę sveikatai už nutukimą.

Žemas fizinis aktyvumas vaikystėje turi neigiamos įtakos visam likusiam žmogaus gyvenimui. Jei būdamas trejų metų vaikas nėra fiziškai aktyvus, tai didelė tikimybė, kad jis bus toks pat ir šešerių, ir dešimties, ir net dvidešimties metų.

Ypač smarkiai dėl judėjimo stokos vaikystėje nukenčia silpnosios lyties atstovės. Medikai primena, kad menopauzę pasiekusios moters kaulai netenka savo mineralinio tankumo dalies, nes organizme smarkiai sumažėja estrogenų. Vyresnio amžiaus moterims gydytojai rekomenduoja specialiai stiprinti kaulus fiziniu krūviu, kalcio ir vitamino D turinčiais produktais.

Australų mokslininkų tyrimai aiškiai parodė, kad rūpintis osteoporozės profilaktika reikia pradėti nuo vaikystės, tai yra, gerokai anksčiau, nei pasireikš pirmieji ligos simptomai. Kuo tankesni būna vaikų ir paauglių kaulai, tuo mažesnė osteoporozės grėsmė būna vyresniame amžiuje.

Tyrimo autoriai primygtinai ragina tėvus skatinti vaikus judėti, įtraukti juos į tokias sporto rūšis kaip gimnastika, futbolas, krepšinis, rankinis, lengvoji atletika. Tokios sporto šakos reikalauja didelio fizinio aktyvumo ir judėjimo įvairiomis kryptimis, kas stimuliuoja kaulų aprūpinimą maistingosiomis medžiagomis, jų augimą bei stiprėjimą.

Ypatingą dėmesį reikia skirti mergaičių sveikatai, nes jos iš prigimties būna švelnesnės, ramesnės, rečiau užsiima aktyviu sportu, todėl vyresniame amžiuje dažniau susiduria su osteoporoze ir kitomis galūnių ligomis.

Tėvai turėtų stengtis kartu su vaikais aktyviai ilsėtis savaitgaliais, kas bus naudinga ne tik atžaloms, bet ir jų pačių sveikatai. Būtina kontroliuoti, kiek laiko moksleiviai praleidžia sėdėdami prie pamokų ar prie kompiuterių, ir pasistengti, kad jie kasdien aktyviai pajudėtų.

Šaltinis: „The Guardian“.

Gražina Vasiliauskienė | Alfa.lt
Nuotrauka: Judėjimas© Pixabay.com
Informacijos šaltinis:

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.