Statistika, Vaikai/šeima, Vaikų sveikata

Gydytoja įspėja: vaikų kambaryje slypi pavojai, kurie gali sukelti ligas

Prasidėjus šildymo sezonui, vis dažniau tėvams tenka skubėti su vaikais į polikliniką, nes apsiginti nuo varginančių peršalimo ligų tampa vis sudėtingiau. Vaikų imunitetas silpsta ir yra kur kas lengviau paveikiamas virusų nei suaugusiųjų, todėl labai svarbu ne tik apsaugoti vaiką lauke, bet ir gerai žinoti, kaip tinkamai prižiūrėti patalpas, kuriose jis praleidžia daugiausiai laiko. Vaikų ligų gydytoja įspėja: kartais kelios neatidžios klaidos gali sukelti itin rimtas virusines ir alergines ligas.

„Jeigu jūsų vaikas neišsimiega, darosi irzlus, jį vis dažniau kankina sloga ar kosulys – tai gali būti ženklai, kurie signalizuoja apie netinkamai prižiūrimą vaiko kambarį“, – perspėja Šiaulių „MediCA klinika” vaikų ligų gydytoja Rimantė Vitkauskienė.

Šaltuoju sezono metu patalpos vis rečiau vėdinamos, todėl susidaro labai palanki erdvė veistis įvairiems virusams bei plika akimi nematomiems gyviams. Taip pat tėvai vis dar nėra linkę reguliariai matuoti vaiko kambario drėgmės lygio, todėl išsausėjęs oras patalpose tampa viena pagrindinių alerginių reakcijų priežasčių.

Ar įmanoma to išvengti ir kaip tinkamai prižiūrėti vaikų kambarius, kad šaltasis sezonas keltų mažiau rūpesčių?

Mikroskopiniai gyviai slepiasi vaiko žaisluose ir patalynėje

Dažna alerginių susirgimų priežastis yra sausas oras. Nepakankamai drėgnas oras yra gera terpė kauptis dulkėms, o dulkėse plinta dulkių erkutės. Jos yra viena pagrindinių priežasčių, dėl kurių pradeda vystytis kvėpavimo takų alergijos ar bronchinė astma.

„Susidūrus su dulkių erkutėmis, organizme susidaro sąlygos išsivystyti odos alergijoms, žinoma, taip gali nutikti ne visiems, o tiems, kurie į jas linkę. Sloga, kosulys, apsunkintas kvėpavimas, gali išsivystyti į alerginį rinitą, ar odos problemas –dermatitą. Dėl to vėliau sutrinka miegas, vaikas darosi piktas ir irzlus, atsiranda mokymosi problemų”, –sako R. Vitkauskienė

Anot vaikų ligų gydytojos, erkutės gali veistis visur, kur yra dulkių. Ypatingai palankios terpės yra atviros drabužių spintos ar stalčiai, drabužiai laikomi ant kėdžių ar stalo. Ant atviroje vietoje paliktų drabužių sėda dulkės, juose veisiasi erkutės, nes jos minta žmogaus negyvomis odos ląstelėmis ir plaukeliais.

4 ŽINGSNIAI, KURIE PADĖS APSISAUGOTI

1. Reguliarus dulkių valymas

Vaiko kambarys tėvams kartais gali būti mažai ištirta teritorija, net jei ir nuolat rūpinatės kambario švara, visi patyrę tėvai žino – ją išlaikyti kambariuose – sudėtinga. Vaikai dažnai dūksta kambariuose, taip keldami dulkes ir netvarką, jie taip pat nėra linkę vėdinti savo kambarių, mėgsta drabužius laikyti ant lovos ar kėdės krašto, todėl visur gali pradėti veistis dulkių erkutės.

„Reikia nepamiršti, jog dulkės kaupiasi ne tik ant stalo, grindų ir lentynų paviršių, bet ir ant užuolaidų. Šitą aspektą dauguma tėvų dažnai pamiršta, todėl bent kartą per mėnesį reikėtų skalbti užuolaidas, o džiovinami galite jas pakabinti kiek drėgnas – taip dar ir sudrėkinsite kambarį“, – pataria specialistė.

2. Bent kartą metuose valykite čiužinius, pagalves ir antklodes

Labai svarbu nepamiršti, jog dulkės ir dulkių erkutės gyvena ne tik užvalkaluose, bet ir čiužiniuose, todėl net dažnai keisdami ir skalbdami patalynę tikrųjų kenkėjų galite vis tiek neišnaikinti.

„Bent kartą metuose, o dar geriau – kartą per pusmetį pasirūpinkite vaikų čiužinio, antklodžių ir pagalvių išvalymu. Tai padaryti gali būti kiek sudėtinga, tačiau tai yra būtina. Jeigu patiems to padaryti nepavyksta arba visa patalynė netelpa į skalbimo mašiną – galite pasinaudoti valymo paslaugomis“, – pataria gydytoja.

3. Nelaikykite minkštų žaislų ir kilimų tame pačiame kambaryje, kur vaikas miega

Nuo senų laikų yra įprasta visus vaiko daiktus laikyti viename kambaryje, tačiau tai gali būti esminė klaida, kurią daro dauguma tėvelių.

„Pliušiniai žaislai ir ypač kilimai nuolat kaupia dulkes. O erdvėje, kurioje vaikas miega, reikėtų turėti kuo mažiau daiktų, tam, kad būtų kuo mažiau dulkių. Todėl jeigu neturite atskiro vaikų žaidimų kambario – pasirūpinkite žaislų dėže, kurią nakčiai galėtumėte išnešti į virtuvę ar svetainę. Taip apsaugosite vaiko kvėpavimo takus nakties metu“, –pataria Šiaulių „MediCA klinika“ padalinio vaikų ligų gydytoja.

4. Reguliariai matuokite kambarių drėgmę ir drėkinkite patalpas

Nedrėkinamas oras yra palanki terpė ne tik daugintis dulkių erkutėms, bet ir puikus virusų laidininkas. Jis išsausina vaiko nosies gleivinę, ji pasidaro mažiau atspari virusams, imunitetas silpsta.

„Tam, kad išvengtumėte sauso oro sukeliamų padarinių sveikatai ir apsaugotumėte vaiką nuo alergijų atsiradimo ar jų paūmėjimo, vienas pirmųjų žingsnių yra vėdinti patalpas kasdien, net ir šaltuoju metų laikotarpiu, tai daryti bent 30 minučių. Taip pat nederėtų mėgautis itin šiltu oru – geriau kambaryje palaikyti vėsesnę temperatūrą ir orą drėkinti. Žinoma, labai svarbu nepamiršti, jog orą reikia ne tik drėkinti ar vėdinti, bet ir reguliariai matuoti drėgmės lygį kambariuose. Jis turėtų būti apie 40-50 proc.”, –perspėja Šiaulių „MediCA klinika” padalinio vaikų ligų gydytoja R. Vitkauskienė.

Informacijos šaltinis: ve.lt

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.