Statistika

DISKUTUOTA, KAIP PAGERINTI VAIKŲ SVEIKATĄ LIETUVOJE

Sveikatos apsaugos ir Žemės ūkio ministerijų inicijuotame tarpinstituciniame pasitarime buvo sprendžiama, kokių veiksmų turėtų imtis valstybės ir savivaldos institucijos, kad Lietuvos vaikai augtų sveiki, nevalgytų sveikatai nepalankių ar draudžiamų produktų, gertų švarų vandenį ir kuo daugiau dėmesio skirtų sportui. Diskusijoje dalyvavo sveikatos apsaugos viceministrė Jadvyga Zinkevičiūtė, švietimo ir mokslo viceministrė Natalija Istomina, Žemės ūkio ministerijos, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnybos, Lietuvos savivaldybių asociacijos, Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacijos atstovai bei kiti šios srities specialistai.  

„Vaikų sveikata – prioritetinė mūsų Vyriausybės veiklos sritis, – susitikimą pradėjo sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė. Kaip sveikatos apsaugos politikė, buvusi vaikų teisių apsaugos kontrolierė, kaip mama raginu visus vaikų sveikatos ugdymą kuruojančius pareigūnus vienyti pastangas kovoje už vaiko teisę augti sveiku ir laimingu. Turime daug pasiekimų šioje srityje, bet dar daug ką turime nuveikti kartu“. Nuspręsta iš visų atsakingų institucijų pagal kompetenciją skirti po vieną specialistą, kurie kuruos vaikų mitybos ir fizinio aktyvumo klausimus.

Sveikatos apsaugos ministerijos pristatytame pranešime teigiama, kad susirūpinimą kelia mažas vaikų fizinis aktyvumas, didėjantis nutukimas, žinių apie sveiką gyvensena stoka. Pasitaiko atvejų, kai mokyklose prekiaujama draudžiamais produktais, netinkamai organizuojamas maitinimas, trūksta kambario temperatūros geriamojo vandens, nesilaikoma higienos reikalavimų, mažai kūno kultūros pamokų, pasigendama sveikos gyvensenos mokymo. Atkreiptas į vaikų sveikatos sutrikimus, kurie dažniausiai atsiranda nuo nesveiko gyvenimo būdo. Svarstyta, kaip reikėtų ženklinti alergenus vaikams skirtame maiste.

Švietimo ir mokslo viceministrė Natalija Istomina akcentavo, kad mokyklose fiziniam aktyvumui skiriama daugiau dėmesio, tačiau sveikos mitybos ugdymas yra nepakankamas. Kalbėta apie tai, kad mokyklose sveikatos ugdymas turėtų būti dėstomas kaip atskira privaloma pamoka.

Žemės ūkio ministerija diskusijai iškėlė klausimą dėl Viešųjų pirkimo įstatymo pataisų, kurios leistų daugiau dėmesio skirti vaikų mitybos kokybei. Aptartos galimybės bendradarbiauti su merais.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba posėdžio dalyviams pristatė vaikų ugdymo įstaigų kontrolės rezultatus. Pažymėta, kad mažas skaičius savivaldybių kontroliuoja mokyklų sutarčių su maisto teikėjas vykdymą, todėl vaikų maitinimas mokyklose ne visada yra kokybiškas.

Susitikimo dalyviai pasidžiaugė ir teigiamais poslinkiais vaikų sveikatos ugdymo srityje. Lietuvoje sėkmingai „skinasi kelią“ palankius maisto produktus propaguojanti „Rakto skylutės“ iniciatyva. Visose vaikų ugdymo ir globos įstaigose įdiegta sveikos mitybos organizavimo tvarka, nemokamai teikiamas maitinimas socialiai remtiniems vaikams. 81 proc. šalies mokyklų dalyvauja programoje „Pienas vaikams“, 70 proc. mokyklų savo vaikus skatina vartoti daugiau daržovių ir vaisių, ypač – išaugintų Lietuvoje. Mokyklose dirba visuomenės sveikatos priežiūros specialistai, bendradarbiaujama su visuomenės sveikatos biurais, mokyklos bendruomene, tėvais, teikiami konstruktyvius siūlymus atsakingoms institucijoms dėl vaikų sveikatos gerinimo galimybių.

Posėdyje pristatyta patobulinta vaikų profilaktinių sveikatos tikrinimo bei ankstyvojo amžiaus vaikų (iki 4 metų) psichomotorinės raidos tikrinimo tvarka. Joje akcentuojamas natūralaus naujagimio maitinimo krūtimi skatinimas, reguliarios šeimos ar vaikų ligų gydytojo, slaugytojo, gydytojo odontologo, burnos higienisto konsultacijos sveiko gyvenimo klausimais. Atsižvelgta į PSO rekomendaciją vaikams nuo 6 metų ir paaugliams skatinti fizinį aktyvumą lauke – ne mažiau kaip 1 val. kasdien.

Posėdžio dalyviai vieningai pritarė siūlymams aktualius vaikų sveikatos ugdymo klausimus spręsti bendradarbiaujant įvairiais: tarptautiniu, nacionaliniu, vietos ir bendruomenių lygiais. Sveikatos ugdymo programą mokyklose dėstyti, kaip atskirą dalyką, rengti atitinkamus vadovėlius ir pedagogus. Daugiau dėmesio skirti Lietuvoje auginamai ir gaminamai sveikai ekologiškai produkcijai. Tobulinti mitybos ir fizinio aktyvumo organizavimo ugdymo įstaigose tvarkas. Aktyviau informuoti visuomenę – nuo tėvų iki politikų – apie sveikatos ugdymo svarbą, naudą, naujoves ir galimybes prisidėti prie sveikesnės Lietuvos ateities kūrimo.

Informacijos šaltinis: Bernardinai.lt

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.