Statistika, Vaikai/šeima, Vaikų sveikata

Dantukų higienos mitai ir taisyklės

Vasarai persiritus į antrąją pusę, tėveliai skuba pasirūpinti vaikų sveikatos pažymomis. Norint gauti pažymą apie vaiko sveikatą, reikia apsilankyti pas šeimos gydytoją ir odontologą.

Lietuvos Respublikos odontologų rūmų Profilaktikos programų koordinavimo komisijos pirmininkės gydytojos vaikų odontologės dr. Rasos Račienės prašėme informuoti, kokia gi Klaipėdos miesto vaikų dantų būklė ir ką daryti, kad ji būtų geresnė.

Pasak daktarės, Klaipėdos mieste kas penktas vaikas, pradėjęs lankyti mokyklą, turi visus sveikus dantis (21,21 proc.). Visi likę turi daugiau nei 4 dantų ėduonies pažeistus, plombuotus ar pašalintus dantis.

Šeštoje klasėje, kai vaikams pieniniai dantys jau būna pasikeitę, Klaipėdos miesto vaikai turi vidutiniškai po mažiau negu 2 ėduonies pažeistus, plombuotus ar pašalintus nuolatinius dantis, o vaikų, turinčių visus sveikus dantis, skaičius išauga iki 31,72 proc.

Dalia ŽVIRINSKIENĖ, LR odontologų rūmų viešųjų ryšių specialistė

Tačiau baigiant mokyklą, įvertinus dvyliktokų burnos sveikatos rodiklius, tenka konstatuoti, kad sveikais dantimis jaunuolių lieka nepilni 19,8 proc., o plombuotų, ėduonies pažeistų ar pašalintų dantų skaičius pasiekia 3,97 vidutiniškai kiekvienam dvyliktoje klasėje besimokančiam jaunuoliui.

Klausėme gydytojos, ką reikėtų daryti, kad vaikų dantys būtų sveikesni.

Ar iškart pakirdus iš miego reikia valyti dantukus, ar po valgio? O gal du kartus?

Geriausia dantis valytis pavalgius pusryčius, bet atsižvelgiant į tai, kad suvalgytas maistas parūgština burnos terpę, idealiausia būtų palaukti pusvalandį po valgio ir tik tuomet valytis dantis. Tada ir pastos poveikis geresnis, ir valymo nauda didesnė. Tačiau ne visada turime laiko laukti pusvalandį po valgio, rytais skubame – kas į darželį, kas į mokyklą, kas į darbą. Specialistai laikosi tos nuomonės, kad svarbu dantis ryte išsivalyti, o kada tai padarysime – ne taip svarbu. Rytinis dantų valymas yra tiek pat svarbus, kiek ir vakarinis.

Yra toks posakis – dantis vakare valomės dėl sveikatos, ryte – dėl grožio ir gaivaus kvapo. Kiek šis posakis teisingas?

Čia gražus posakis, tačiau per naktį burnoje mikroorganizmų padaugėja, o valymo tikslas – nuvalyti mikrobus ir maisto likučius. Mes naktį nevalgome, tačiau mikroorganizmai dauginasi ir jie „gamina“ dantų apnašas. Be to, ne kiekvienas žmogus sugeba kokybiškai išvalyti dantis. Kad ir kaip gerai valytume dantis, visiškai steriliai jų išvalyti neįmanoma. Todėl ryte burnoje turime padidėjusį mikroorganizmų skaičių, susikaupusias apnašas, taigi rytais dantis valomės ne tik dėl grožio.

O jeigu tik pakirdus išsivalytume dantis, o po pusryčių išskalautume dantis vandeniu?

Tai būtų pati tobuliausia rytinė dantų higiena. Norint, kad burnoje neliktų maisto likučių, mažyliams po valgio reikia duoti atsigerti vandens – jei dar nemoka išskalauti, tai bent nuskalaus vandeniu dantukus gerdami. Vyresni vaikai ir tėveliai gali dantis išskalauti ir vandenį išspjauti. Tai būtų teisingo įpročio formavimas.

Ar reikia kiekvienąkart pavalgiusiam vaikui valyti dantukus? Tarkim, paužkandžiavus saldainiu – kad cukraus neliktų?

Pačiulpus saldainį pakaks išskalauti dantis vandeniu ar tiesiog atsigerti vandens. Be to, siūlyčiau kontroliuoti saldumynų vartojimą.

Ar būtina vaikams naudoti dantų skalavimo skystį? Ar jis reikalingas, jei dantys sveiki?

Dantų skalavimo skystis sveikiems dantims ir sveikoms dantenoms visiškai nereikalingas. Tai yra specifinė burnos higienos priemonė, kuri tinka, esant tam tikroms būklėms ar indikacijoms: aktyviam kariesui, dantenų uždegimui. Dantų skalavimo skysčiai yra skirtingos sudėties, ir kaip kasdienė burnos priežiūros priemonė ji nėra būtina. Jei skysčio sudėtyje yra agresyvesnių sudėtinių dalių, tai gali suardyti burnos mikroflorą, gali sukelti alergines reakcijas. Todėl dėl burnos skalavimo skysčio vartojimo visada reikia pasitarti su gydytoju – jis patars, kas labiausiai tiktų.

Kas gali nutikti, jei per dažnai valysime dantis? Ar galima pažeisti emalį?

Teoriškai – taip. Jei po kiekvieno valgio patys valysimės ir vaikams brūžinsime dantukus, ypač jei šepetėlis kietesnis, kyla pavojus pažeisti danties emalį. Kartais tie žmonės, kurie stipriai spaudžia dantų šepetuką, išbrūžina griovelius, o tai sukelia dantų jautrumą ir kitas bėdas.

Kaip laikyti dantų šepetuką? Ar jį reikia uždaryti dangteliu, kas kiek laiko jį keisti?

Šepetėlį reikia keisti kas du tris mėnesius. Kad būtų lengviau atsiminti, šepetėlį galima įprasti keisti tik prasidėjus naujam metų laikui. Kad vaikams būtų linksmiau, žiemos šepetėlis gali būti baltas, pavasario – žalias ar tiesiog spalva ar forma gali skirtis nuo buvusiojo.

Šepetėlius reikia laikyti neuždengtus, aukštyn šereliais stiklinėje ar stovelyje. Nereikėtų dengti jų dangteliais, kad šepetėliai spėtų išdžiūti iki kito dantų valymo. Drėgnoje terpėje mikroorganizmai dauginasi greičiau. Be to, jei vaikas sirgo infekcine liga, pasveikusiam reikia pakeisti ne tik patalynę, rankšluosčius, bet ir dantų šepetėlį.

Kaip reikėtų valyti dantukus taisyklingai?

Sunkiausiai sekasi išvalyti vaikų viršutinius krūminius dantis ir viršutinius kandžius. Tėvai dažnai daro vieną klaidą – kiša šepetėlį vaikams į burną, neatitraukę lūpos. Tėvai patys prisipažįsta, kad nemato to, ką valo. Jiems atrodo, kad pasiekia visus dantis. Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad neretai tėvai per trumpai valo vaikų dantis. Vienoje vietoje dantų šepetėlis turi „dirbti“ penkias sekundes.

Kas yra svarbiau – ar mechaninis dantų valymas, ar tinkama dantų pasta?

Svarbiau yra mechaninis dantų valymas. Jokia „super“ pasta, net ir pati brangiausia, nepakeis kokybiško mechnaninio dantų nuvalymo. Dantis reikia valyti rotaciniais ir šluojamaisiais judesiais. Pieniniams dantims valyti reikėtų skirti dvi minutes, kai išauga nuolatiniai – valyti reikėtų apie tris minutes. Iki aštuonerių metų vaikams dantis turėtų išvalyti tėvai. Kai vaikas sulaukia 4-5 metų, jau galima pradėti naudoti dantų siūlą tarpdančių higienai.

Kaip dažnai galima naudoti apnašas dažančiąsias tabletes, kad vaikas matytų, ar gerai jis valosi dantis?

Tabletes galima naudoti tiek, kiek reikia, jokių indikacijų dėl to nėra. Labiausiai tinka vyresniems vaikams ir ypač tinginiauti su dantų šepetėliu mėgstantiems paaugliams.

Informacijos šaltinis: ve.lt

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.