Psichologija, Vaikai/šeima, Vaikų teisių apsauga

Ar galima išvengti blogio?

Nauji laikai, nauji vaikai. O jų įpročiai tiek skirtingi, jog tėvai nebespėja, seneliai nebesupranta. Atsiradus taip pavadintiems protingiems prietaisams, neretas ramina savo atžalas jų pagalba. Lyg ir viskas gerai: vaikas ramus, užimtas, niekam netrukdo. O kaip tai atsiliepia jam pačiam? Kol kas tai nauji dalykai ir mokslo žinių apie tai ne per daugiausia. Bet kai kas jau aiškėja.

Kaip visuomet – pirmiausia apie vaikus, po to apie suaugusius.

Nesu labai didis specialistas, bet mėgstu paskaityti straipsnius apie naujus mokslinius tyrimus. Juose gana daug anksčiau nežinomų dalykų. Kai ką galima buvo numanyti, bet ne viską. Pabandysiu trumpai išvardinti svarbesnes ar akivaizdesnes problemas: akivaizdžiausia iš visų – regėjimas.

Nuolatinis vaizdų žiūrėjimas mažame ekrane prieštarauja mūsų regėjimo nuostatoms – žmogus kilęs iš gyvūnų, kuriam buvo būtinas platus matymo laukas, nuolatinis artimo ir tolimo vaizdo kaitaliojimasis. Prietaisai priverčia visus žvelgti siaurai ir įtemtai. Kaip tai veikia akių raumenis, teatsako specialistai, bet to pasekmės jau akivaizdžios, vaikų ir jaunuolių regėjimas tikrai negerėja.

Dar vienas pašalinis poveikis – fizinio judrumo mažėjimas, netaisyklinga laikysena, valgymo įpročių iškraipymas: valgoma žiūrint, valgomas bet kuris nesveikas maistas, nesilaikoma valgymo režimo, t.y., įpročio valgyti tuo pačiu laiku. Realus vaikų ar net suaugusių sportas keičiamas virtualiu.

Lyg ir nieko tokio, bet nuo kompiuterinio krepšinio, futbolo ir t.t. nesuvysto raumenų sistema ir struktūra, vaikas ar jaunuolis labiau linkęs būti uždaroje patalpoje, o ne atvirose erdvėse. Gryno ir natūralaus oro trūkumas atsiliepia ilgalaikiais padariniais  sveikatai.

Mokslininkai mano, kad gana didelį poveikį išmanūs prietaisai daro vaikų ir jaunimo socializacijai. Tyrimai parodė, kad priklausomybė nuo interneto ar įrenginių gali neigiamai paveikti vaikų pažintinį ir emocinį vystymąsi. Daugiau laiko prie ekrano reiškia daugiau virtualios sąveikos ir atlygio per socialinę žiniasklaidą (dalijamasi, patinka) ir mažiau žmogiško laiko.

Dėl mažesnio tiesioginio bendravimo su kitais trūksta empatijos žmonėms. Kinijos aukštųjų mokyklų studentų atliktas tyrimas parodė, kad vaikams, turintiems vidutinę ar didelę priklausomybės nuo interneto riziką, depresijos simptomai gali pasireikšti daugiau nei dvigubai dažniau, nei kolegoms be šios priklausomybės.

Ne mažesnį poveikį mūsų išmanios technologijos daro ir suaugesniems. Senoliai ne visuomet spėja nemaigyti mygtukų, mokytojų niekas nepamokė institutuose kaip per televizorių vesti pamokas, medicinos akademijose nepamokoma nuotolinės medicinos paslapčių.

Naujovės ateina anksčiau, nei visuomenė spėja prie jų taikytis. Būtent taikytis, o ne pritaikyti. Todėl ir mano mintis reikia suprasti ne kaip pagąsdinimus, bet kaip planą ateičiai. Virusai ir karantinai ateina ir pasitraukia, tačiau technologinės naujovės vis didės.

Laikas suvokti, kad jos neša ne tik naudą, bet ir pašalinius poveikius. Nesupratus pasekmių, galima gauti nepilnaverčių žmonių bendriją, kuri mokės daryti tai, ką nurodo mašinos ar technologijos.

Tai gali tapti pavojinga, nes manipuliacijos galimybės auga nenumaldomai.

Vytautas VALEVIČIUS

Inforamcijos šaltinis: https://www.ve.lt/naujienos/nuomones/nuomones/ar-galima-isvengti-blogio-1847557/

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.