Šešiems iš dešimties tėvų, atėjus laikui leisti savo atžalas į vaikų darželį, teko pasukti galvą, kaip tai padaryti. Modulinių patalpų nuomos įmonės „Cramo Adapteo“ užsakymu apklausus šalies didmiesčiuose gyvenančius tėvus, turinčius ikimokyklinio amžiaus vaikų, aiškėja, kad didžioji dalis tėvų susiduria su vietų darželiuose trūkumu. Tėvai labiausiai linkę pritarti, kad ši problema būtų sprendžiama statant naujus ir plečiant esamus darželius.
Apklausus tėvus Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje ir Marijampolėje, beveik 60 proc. tėvų minėjo, kad jiems teko susidurti su vietų vaikų darželiuose trūkumu. Kiek daugiau nei 40 proc. tėvų, turinčių ikimokyklinio amžiaus vaikų, tokios problemos nekilo.
„Nors viešojoje erdvėje kalbant apie vietų vaikų darželiuose trūkumą, dažniausiai minimas Vilnius, tačiau iš mūsų atliktos apklausos aiškėja, kad su šia problema susiduria visų Lietuvos didmiesčių ir didesnių miestų gyventojai, turintys vaikų. Tai atsitinka dėl netolygaus gyventojų pasiskirstymo skirtinguose miesto rajonuose – padidėjus gyventojų koncentracijai viename ar kitame mikrorajone, infrastruktūra, o taip pat ir vaikų darželiai, neplėtojami taip greitai, kad patenkintų išaugusius poreikius. Dėl to tėvams ir kyla problemų – jie priversti vežioti vaikus per visą miestą arba rinktis brangesnes vaikų priežiūros alternatyvas“, – situaciją aiškina modulinių patalpų nuomos įmonės „Cramo Adapteo“ projektų vadovas Tadas Piekus.
Apklausti tėvai nurodė, kad labiausiai pritartų, jei vietų vaikų darželiuose trūkumas būtų sprendžiamas statant naujus stacionarius darželius. Šią priemonę, kaip problemos sprendimą, minėjo 70 proc. tėvų. Antras pagal populiarumą sprendimas – modulinių darželių įrengimas. 60 proc. tėvų teigė, kad modulinių darželių statybos išspręstų ikimokyklinio amžiaus vaikų užimtumo problemą. Esamų darželių pertvarką, renovaciją ir vystymą kaip tinkamą priemonę minėjo 59 proc. tėvų. Mažiau populiarumo sulaukė privačių darželių plėtra – 25 proc. respondentų pritartų, kad taip būtų sprendžiamas vietų vaikų darželiuose trūkumas.
„Tėvų prioritetai suprantami – visi norėtų, kad jų vaikai eitų ir dieną praleistų naujuose, pagal šiuolaikinius reikalavimus įrengtuose darželiuose. Deja, tokie projektai kainuoja nemažai ir savivaldybės, kurios yra darželių steigėjos, tokių lėšų neturi. Alternatyva – moduliniai darželiai. Moduliais galima ne tik įrenginėti naujus darželius, bet ir plėsti esamus – kam taip pat pritaria nemažai tėvų. Menkas privačių darželių populiarumas susijęs su šeimos finansais – negavus vietos valstybinime darželyje, tenka vaikus leisti į privatų darželį arba samdyti auklę, kas nuo kelių iki keliolikos kartų brangiau. Tai sau gali leisti nedaugelis tėvų“, – teigia T. Piekus.
Pasak T. Piekaus, vietų darželiuose trūkumas yra ir socialinė problema – neišsprendžiant jos, tėvams sunkiau grįžti ar įsitvirtinti darbo rinkoje, vadinasi išauga socialinis pažeidžiamumas. Todėl ši problema turėtų būti sprendžiama ne tik savivaldybės, bet ir valstybiniu mastu.
Gyventojų apklausą bendrovės „Cramo Adapteo“ užsakymų kovo mėnesį atliko tyrimų bendrovė „Norstat LT“. Apklausta 25-45 metų amžiaus 400 respondentų, turinčių vaikų, Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje ir Marijampolėje.
Palikti komentarą