Patarimai/rekomendacijos, Psichologija, Vaikai/šeima

Apie ką kalbėti su mažyliu: 9 įdomios pokalbio temos

Kiekviena mama pradeda kalbėtis su savo vaiku dar prieš jam ateinant į šį pasaulį, kai dar mažylis būna pilvelyje. Gimus jam – bendravimas tampa būtinu poreikiu.

Būna, kad mama neranda tinkamų temų bendravimui, pakeisdama viską vaikišku veblenimu. Bet bendravimas su vaiku yra labai svarbus, juk tai padeda vaikui vystytis ir gerina santykius su tėvais. Čia pateikiamos 9 idėjos, apie ką galima ir reikia kalbėti su vaiku.

Kiekvienas nori girdėti apie save gerus žodžius

Vaikui svarbu suprasti, kad tėvai jį myli ir vertina. Pasakokite vaikui, kaip jis buvo jūsų pilvelyje, kaip išvydo pasaulį. Papasakokite apie jausmus ir pergyvenimus. Prisiminkite orus, išrašymą iš gimdymo namų, kaip ir kas jus sutiko. Nepamirškite, kaip pirmą kartą maudėte vaikutį. Pasakokite apie visų, kurie laukė mažylio, emocijas. Kartu padarykite nuotraukų albumą, vaikui augant jį kartu pildykite. Kiekvieną nuotrauką komentuokite, stenkitės sukurti ryškią istoriją.

Pripildykite vaiko istoriją įsimenamais momentais

Ne paprasčiausiai skirkite vaikui laiko, o kartu atlikite viską. Padėkite benamiui gyvūnėliui, nulipdykite originalų sniego senį, persirenkite mėgstamais herojais ir kt. Tokius nuotykius prisiminkite kartu su vaiku, kiekvieną detalę aptarkite: kur radote tą benamį katinėlį, kas prilipino sniego seniui nosį, kokios spalvos buvo filmuko herojaus apsiaustas. Pokalbių metu pastebėsite, kad jūsų vaikas puikiai prisimena detales, kurių jūs patys neprisimenate.

Giminės tema

Kalbėkite apie visus: močiutę, senelį, dėdę, tetą, brolį, sesę. Nepamirškite sakyti vardus, rodyti nuotraukas. Jei vaikas buvo su jais susitikęs, priminkite šį momentą, raskite kažkokią išskirtinę ypatybę.

Pavyzdžiui: ,,Prisimeni, koks gražus dėdės Jono katinas?“ arba ,,O kokį skanų pyragą iškepė močiutė“

Pasakokite apie savo vaikystę

Vaikui įdomu išgirsti apie jus, kai buvote jo amžiaus. Kalbėkite apie viską: pirmą žaisliuką, nubrozdintą koją, žygį į mišką, apie bet kokius įdomius jūsų gyvenimo momentus. Papasakokite apie daiktus, kuriuos jūs mėgote ir atvirkščiai: nemeilę perlinei košei, džiaugimąsi pirmu sniegu ir t.t. Pasidalinkite su vaiku apie pirmus pasiekimus, silpnybes, baimes.

Jūs atskleisite tą savo pusę, kuri vaikui ypatingai įdomi, reikšminga. Pokalbiai padės vaikui suprasti, kad jūs tiek artimi, jog galite suprasti ir ir priimti ir jo jausmus, poreikius.

Pokalbiai apie naminius gyvūnus

Beveik kiekvienoje šeimoje yra naminis gyvūnėlis. Papasakokite, kaip jis tapo šeimos nariu, nepamiršdami įdomesnių detalių. Jei augintinis atsirado anksčiau nei mažylis, parodykite mažo šuniuko, kačiuko ar papūgėlės nuotraukas.

Aptarkite orą

Kad ir kaip banaliai tai skambėtų, tokie aptarimai patrauklūs. Tegu mažylis išsako savo nuomonę, po to nukreipkite dėmesį į įdomias, ryškias detales. Mažylis turi aktyviai dalyvauti pokalbyje, todėl pasakokite: kodėl šviečia saulė, kaip išdžiūsta balos, iš kur atsiranda lietus ir sniegas ir t.t.

Kalbėkite apie viską, ką matote ,,Matau ir sakau“

Aptarkite viską, ką matote. Pamatėte gražų medį, papasakokite, kaip jis užaugo. Stenkitės klausinėti vaiką, po to papildykite pasakojimą. Klauskite įvairius klausimus, kurie gali sudominti, atsakinėkite į vaiko klausimus. Taip jūs sukursite įdomų naują dialogą, kuris padės vaikui išmokti kažką naujo.

Aptarkite profesijas

Bet kokioje vietoje, kur pamatysite bet kurios profesijos atstovą, reikia vaiką paklausinėti apie tai. Papildykite pasakojimą, supažindinkite su profesija, nežinoma vaikui. Taip jūs praplėsite vaiko akiratį, sužinosite, kuo jis nori tapti, į ką jis lygiuojasi.

Papasakokite apie vaikiškas svajones, susijusias su profesija, ką įdomaus radote savo profesijoje.

Kalbėkite apie perskaitytas knygas, matytus filmukus

Aptarkite pasakojimus, filmukus, pasakas. Paskirstykite herojus į gerus ir blogus, įvertindami jų poelgius. Tegu vaikas išsako savo nuomonę apie herojus, jų elgesį. Sužinokite, kaip vienoje ar kitoje situacijoje pasielgtų jūsų vaikas.

Tai tik maža dalis to, apie ką reikia ir galima kalbėti su vaiku. Kalbėkite su vaiku, raskite kuo įdomesnių jam temų.

Ko nedaryti?

*Nesakykite, kad vaikas užduoda kvailus klausimus: jis praras norą kalbėtis, dings žingeidumas, noras sužinoti.

*Niekada nelyginkite vaiko su kažkuo. Taip sumažinsite jo savivertę.

*Nepradėkite pokalbio negatyviomis temomis. Rizikuojate užauginti pesimistą.

*Klausykite, nepertraukinėkite, net jei skubate arba žinote, ką vaikas nori pasakyti.

*Nevartokite frazių:,,Tu nesuprasi“, ,,Tu per mažas“ ir

t.t. Geriau paaiškinkite vaikui jam suprantama kalba.

Laikui bėgant pamatysite, kad vaikas turi asmeninių temų pokalbiams. Mažylis pradės klausinėti apie jūsų gyvenimą ar jį supantį pasaulį.

Informacinio švietimo projekto www.vaikodiena.lt informaciją naudoti komerciniais tikslais be raštiško www.vaikodiena.lt sutikimo draudžiama.

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.