Patarimai/rekomendacijos, Psichologija, Vaikai/šeima

6 įgūdžiai, kuriuos turime išugdyti vaikui iki 13 metų

Apie 13 vaiko gyvenimo metus prasideda paauglystės laikotarpis. Šiame amžiaus tarpsnyje vaikai pradeda tapatintis su suaugusiais, keičiasi jų požiūris į gyvenimą. Šiam gana nelengvam gyvenimo periodui vaikai turėtų būti pasiruošę. Kad vaikams būtų lengviau adaptuotis ir išgyventi paauglystės krizę, iki šio amžiaus turime jiems padėti išsiugdyti kai kuriuos įgūdžius. Šeši patys svarbiausi įgūdžiai.

  1. Laiko planavimas

Iki paauglystės amžiaus jūs galite padėti vaikui: žadinti jį rytais, padėti susiruošti į mokyklą. Bet vėliau jūs privalote paruošti vaiką, kad šią atsakomybę jis prisiimtų pats. Tokio amžiaus vaikai jau geba patys atsikelti ir susiruošti į mokyklą be kažkieno pagalbos.

Mokymasis valdyti laiką – tai nepaprastas aspektas. Leiskite vaikams nors kartą išbandyti savo veiksmų pasekmes, kai jie pramiegos ir pavėluos į mokyklą ar treniruotę. Mokytojas bus piktas, o treneris nubaus už susitarimų nesilaikymą. Tai visai nebus panašu į tuos pojūčius, kai bara tėvai. Tokia gyvenimo pamoka bus gerokai stipresnė.

  1. Sprendimų priėmimas

Vaikas privalo išmokti rinktis iš kelių variantų, priimti sprendimus ir prognozuoti rezultatus. Išmokykite jį pasakyti NE, kai to tikrai reikia. Juk jūs nenorite, kad jis taptų suaugusiuoju, kuriuo visi naudojasi. Aišku, padėti aplinkiniams reikia, bet nereikia ignoruoti savęs.

Taip pat jis privalo suprasti ir priimti įvairias nuomones, o ne tikėti, kad yra tik dvi nuomonės: jo nuomonė ir neteisinga.

  1. Mandagus bendravimas

Jei paauglys nori, kad su juo aplinkiniai bendrautų kaip su suaugusiuoju, jis privalo su suaugusiais elgtis pagarbiai. Atrodo, kad tokiame amžiuje neįmanoma maištininkus išmokyti elgesio taisyklių. Bet tai netiesa, svarbiausia – teisingas požiūris. Viską parodykite savo pavyzdžiu, tik nemoralizuokite. Nemanykite, kad vaikas nieko nesupranta, nes dar per mažas. Ir nesakykite jam apie tai. Paprašykite jo išreikšti savo nuomonę.

  1. Pareigos namuose

Paauglys – šeimos narys, todėl turi atlikti kai kuriuos darbus namuose. Iki 13 metų vaikas turėtų išmokti įjungti skalbimo mašiną, susitvarkyti savo daiktus, suplauti indus. Galėtų mokėti ir pasigaminti sau ar pagaminti šeimai keletą paprastesnių patiekalų. Aišku, viską reikėtų daryti kartu su tėvais. Tik savo pavuzdžiu ir konkrečiais veiksmais jūs galėsite išugdyti atsakomybės jausmą.

Kartai mamoms lengviau ir greičiau kažkokį darbą atlikti pačioms. Tačiau tikrai verta leisti vaikui padėti jums.

  1. Atsakomybė

Geriausias būdas vaiką išmokyti atsakomybės – įsigyti naminį gyvūnėlį. Jūsų vaikutis labai greitai jums pasakys savo norus. Tada reikia pasikalbėti su vaiku ir papasakoti, kad gyvūnėlis – ne žaisliukas ir jį reikės prižiūrėti, tvarkyti, maitinti, išvesti pasivaikščioti. Pradžioje be tėvų pagalbos, kontrolės ir patarimų bus sunku. Todėl , tik įsigiję gyvūnėlį nesakykite vaikui, kad jis privalo viską daryti pats, nes labai norėjo, arba gyvūnėlio atsisakysite, nes vaikas nesusitvarko. Atsakomybę reikia ugdyti pozityviais momentais.

Jei jūsų šeimoje yra mažesnių vaikų, galite paprašyti paauglio pagalbos. Tik nepiktnaudžiaukite tuo.

  1. Gebėjimas tvarkyti pinigus

Tik nedaugelis vaikų geba teisingai tvarkyti pinigus. Tai ne tik tėvų, bet ir senelių, mėgstančių lepinti anūkus, kaltė. Gavęs pinigus, vaikas juos leidžia kaip tik nori. Todėl reikia paaiškinti jam, kad pinigai uždirbami sunkiai ir leisti juos reikia protingai. Reikėtų pamokyti, kad dalį pinigėlių galima kaupti ir sutaupyti didesniam pirkiniui.

Padovanokite vaikui taupyklę, tegu turi svajonę ir taupo. Gal ir nesutaupys visos sumos, bet išmoks taupyti. Kai taupyklė bus pilna, perskaičiuokite pinigėlius kartu ir, aišku, jei neužteks norimam taupytam daiktui ar žaislui, tikrai pridėsite trūkstamą sumą.

Bendraukite su vaiku dabar, nes ištaisyti auklėjimo klaidas vėliau bus praktiškai neįmanoma. Sėkmės!

Informacinio švietimo projekto www.vaikodiena.lt informaciją naudoti komerciniais tikslais be raštiško www.vaikodiena.lt sutikimo draudžiama.

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.