Patarimai/rekomendacijos, Psichologija, Vaikai/šeima

6 didžiausios klaidos, kurias daro tėvai augindami vaikus

„Tobuli tėvai yra košmaras!“ – sako žymus danų šeimos terapeutas Jesperas Juulas. Jis nurodo šešias didžiausias auklėjimo klaidas ir pateikia patarimus, kaip jų išvengti.

1 klaida. Tėvai turi būti nuoseklūs

Teisingiau būtų: tėvai turi būti įtikinami. Tam nebūtina būti nuosekliems. Kur kas svarbiau, kad tėvai būtų ištikimi sau ir nuoširdūs. Tai reiškia, kad viskas, ką jie darytų, turi atitikti jų asmeninį vertybių supratimą. Šiandien nuoseklumas dažnai tampa bausmės sinonimu.

2 klaida. Apdovanoti yra geriau nei bausti

Tiek apdovanojimas, tiek ir bausmės byloja apie tėvų autoritetą – čia tarsi viena instancija pakeičia kitą. Vaikas skatinamas daryti ar nedaryti kažko ne dėl savęs ar tėvų, o dėl apdovanojimo ar bausmės. Taip išauginame vaikus, kurie funkcionuoja, bet netampa savarankiški.

3 klaida. Mandagumas – svarbus dalykas

Prašom, ačiū, malonu. Mandagumas ir taktiškumas nuostabiai padeda bendrauti su svetimais žmonėmis: autobuse, parduotuvėje, įstaigoje. Bet tarp tėvų ir vaikų tai negalioja. Toks elgesys nuasmenina santykius, sukuria distanciją, susvetimėjimą. Tačiau malonaus ir mandagaus elgesio alternatyva nebūtinai turi būti grubumas ir nemandagumas. Tėvų ir vaikų santykiuose svarbu ugdyti asmeninę individualią kalbėseną.

4 klaida. Tėvai turi būti geras pavyzdys

Tėvai – pavyzdys vaikams. Taškas. Vaikai gali puikiai susitaikyti su tėvų klaidomis, kol pastarieji prisiima atsakomybę už jas. Tačiau vaikai sutrinka, pasimeta, kai tėvai pradeda vaidinti vaidmenis, kurie nėra autentiški.

5 klaida. Vaikams reikia nustatyti ribas

Vaikams reikia santykių su žmonėmis, kurie žino savo ribas, kurie sako: to aš nenoriu. Arba: noriu dabar pusvalandį pabūti vienas. Kad vaikams būtina nustatyti ribas dėl jų vystymosi – klaidinga nuostata.

6 klaida. Tėvas ir motina vaiko akivaizdoje neturi prieštarauti vienas kitam

Nėra tokios poros, kuri visada būtų vieningos nuomonės. Teoriškai nebent ar vakarais prie vyno taurės, kai kalbasi apie principinius auklėjimo klausimus. Bet kasdienybėje viskas atrodo kitaip. Nepaisant to, dauguma tėvų vargsta stengdamiesi laikytis vieningos nuomonės, kad vaikų neglumintų. Tačiau jie daro klaidą. Vaikai sugeba greitai suvokti, kad skirtingi žmonės gali būti skirtingos nuomonės ir turėti skirtingas pažiūras. Vaikui yra labai svarbu tai išmokti.

Informacijos šaltinis:

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.