Sunkūs santykiai neigiamai veikia bet kokio amžiaus žmones, tačiau giliausią traumą galima patirti vaikystėje , kai trūksta tėvų, ypač motinos, dėmesio ir meilės. Kaip išsigydyti vaikystės traumą ir išsivaduoti nuo jos pasekmių?
Jeigu neapdorosime vaikystėje patirtų psichologinių traumų, tai neigiamos jų pasekmės gali išlikti visam gyvenimui. Jeigu jaučiate, kad atėjo laikas kažką keisti, tai pradėkite tą daryti.
Kaip atpažinti, kad jus auklėjo „toksiška“ motina?
Pasitaiko, kad motinos elgiasi su savo vaikais pernelyg griežtai. Tada išlieka neigiami prisiminimai, kuriuos žmogus nešiojasi visą gyvenimą. Tai trukdo kurti santykius su kitais žmonėmis ir palaikyti gerą sveikatą, rašo portalas „Econet“. Kokie tie požymiai?
1. Jūsų vaikystės prisiminimai susiję su neigiamomis emocijomis.
Jeigu prisiminimai apie motiną sukelia jums nerimo, susierzinimo ar baimės jausmus, nėra jokios abejonės, kad problema egzistuoja.
Manote, kad seniai atleidote motinai ir stengiatės ieškoti trūkumų savyje? Veikiausiai jūs tik stengiatės nuslopinti neigiamas emocijas, laikydami save sunkiu vaiku ir manydami, kad motina išauklėjo jus taip, kaip galėjo, juk ji pati turėjo daug savų problemų. Tokios mintys negydo jūsų dvasinės traumos, o tik padeda užmerkti akis į realybę.
2.Į konfliktus reaguojate nuolankumu arba agresija.
Vaikai, kuriuos augino toksiški tėvai, dažnai pasirenka disfunkcinius metodus konfliktams spręsti. Jeigu stengiatės išvengti konfliktinių situacijų bet kokia kaina, vadinasi, jūsų siela buvo palaužta vaikystėje. Jūs ignoruojate save ir stengiatės nestoti ginti kitų. Arba jūs išmokote konflikte užimti pasyvią poziciją, bet prireikus galite pademonstruoti agresiją, kad daugiau niekas negalėtų jūsų nuskriausti.
3. Prisirišimą kruopščiai slepiate.
„Toksiškų“ motinų meilė dažniausiai būna sąlyginė, jos išraiška priklauso nuo vaiko elgesio. Bet pasitaiko, kad motina nedemonstruoja meilės, net jeigu vaikas pasiekė kokių nors laimėjimų.
Dėl to kai kurie vaikai stengiasi bet kokia kaina užsitarnauti motinos pripažinimą, o kiti apskritai ima vengti bet kokių kontaktų su artimaisiais. Vaikai ima manyti, kad meilė yra deficitinis dalykas, todėl suaugusiųjų amžiuje jiems būna sunku priimti nesavanaudišką meilę iš kitų žmonių.
Juk atrodo, kad „pasaka“ gali pasibaigti bet kuriuo momentu. Šie emociniai svyravimai trukdo sukurti sveikus darnius santykius su partneriais – žmogus arba ima slėpti savo prieraišumą, arba kaltinti partnerį bet kokia dingstimi.
4. Jums patinka abipusiai priklausomi santykiai.
Tokie santykiai atsiranda tarp pasyvaus ir aktyvaus partnerio. Abu emocionaliai priklauso vienas nuo kito. Vienam reikia gauti viską, kitam – viską atiduoti. Toksinėje šeimoje aktyviuoju partneriu būna motina. Ji daro viską, kad vaikui nuolat jos reikėtų ir tuo trukdo jo sveikam vystymuisi. Dėl tokio auklėjimo vaikai tampa priklausomi ir, atsiribodami nuo motinos asmenybės, vėliau gali tapti tiek aktyviais, tiek ir pasyviais partneriais.
5. Jūs viską kritikuojate, taip pat ir save.
„Toksiškos“ motinos visada kritikuoja savo vaikus. Psichologai tvirtina, kad kiekvienas žmogus turi vidinį balsą, kuris priklauso vienam iš tėvų. Tokių motinų vaikai, kurie nuolat girdėjo kritiką, net suaugę bijo padaryti klaidą ir bara save už menkiausią nusižengimą. Nuo to nukenčia savivertė, kyla emocinės krizės. Toks žmogus kelia padidintus reikalavimus aplinkiniams.
Prisiminkite, kad jūs galite viską pakeisti. Susikoncentruokite į savo emocijas, mokykitės jas kontroliuoti ir supraskite, kad niekaip negalite pakeisti kitų. Priimkite žmones su visais jų trūkumais ir privalumais, o svarbiausia pradėkite vertinti, gerbti ir mylėti save.
Gražina Vasiliauskienė
Informacijos šaltinis:
Palikti komentarą