Psichologija

5 blogi įpročiai, kurie gali atsirasti, jei augote neturtingoje šeimoje

Jeigu jūs užaugote mažai aprūpintoje šeimoje, tai kaip „palikimą“ gaunate keletą įpročių, kurių jums bus sunku atsikratyti. Sunku, bet galima! Ir reikia.

Netgi jei jūs pagerinsite savo materialinę padėtį, šie įpročiai jums trukdys, sukeldami nereikalingą įtampą bei nervus, ir netgi „vogs“ jūsų pinigus. Jeigu jūs dar nepasiekėte savo gerovės, bet nuoširdžiai einate šia kryptimi, tai jums irgi verta pagalvoti apie tai, kaip atsikratyti neturtingo žmogaus mąstymo. Todėl manoma, kad mąstymas apsprendžia mūsų materialinę gerovę, o ne atvirkščiai. Išmokę galvoti kitaip mes kuriame palankią atmosferą sėkmei. Džon Čiz, straipsnio apie kurį kalbėsime, autorius, pats praėjo visus šiuos etapus nuo neturtingo iki apsirūpinusio žmogaus. Štai ką jis apie save sako: „ Dar visai neseniai aš buvau labai neturtingas. Pirmuosius 18 metų aš buvau dar vaikas ir nieko negalėjau tuo klausimu padaryti. Sekančius 17 metų aš vėlgi likau vaiku ir jau nenorėjau nieko daryti. Aš nesiskundžiu ir nieko nekaltinu, aš pats pasirinkau tokį kelią. Bet po keleto nuostabių įvykių, kaip gero darbo gavimas, pastebėjau, kad gyvenu tokį gyvenimą, kurį, mano supratimu, turi gyventi „normalus“ žmogus. Mano sąskaitos buvo apmokėtos, šaldytuvas pilnas maisto, o kiemelyje puikavosi dvi paauksuotos statulos, vaizduojančios mane nuogą. Bet, kaip ir bet kuris kitas žmogus, gyvenęs neturtingai, galiu pasakyti, kad tai keičia žmogų. Ir šie įpročiai išlieka su jumis netgi tada, kai jau nebereikia kovoti už vietą po saule“.

  1. Įprotis valgyti prastą maistą

Kai jūs neturtingi

Jūs perkate maistą remdamiesi dviem principais: koks yra jo galiojimo laikas ir kokia jo kaina. Taip galima nupirkti tik prastą maistą. Kad sutaupytumėte laiką ir pinigus jūs važiuojate į parduotuvę kartą per mėnesį ar per savaitę. Daržoves perkate šaldytas, todėl kad jas galima įmesti į šaldiklį ir nesirūpinti jų saugojimu. Konservuoti vaisiai pigesni, negu švieži. Vaikai nežino tikro maisto skonio, nes dažnai valgo konservuotą maistą. Iš esmės, visą šį maistą galima be gailesčio sudeginti.

Bet štai jūs praturtėjote

Jau kalbėjome, kad vaikai, maitinti konservuotu maistu, nesupras tikro maisto skonio. Jis atrodys neskanus. Tai visiškai kitokio skonio pupelės, kitoks pienas ir visai nepanašus į save sūris. Šį sąrašą galima tęsti iki begalybės. Kai kurie žmonės mėgsta apie stambaus sudėjimo mažas pajamas gaunančius piliečius kalbėti: „Cha, kažkodėl labai nepanašu, kad jie badauja!“ Jie nenori suprasti, kad būtent nekokybiškas maistas provokuoja viršsvorio problemas. Bet jūs jau turite pinigų, galite sau leisti reguliariai pirkti šviežius produktus ir netgi turite laiko gaminti, tik jūsų skonio receptoriai gali paprasčiausiai nepriimti to maisto. Prie jo teks priprasti. Iš pradžių jūs žiūrėsite į šparagus nesuprasdami: kas tai? Tai virti? Tai galima valgyti? Ar tai išoriniam naudojimui? Lieka pagunda taip pat valgyti ir toliau, nes taip patogiau ir paprasčiau.

  1. Įprotis tuoj pat išleisti „perteklinius“ pinigus

Kai jūs neturtingi

Sakykim, jūs gavote premiją ar kažkas atsiuntė dovanų nemažą pinigų sumą, ar uždirbote atlikdami papildomus darbus. Žodžiu, jūsų rankose yra pakankamai didelė jums pinigų suma. Ir jums norisi kuo greičiau juos išleisti. Atnaujinkime virtuvės baldus, o gal nupirkime naują televizorių ar pakeiskime seną kilimą… O juk pataupius šiuos pinigus, galėtumėte keletą mėnesių apmokėti už butą. Bet jūs panikuojate: ne, dabar, iškart, tuoj pat! Jūs taip ilgai sau to neleidote, kad visko norisi čia ir dabar, negalvojant apie ateitį.

Bet štai jūs praturtėjote

Jūs turbūt girdėjote apie kažką, kas tapo milijonieriumi, išlošęs pinigus loterijoje, bet labai greitai bankrutavo. Tai todėl, kad žmonės negali atsikratyti neturto įpročių: pinigai yra greitai gendantis produktas ir reikia greitai juos išleisti. Aišku, impulsyvios išlaidos visada atsiranda, bet kada jūs turite pakankamai pinigų, galite elgtis su jais protingai: dalį jų palikti nenumatytoms išlaidoms. Sakykim, sugedo jūsų mašina ir jūs galite ją remontuoti nesiskolindami pinigų iš draugų. Tiems, kurie įgyja finansinį stabilumą, tenka mokytis valdyti pinigus ir atsisakyti „piniginės panikos“. Tokia įdomi istorija, jei jaunystėje jūs buvote pakankamai pasiturinčiu žmogumi, tai mokate valdyti pinigus ir jūsų kapitalas tik auga, o jeigu jūsų sąskaitose visada nulis, tai, atrodytų, kad turite mokėti valdyti pinigus, bet taip nėra.

  1. Įprotis paversti sutaupytas lėšas dovanomis

Kai jūs neturtingi

Vargu ar jūs gaunate daug dovanų, o tas kurias gaunate – labai nedidelės, kaip ir tos, kurias jūs dovanojate. Na ir spjaunate jūs ant visų tų „ nuostabių ir stebuklingų švenčių“, ir dovanų jums jokių nereikia. Kitas reikalas – vaikai. Vaikai mėgsta dovanas, tai normalu vaikui – mėgti dovanas. Gerbiami tėveliai, niekada nekalbėkite vaikams girdint apie materialines problemas. Būtent taip: „Gerai, nupirksim jam tą brangiausią mašiną, o paskui neturėsim ką valgyti!“ Vaikai pergyvena, jie aukojasi dėl šeimos gerovės ir jaučia kaltę už tuos nedidelius materialius džiaugsmus, kurie kartais juos aplanko. Autoriaus citata: „Kada mūsų šeimos materialinė padėtis šiek tiek pagerėjo, mes su vaikais nuėjome į parduotuvę ir aš pasiūliau vaikams išsirinkti naujus lovų užtiesalus. Senieji buvo pakankamai nunešioti ir negražūs. Mano vyresnysis sūnus kurį laiką žvalgėsi aplinkui , o paskui tarė: „Ačiū, tėti, bet man tai tikrai nebūtina“. Šiuo momentu man tapo aišku, kad vaikai puikiai jaučia materialines šeimos problemas. Jie nervinasi. Nors neturėtų jaudintis dėl to, juk vis tiek negali jums padėti!

Kai turite ko nors nepirkti vaikams, jūs jaučiate siaubingą kaltę. Ir kai tik gaunate papildomų pinigų, stengiatės kompensuoti tai dovanomis.

Bet štai jūs praturtėjote

Nuvykę į parduotuvę pirkti dovanas, jūs nupirksite dvigubai daugiau visko, nei pirktų normalus žmogus. Išėję iš parduotuvės apžiūrėsite ką nupirkote, pasirodys dar mažai ir užlėksite į gretimą parduotuvę nupirkti dar ką nors. Grįžę namo dar kartą viską apžiūrėsite ir, pagalvoję, kad dar ne viskas, sekančią dieną vėl važiuosite į parduotuves. Jūs stengiatės kompensuoti tas dienas, kai reikėjo taupyti. Jei jūs neperkate dovanų, tai, galbūt, pakeitėte visus baldus namuose ar prisipirkote dizainerių kurtų drabužių, o gal pirkote mašiną, kurią vargu ar galėtumėte sau leisti pagal šiandienines pajamas. Jūs lyg ir juokiatės į veidą savo buvusiam skurdui: „Ei! Matei! Tavęs daugiau nėra!” Bet, atsargiau, labai lengva užsimiršti ir vėl atsidurti prie ribos.

  1. Įprotis tapti „ pamišusiu“ buhalteriu

Kai jūs neturtingi

Jūs visada tiksliai žinote, kiek pinigų yra jūsų piniginėje ar banko sąskaitoje. Jūs galite pasakyti: „ Banko sąskaitoje aš turiu apie 1 tūkstantį eurų“. Jūs tiksliai žinote, kad jūsų banko sąskaitoje yra 860 eurų. Privalote žinoti tikslius skaičius, kad visada mintyse galėtumėte paskaičiuoti ar galite dabar pirkti šį daiktą, ar neliksite skolingi už butą ir kaip išgyvensite iki algos. Mokėdami sąskaitas už elektrą ir vandenį jūs viską susiskaičiuojate. Tai panašu į algebros ekvilibristiką: „Taip, dabar aš sumoku 540 eurų, tada kitą mėnesį galėsiu atiduoti 350…“

Bet štai jūs praturtėjote

Atėjo tas puikus laikas, kai jums nereikia skaičiuoti visko cento tikslumu. Jūs patekote į tą stebuklingą šalį, kur lengvai galite apvalinti sumas savo sąskaitoje. Bet jūs dažnokai tikrinsite savąją sąskaitą, kad žinotumėte tikslią pinigų sumą. Ilgai negalėsite nuo to atprasti ir maniakiškai tikrinsite banko sąskaitą. Jūs pastoviai jaučiate įtampą ir tai sekina jus.

  1. Įprotis pirkti tik tai, ko reikia šiuo metu

Kai jūs neturtingi

Jūs perkate tik tai, ko jums labiausiai reikia, ne daugiau. Jei pirksite 8 rulonėlius tualetinio popieriaus, tai mokėsite mažiau, nei pirkdami 1 ar 2, bet savaitei jums užtenka ir vieno. Jūs lyg ir suprantate, kad nupirkę 8 sutaupysite, o iš kitos pusės, jūs matote dvi kainas, viena iš jų keturis kartus didesnė, ir ranka nekyla išleisti daugiau pinigų šiuo metu. Taip ir perkant drabužius. Vasarą pamatėte nuostabią žieminę striukę. Jums ji labai patinka, o ir senoji jau gerokai panešiota. Ir dar, tai sezoninis išpardavimas, ji kainuoja perpus pigiau nei sezono metu. Jūs puikiai suprantate, kad tai pakankamai naujas modelis ir, atėjus sezonui , jos kaina vėl šoktels, tad geriausia ją pirkti dabar. Tačiau, net jei jūs ir turite truputį atliekamų pinigų, jūs negalite jų išleisti šiuo momentu. Iki žiemos dar toli ir kam pirkti šiltą striukę vasarą? … Jei jūsų šeima nebuvo turtinga, tai greičiausiai nešiojote brolių ir seserų atlikusius ar giminių dovanotus rūbus. Retai išeidavote į parduotuvę pirkti naujų. Ir tai tapdavo švente! Bet, aišku, pirkdavote tik tai, kas buvo būtina. Tikriausiai jums nesuvokiamas šis posakis: „Aš noriu nusipirkti šiuos džinsus, nes jie man patinka. Ir nesvarbu, kad manuose turiu dar dvejus“.

Bet štai jūs praturtėjote

Pinigų yra, bet įprotis liko. Ne, jūsų vaikai aprengti pagal paskutinę madą ir jūs jiems pirksite viską, ko tik jie paprašys. Bet sau jums bus visko gaila; šios kelnės dar visai geros, kam pirkti dar vienas? Jei jūs atėjote į parduotuvę kažką nusipirkti, tai „ įkyrus uodas“ zys jūsų galvoje: „Eeeei! Kam tau šis daiktas? Tu ką, mažai jų turi?…“ Galima tvirtai pasakyti, kad taip ir išeisite nieko nenusipirkę ir prastos nuotaikos. Kai jūsų drabužis taps nebenešiojamas, jūs nusipirksite pirmą pamatytą ir ne geriausia kaina. Ir tęsite tradiciją pirkti vieną daiktą vietoj pakuotės iš 2 ar 3.

Nepriteklius formuoja mąstymą.

Pradėkite su šiais įpročiais kovoti jau dabar. Aišku, kad pakeisti viską iškart nepavyks dėl moralinių ir materialinių galimybių. Bandykite bent planuoti išlaidas nepamiršdami taupumo principų, kuriais vadovaujasi labiau apsirūpinę žmonės. Galbūt, greitai pajusite, kad ėmėte išleisti mažiau pinigų ir tapote sėkmingesniu ir labiau pasitikinčiu savimi žmogumi. Tokie žmonės pritraukia sėkmę .O kai tapsite geriau apsirūpinę, jums bus lengviau valdyti savo gerovę ir jūs negrįšite prie savo kelio pradžios.

smallvaikodiena1-300x54-300x54-300x541-300x54

Informacinio švietimo projekto www.vaikodiena.lt informaciją naudoti komerciniais tikslais be raštiško www.vaikodiena.lt sutikimo draudžiama.

Taip pat skaitykite:

  1. KALĖDINIAI RENGINIAI IR SPEKTAKLIAI ŠEIMOMS

  2. KALĖDINĖS DOVANOS DARŽELIUOSE/MOKYKLOSE! POPULIARIAUSIOS IDĖJOS TĖVELIAMS, KĄ DOVANOTI VAIKŲ GRUPĖMS

  3. AKCIJOS/NUOLAIDOS/GERIAUSI PASIŪLYMAI Kalėdinės dovanos 2016

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.