Patarimai/rekomendacijos, Vaikai/šeima, Vaikų teisių apsauga

10 esminių pamokų, kurios gali apsaugoti jūsų vaikus

Dauguma puikiai atsimena tėvų kartotas frazes, tokias kaip „nekalbėk su nepažįstamaisiais“, „neatidaryk durų, kai esi vienas namie“, tačiau ar jų pakanka, kad vaikas būtų saugus, kai šalia jo nėra tėvų?

Brightside.me dalijasi praktiškais patarimais tėvams, kaip paruošti vaiką, kad šis būtų ne tik savarankiškas, bet ir saugus, žinodamas, kaip elgtis tam tikrose situacijose.

Neatskleiskite savo vaiko vardo

Jokiu būdu neužrašykite vaiko vardo ant jo asmeninių daiktų, pavyzdžiui, kuprinės, nes ši asmeninė informacija nepažįstamam žmogui suteikia pranašumo. Kreipdamasis į vaiką vardu, nepažįstamas žmogus akimirksniu pelno jo pasitikėjimą, o tai yra pavojinga.

95

Kur kas geriau užrašyti savo telefono numerį – tai suteiks naudos, jei vaikas daiktą pames ar jis bus pavogtas.

Išmokykite vaiką bėgti priešinga kryptimi nuo mašinos

Dauguma tėvų moko vaikus nesėsti į nepažįstamų žmonių mašinas, ir tai tikrai svarbu, tačiau vaikas turėtų išmokti ir dar vieną svarbią taisyklę: jei mašina sustoja šalia jo, persekioja jį, o žmonės mašinoje bando vaiką kalbinti, jis turėtų nieko nelaukdamas bėgti nuo jos priešinga kryptimi, nei mašina važiuoja. Tai suteiks jam daugiau laiko prisišaukti pagalbos.

Turėkite šeimos slaptažodį

Jei kažkas prieina prie jūsų vaiko ir pasako „eime su manimi, nuvesiu tave pas mamą ir tėtį“, pirmas dalykas, kurio turėtų paklausti jūsų vaikas – „kokie yra mano tėvų vardai? Ir koks mūsų šeimos slaptažodis?“ Sugalvokite kartu su vaiku slaptažodį – jis turėtų būti netikėtas ir sunkiai nuspėjamas, pavyzdžiui, pūkuotas apelsinas.

Į vaiko telefoną įrašykite sekimo programėlę

73

Ji leis nustatyti tikslią vaiko buvimo vietą bei telefono baterijos lygį. Tokių programėlių pavyzdžiai –„Life360 Locator“ bei „GPS Phone Tracker“.

Specialūs laikrodžiai su avariniu mygtuku

Galima įsigyti prietaisų, kur avarinis mygtukas yra įmontuotas laikrodyje, raktų pakabuke ar medalione. Naudodami specialią mobiliąją aplikaciją tėvai galės nuolat stebėti vaiko buvimo vietą, o jei šis paspaus mygtuką, signalą iš karto gaus tėvai arba policija.

Pamokykite vaiką šaukti „aš nepažįstu jo (jos)“

Išmokykite vaiką, kad kai nepažįstamas žmogus jį pagriebia, jis turi daryti viską, ką tik gali: kąsti, spirti, trenkti ir bet kokiomis priemonėmis patraukti aplinkinių dėmesį. Taip pat svarbu išmokyti vaiką garsiai šaukti „aš nepažįstu jo (jos). Jis (ji) nori mane pagrobti!“

Patarkite laikytis tinkamo atstumo ir nutraukti pokalbį

Vaikas turi žinoti, jog neprivalo kalbėtis su nepažįstamu žmogumi, todėl jei pokalbis trunka ilgiau nei 5–7 sekundes, geriausia pasitraukti ir nueiti ten, kur saugu. Kol pokalbis vyksta, vaikas turėtų išmokti laikytis maždaug 2 metrų atstumo, o jei kitas žmogus bando prieiti arčiau, vaikas turi žengti žingsnį atgal.

Patarkite vengti važiavimo liftu su nepažįstamu žmogumi

Išmokykite vaiko laukti lifto, stovint nugara į sieną, kad jis ar ji galėtų matyti, jei kažkas ateitų. Jei prie lifto ateina nepažįstamas žmogus, vaikas turėtų rasti pasiteisinimą, kodėl jis ar ji nevažiuoja, liftui atvykus. Pavyzdžiui, jis gali pasakyti, kad kažką pamiršo ir turi grįžti arba kad laukia tėčio ar mamos. Jei nepažįstamas žmogus bandytų įsitempti vaiką į liftą per prievartą, vaikas turi garsiai šaukti, kąsti, muštis ir daryti viską, kad išsilaisvintų.

Pamokykite vaiką niekam nesakyti, kai tėvų nėra namie

Jei vaikas yra namuose ir kažkas paskambina į duris, tačiau pro akutę nieko nesimato, vaikas turi žinoti, kad durų atidaryti negalima. Taip pat patariama pamokyti vaikus nesigirti nepažįstamiems žmonėms, kad jo ar jos tėvų nėra namie. Jei kažkas ir toliau skambina į duris ar bando patekti į namus, vaikas privalo paskambinti tėvams, kaimynams ar policijai.

Vaikas turi vengti susitikti su internete rastais draugais

35

 

Vaikas privalo žinoti, kad draugas, kuris teigia esantis tokio pat amžiaus kaip ir jis (ji), nebūtinai toks yra, o internete su juo gali bendrauti ir vyresni, nusikaltėliai ar psichologinių problemų turintys žmonės, galintys kelti pavojų jo gyvybei. Vaikas privalo žinoti, kad negali atskleisti savo telefono numerio, adreso ar kitų asmeninių faktų žmogui, su kuriuo bendrauja internetu. Taip pat – nesiųsti asmeninių nuotraukų ir nesakyti, kur ir kokiu metu jis ar ji ketina būti. Taip pat vaikas turėtų atsisakyti susitikti su žmogumi, su kuriuo susipažino internete.

Nuotraukos: Vaikų saugumas – kaip tai užtikrinti? (© Pixabay.com)

Alfa.lt

atsisiųsti

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.