Psichologija

Nebauskime savo vaikų, o šalinkime polinkio neklausyti priežastis!

Visi vaikai, anksčiau ar vėliau, prasikalsta, pradeda neklausyti tėvų arba elgtis netinkamai net ir tėveliams sudrausminus. Tuomet puolame skaityti straipsnius kaip vaiką bausti, drausminti, ką jam sakyti ar kaip tinkamai auklėti. Šį kartą pabandykime apibrėžti 7 pagrindines blogo elgesio priežastis, kodėl tam tikrais atvejais vaikai neklauso.

Vaikui nepaklusus, jis sulaukia tėvų bausmės. Tačiau pagrindinė priežastis, kodėl jis taip elgėsi, dažniausiai taip ir lieka nepašalinta. Tad polinkis nepaklusti ar pasielgti netinkamai vėl ir vėl kartojasi.

Pirmoji priežastis. Psichologų įvardinama viena iš pagrindinių „blogų“ vaikų poelgių priežasčių – tėvų dėmesio stoka.

Didžioji dalis šiuolaikinių tėvų sutiks, kad jų vaikams reikia skirti daug dėmesio, tačiau savo susirūpinimą, apkabinimus ir mintis skiriame tik tuomet, kai mūsų atžalos ima sirgti arba prasižengia. O vaikai tai puikiai pastebi. Tad jei kelis kartu paprašęs tėčio pažiūrėti piešinį, vaikas pamato, kad tėtis toliau sėkmingai naršo internete, jis suvokia, kad tėtis į jį tikrai atkreips dėmesį tik tuomet, kai jis nuo stalo nustums vazą, užgaus katę ir t.t.

Šių dienų užimtame pasaulyje, mes su savo vaikais galime būti visą dieną, bet tai dar nereiškia, kad mūsų vaikai per tą dieną gaus iš Jūsų užtektinai apkabinimų, pokalbių, meilės. Tačiau Jums ir nebūtina skirti vaikui 24 valandas produktyvaus ir tiesioginio bendravimo. Tiesiog pasiskirstykite teisingai dienos prioritetus ir visi liks patenkinti, t. y. darbdavys, kad namuose atlikote paskirtas užduotis, vaikas – kad su juo pažaidėte valandą laiko kartu, nelaikydamas rankoje telefono arba nerašydamas laiškų. Bet, jei savo vaikui suteiksite jo trokštamo dėmesio tik tuomet, kai jis nusikals, tikėtina, kad jis negerai elgtis ims vis dažniau ir dažniau.

Jei įtariate, kad Jūsų vaikas elgiasi blogai būtent dėl to, kad jam trūksta Jūsų, siūlome keletą patarimų, kurie padės sušvelninti situaciją:

1) Atidžiai išklausykite savo vaiką, apie ką jis jums bepasakotų.

Bent kelioms minutėms atidėtas darbas ir atidus savo vaiko išklausymas yra vienas iš pagrindinių „vaistų“ jo kokybiškam asmenybės formavimuisi. Palaikykite akių kontaktą, išmokite pats ir mokykite savo vaiką bendrauti žmonių kalba, nes to jam reikės ne tik vaikystėje, bet ir ateityje. Jei darote kažką svarbaus ir negalite viską mesti ir klausyti, pasakykite savo mažyliui: „Už 5 minučių baigsiu savo pradėtą darbą, ir tikrai norėsiu, kad man papasakotum, kaip tau patiko šokių pamoka“. Ir visuomet laikykitės duoto žodžio.

2) Pastebėkite savo vaikų pastangas ir įvertinkite jas.

Kai Jūsų vaikas būna paslaugus, stengiasi padėti ar tiesiog kantriai Jūsų laukia mašinoje, nepamirškite atsidėkoti, pagirti, paskatinti jį gerai elgtis ir toliau. Juk svarbu ne tik galutinis rezultatas, bet ir tinkamas procesas gero poelgio link.

3) Jei namuose auginate ne vieną atžalą, tai turbūt jau pastebėjote, kad jie tarpusavyje gali konkuruoti dėl Jūsų dėmesio.

Šios problemos sprendimas gali būti ganėtinai paprastas – kelios minutės individualiai skiriamos tik vienam vaikui. Nebūtina, kad laikas, praleistas su vaiku užimtų kelias valandas ar gerą pusdienį. Tiesiog tas kelias minutes skirkite tik vienam vaikui, o po to – tik kitam. Ir tos kelios minutės, praleistos tik dviese su tėvais, gali turėti labai didelį teigiamą poveikį elgesiui.

Antroji priežastis. Vaiko noras būti nepriklausomam ir kontroliuoti situaciją.

Augdami vaikai supranta, kad jie yra visiškai atskiros asmenybės, kurios gali turėti savo poreikius, norus, kardinaliai skirtingus nuo tėvų norų. Pirmieji asmenybės „požymiai“ pasireiškia vaikui sulaukus pirmojo gimtadienio, kuomet jis išmoksta prieštarauti. Patarimai kaip elgtis tokioje situacijoje:

1) Nuspręskite, kada galite nusileisti. Yra situacijų, kuriose tikrai galima vaikams leisti pasijausti padėties šeimininkais (vilktis raudoną ar mėlyną megztinį ir pan.). Taip pat yra situacijų, kuomet jie turi be išlygų paklusti tėvams (gatvę reikia pereiti tik per perėją ir pan.). Tačiau galimybė pasijausti nepriklausomu ir „mažu“ padėties šeimininku padeda ateityje, jau vaikui užaugus, tinkamai reaguoti į iškilusius sunkumus ir nepanikuoti bei nepasimesti tam tikrose gyvenimiškose situacijose.

2) Aiškiai nurodykite ribas. Vaikai nuolatos tikrina, kas jiems galima ir kas ne. Būtina aiškiai nurodyti, kad, pavyzdžiui, smurtas yra netoleruotinas, žaislus būtina tvarkytis, rankas plautis ir panašiai. Tuomet jie šiose situacijose vis rečiau ir rečiau bandys prieštarauti.

3) Išmokykite savo vaikus pagarbiai pasakyti žodį „NE“. Tai jiems bus labai svarbu ateityje, nes ne visi suaugę žmonės sugeba argumentuotai atsisakyti ko nors ar tiesiog pasakyti aiškų „NE“ ir dėl to nukenčia.

Trečioji priežastis. Aplinkos kopijavimas.

Vaikai – kaip baltos knygos, ką juose „užrašysite“, tokia knyga ir bus. Tačiau šiuolaikinėje visuomenėje vaiką įtakojate ne tik Jūs, bet ir internetinė erdvė, televizorius, mobilusis telefonas. Jei Jūsų vaikas ima muštis, keiktis ar kitaip blogai elgtis, o tokio elgesio namuose jis tikrai nemato, tuomet atidžiau stebėkite, kokia informacija jį pasiekia per šiuos komunikacijų kanalus. Viena iš tėvų atsakomybių ir yra apsaugoti savo atžalas nuo neigiamo aplinkos poveikio arba suformuoti jų požiūrį, kad vaikai tinkamai pasirinktų, priimtų teisingą sprendimą. Nes nuo visko apsaugoti, deja, yra neįmanoma.

Ketvirtoji priežastis. Ryšio su vaiku praradimas.

Stiprus ryšys tarp vaikų ir tėvų yra tuomet, kai vaikai ir tėvai vienas kitu besąlygiškai pasitiki. Jei Jūsų su vaiku pasitikėjimas yra svyruojantis, tikėtina, kad vaikas bus labiau linkęs į blogus poelgius.

Štai keletas patarimų, kaip galite sustiprinti ryšį su savo vaiku ir taip užkirsti kelią blogam elgesiui:

1) Ar tikrai su savo vaiku kalbate nuoširdžiai ir su meile? Tas, kuris jaučiasi mylimas, visuomet gerbia jį mylintį asmenį.

2) Raskite laiko žaidimams kartu su savo vaiku. „Įženkite“ į jo pasaulį ir tapkite ne tik rūpestingais tėvais, bet ir gerais žaidimų draugais.

3) Raskite priežasčių kartu juoktis ir dūkti. Juokas suartina žmones ir padeda išsklaidyti bet kokias neigiamas emocijas.

Penktoji priežastis. Vaiko įgūdžių trūkumas.

Dažnai tėvai tikisi, kad jų vaikas yra tobulas ir galintis viską padaryti. Susidūrus su pirmuoju neišsprendžiamu matematikos uždaviniu, abi pusės patiria didelį šoką ir nusivylimą. Gal vaikas neatlieka namų darbų ne todėl, kad jis yra blogas ir tingus, o todėl, kad jam tiesiog sunkiai suvokiamas mokomasis dalykas. Mokykite vaiką įvardinti savo problemas, garsiai išsakyti baimes ir nesėkmes. Tik tuomet, žinodami vieno ar kito poelgio priežastis, galėsite jam padėti.

Šeštoji priežastis. Nepatenkinti pagrindiniai žmogaus poreikiai.

Kai vaikas yra pavargęs, alkanas, buvo fiziškai neaktyvus visą dieną – visos šios priežastys taip pat gali įtakoti jo netinkamą elgesį. Pasirūpinkite tinkama vaiko dienotvarke, patenkinkite jo pagrindinius poreikius ir jis tikrai nesielgs netinkamai „iš neturėjimo ką veikti“.

Septintoji priežastis. Emocinis nesubrendimas.

Jūsų vaikas gali netinkamai elgtis ir vien dėl to, kad jis dar yra nebrandus kaip asmenybė, neturi gyvenimiškos patirties ar tiesiog tokiu būdu pats ieško atsakymų į tam tikrus gyvenimo klausimus.

Šiuo atveju Jums reikia suprasti, kad vaikai auga. Ir tam tikras etapas, kaip kritimas ant žemės ir spardymasis, inkštimas ir pan., baigsis savaime. Net greičiau, nei Jūs tikitės. Tai yra tiesiog jo augimo etapas. Nesutelkite perdaug dėmesio į blogus dalykus, nes tai gali išprovokuoti tik dar didesnį blogą elgesį. Geriau kas dieną vis daugiau dėmesio skirkite geriems poelgiams įvertinti ir pabrėžti.

Tad, prieš bausdami savo vaikus, pasistenkime pašalinti jų blogo elgesio priežastis.

Informacijos šaltinis: www.creativechild.com

smallvaikodiena1-300x54

Informacinio švietimo projekto www.vaikodiena.lt informaciją naudoti komerciniais tikslais be raštiško www.vaikodiena.lt sutikimo draudžiama.

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.