Vaikai/šeima

Vilniečių galvosūkis dėl darželio: daugiavaikės šeimos pirmenybė dingo

Tris vaikus turinčio tėvo jaunėlis, kuriam patekti į darželį padėti turėtų net keturi prioritetai, šį rugsėjį gali likti be jo – sostinės savivaldybė labiau rūpinasi teisėtais tėvų, pridavusių prašymus ne pagal taisykles, lūkesčiais. Vilniečiui kyla įtarimų, kad sistemos nesklandumai sudarė sąlygas į darželius patekti proteguojamų tėvų vaikams. Jam pritaria ir dalis tėvų, pasak kurių, išsiaiškinti su savivaldybe nepavyksta.

Pirmenybė buvo, bet dingo?

Viešai sakoma, kad eilėse į darželius svariu argumentu tampa turimi prioritetai, o realiai jie kartais ima ir dingsta. Tokią prielaidą daro netrukus dvejų metų sulauksiančio kandidato į darželį tėvas. Prieš trejus metus eilėje laukė jo dvyniai, ir nors tuo metu vienu metu gimę vaikai pirmenybės neturėjo, darželį gauti pavyko. Dabar, apsiskaičiavęs, kad abu tėvai tinkamai deklaravę gyvenamąją vietą, šeima daugiavaikė, du vaikai jau lanko tą patį darželį, vilnietis Evaldas Orlakas tikėjosi, kad viskas vyks sklandžiai. Iš maždaug 400 prašymų tik trys turėjo tokį skaičių prioritetų, ir vis dėlto, senkant laikui iki rudens, jo vaikas eilėje yra 91. Į norimą lopšelį-darželį „Gabijėlė“ ketinama priimti tik 15 vaikų.

„Kai pildžiau prašymą, neturėjau iliuzijų, kad vaikas gali nepakliūti į darželį. Dabar matau, kad nors viešai sakoma, kad prioritetai svarbu, jų tarsi ir nebėra“, – piktinosi E. Orlakas, pastebėjęs, kad situacija pasikeitė kilus painiavai dėl registracijos datos.

 Savivaldybė, atsakydama į jo paklausimus, patvirtino, kad atlikti vidiniai patikrinimai dėl prašymų priimti į Vilniaus miesto ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupes, užregistruotų iki pernai metų gruodžio 15 dienos. Pagal galiojusią tvarką tokie prašymai apskritai negalėjo būti užregistruoti, nes vaikams, pradėjusiems lankyti lopšelį ar darželį, nebūtų sukakę 1,5 metų.

Remiantis patikrinimo išvadomis, nuspręsta, kad šie prašymai negali būti išbraukti iš elektroninės sistemos, nes tėvams pavyko juos užregistruoti nepadarius pažeidimų. „Toks sprendimas priimtas siekiant nepažeisti tokių gyventojų teisėtų lūkesčių“, – nuolat savivaldybės kartojamą atsakymą pateikė ikimokyklinio ir pradinio ugdymo vyriausioji specialistė Vidmanta Kibirkštienė.

Vienų tėvų lūkesčiai „teisėti“, kitų – ne

Dėl vaiko darželio besirūpinantis tėvas stebisi: jis taip pat prašymą registravo tinkamai, jo lūkesčiai irgi turėtų būti svarbūs. Tuo labiau kad tokių, kurių teisėti lūkesčiai staiga tapo mažiau teisėtais, Vilniuje yra ir daugiau. Gegužę sunerimę būsimų darželinukų tėvai savivaldybę užvertė klausimais, kodėl 2014 metais gimę vaikai turi nevienodas galimybes į juos patekti. Pasirodo, vieni vilniečiai savuosius užregistravo anksčiau, nors pagal tuometinę tvarką prašymų pateikti nebuvo galima, įgijo pirmenybę, kiti laikėsi visų rekomendacijų ir dabar eilėje krenta žemyn.

Vilnietė mama, kuri iki pernai metų gruodžio 15 dienos elektroninėje darželių sistemoje užregistravo savo 2014 metų rugpjūtį gimusį vaiką, ramiai laukė rugsėjo. Tačiau neseniai sužinojo, kad vaikas eilėje į darželius nukrito į 65-ą vietą, nepaisant to, kad pageidaujamą darželį jau lanko brolis, abu tėvai gyvenamąją vietą yra deklaravę jo teritorijoje.

Paskambinusi į sostinės savivaldybę išsiaiškinti, kodėl pakito vaiko pozicija eilėje, ji išgirdo, kad, galiojant senajai registracijos tvarkai, iki 2014 metų liepos gimusius vaikus buvo galima registruoti į darželius jau nuo 2015 metų kovo. „Tokiu būdu konkrečiai į mūsų darželį užsiregistravo apie 50 vaikų, gimusių iki liepos, ir Vilniaus savivaldybės tarybos sprendimu jie įgijo absoliučią pirmenybę prieš vaikus, kurie gimę po 2014 metų liepos 1 dienos ir kurie įgijo teisę registruotis tik nuo 2015 metų gruodžio 15 dienos.

Esame įsitikinę, kad toks sprendimas pažeidžia lygias šeimų teises patekti į darželį. Absoliučios pirmenybės suteikimas vaikams, registruotiems galiojant senajai tvarkai, yra diskriminuojantis“, – painiava sudarant darželių eiles skundėsi vilnietė.

Į panašią situaciją patekę tėvai bando paaiškinimų ieškoti savivaldybėje, dešimtys jų skambina į Nacionalinį aktyvių mamų sambūrį, norėdami atkreipti dėmesį, kad vaikai, nesvarbu, kada užregistruoti, turėtų laukti bendroje eilėje. Tuo labiau kad vieni tokią „sistemos klaidą“ žinojo ir ja pasinaudojo, o dauguma laikėsi oficialios tvarkos ir dabar turi prastesnius šansus sulaukti vietos darželyje.

„Dauguma tėvų net nebandė registruoti – aišku, kad jei vaikas dar nėra tvarkoje nurodyto amžiaus, tai ir registruoti jo negali. O dabar atsitiko taip, kad pabandžiusieji turi pirmumo teisę. Net senamiestyje, kur deklaruotiems vaikams visada darželiuose užtekdavo vietų, panašu, pritrūks jų tiems, kurie nežinojo šito niuanso“, – prieš mėnesį Alfa.lt problemą įvardijo Nacionalinio aktyvių mamų sambūrio atstovė Rasa Žemaitė.

Prabėgus mėnesiui, ji patvirtino, kad „teisėtų lūkesčių“ istorija tęsiasi, savivaldybė į tėvų, kurių vaikai eilėje netikėtai krito per keliasdešimt pozicijų žemyn, poreikius neatsižvelgia. Jie, pasak R. Žemaitės, tikisi, kad tėvai teisybės neieškos teismuose, nors teoriškai tai daryti galėtų.

„Jeigu buvo atlikti tarnybiniai patikrinimai ir surastos problemos, tai kuo remiantis prašymams, kurie neturėjo būti priduoti, priskirta pirmumo teisė?“ – stebėjosi vilnietis E. Orlakas.

Jo nuomone, kyla klausimų dėl to, kad daugelis prašymų, priduotų iki 2015 metų balandžio 30 dienos, buvo pateikti būtent 2015 metų kovo 25 dieną, atrodo, tarsi jie būtų specialiai suvesti pasinaudojus sistemos spragomis. Savivaldybė aiškina, kad viskas vyko pagal taisykles.

Tuo metu būsimo darželinuko tėvas piktinosi, kad į jį dominantį darželį nepateko nė vienas vaikas, kurio tėvai laiku, klausydami visų nurodymų, padavė prašymus – jie liko eilės gale nepriklausomai nuo prioritetų. Kelia abejonių ir savivaldybės pateiktas atsakymas, kad tam tikru metu, kai informacinė sistema tikrino prioritetus ir jungėsi su Gyventojų registru, buvo rodoma netiksli informacija. Jis linkęs manyti, kad tikri ar tariami sistemos nesklandumai virsta galimybe eilėse kilstelėti tam tikrus vaikus.

Nurodytos tvarkos laikymasis nepadėjo

Organizacijos Nacionalinis aktyvių mamų sambūris vardu paklaususi savivaldybės vicemero Valdo Benkunsko, kodėl susiklostė tokia situacija, jos atstovė sulaukė atsakymo, kad savivaldybė, atlikusi patikrinimą, priėmė sprendimą neišbraukti iš eilės vaikų, kurių tėvai prašymus užregistravo iki 2015 metų gruodžio 15 dienos, nors pagal tuometę tvarką to padaryti nebuvo galima. Taip pasielgta dėl to, kad siekiama nepažeisti teisėtų gyventojų lūkesčių. Vaikai, kuriems pradėjus lankyti įstaigą dar nebūtų sukakę 1,5 metų, eilėse liks. Prašymai priimti į ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupes, pateikti iki 2015 metų balandžio, nebus anuliuojami, lieka sistemoje, jie turės pirmenybė prieš registruotus po gruodžio mėnesį.

Darželių savo atžaloms laukiantys tėvai piktinasi, kad šie „teisėti lūkesčiai“ iš tikrųjų nėra teisėti, nes registracijos tvarkoje tokių išimčių nebuvo. Taigi nukentės tie, kurie laikosi savivaldybės paskelbtos tvarkos. Ši problema tapo aktuali ir rajonuose, kuriuose gyvenančių žmonių vaikams pergrūstose eilėse laukti netekdavo. Tuo metu rajonuose, jaučiančiuose akivaizdų darželių trūkumą, situacija paaštrės dar labiau.

„Kodėl nusprendžiama nenuvilti vienų tėvų, o kiti lieka nuvilti?“ – retoriškai klausė vilnietis, nežinantis, ar jo sūnus pateks į darželį.

Situacijos sprendimo ilgai laukti nereikės: iki birželio 30-osios tėvai turėtų gauti pranešimus apie vietas darželiuose ir atvykti pasirašyti sutarčių. Savivaldybės atstovai tikina, kad kasmet apie 10 proc. tėvų neatvyksta į darželius ir neinformuoja apie svarbias neatvykimo priežastis. Tuomet atsilaisvinusios vietos grupėse pasiūlomos iš eilės laukiantiems. Pernai vasaros pabaigoje tokiu būdu atsilaisvino apie 500 vietų.

Nuo rugsėjo į sostinės valstybinius darželius bus pakviesti 7198 mažieji vilniečiai. Nuo 2016 metų darželius norinčių lankyti vaikų eilėje laukia 12023.

Informacijos šaltinis:

atsisiųsti

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.