Visi tėvai pageidauja, kad vaikų dantys būtų sveiki ir prižiūrėti. Tačiau ne visi žino, kada reikia pradėti valyti dantukus, kokias priežiūros priemones pasirinkti, kaip dažnai jas naudoti, kad būtų užtikrinta apsauga nuo ėduonies. Specialistai pataria, jog mažiausiųjų dantukus reikėtų valyti su pasta be fluoro ir tai atlikti turėtų tėvai, vėliau, priklausomai nuo amžiaus, tinka naudoti pastą su atitinkamu fluoro kiekiu, nuo šešerių jau galima rinktis ir skalavimo skystį. O farmacininkai pastebi, jog tėvai vaistinėje dažniausiai apsilanko po vizito pas odontologą.
Kruopšti priežiūra – nuo pirmųjų dantukų
Kūdikių burnos higienos priežiūra prasideda vos pasirodžius pirmiesiems pieniniams dantukams, kurių valymui dantų pastos dar nenaudojamos. Tinkamas priežiūros variantas – medžiagos gabalėliu švelniai nutrinti apnašas nuo dantenų ir pirmųjų dantukų. Tokiu būdu atliekamas ir masažas, palengvinantis pirmųjų dantukų dygimą.
„Vaikus, sulaukusius metų, pusantrų, tėvai po truputį jau turėtų pratinti prie dantų valymo ritualo su šepetėliu. Iki maždaug 7-8 metų amžiaus vaikų dantų higiena turėtų būti stebima suaugusiųjų, nes iki to laiko vaikas dar negali savarankiškai teisingai valdyti dantų šepetėlio, gali neišspjauti dantų pastos likučių. Svarbu sudominti vaiką pačiu procesu, kad dantų valymas vėliau nesunkiai taptų įprastu kasdienybės veiksmu, o ne prievartiniu nemaloniu procesu“, – pataria „Biok laboratorijos“ naujų produktų specialistė Ieva Kižytė.
Kiek dantų priežiūros priemonių reikia vaikui?
Odontologų teigimu, įprastinei burnos sveikatos priežiūrai pakanka dantų šepetėlio ir dantų pastos. Higieninį dantų siūlą naudoti savarankiškai galima nuo 12 metų. Iki 6 metų burnos skalavimo skysčiai nerekomenduojami. Vyresniems vaikams, turintiems didelę dantų ėduonies atsiradimo riziką, skalavimo skysčiai skiriami tik kaip profesionalios fluoro terapijos dalis.
Vaikams skirtų dantų pastų įvairovė šiandien – labai didelė. Išrinkti tinkamiausią kartais tampa nelengva užduotimi. „Vaikiškos dantų pastos yra malonaus, priimtino vaikui aromato ir skonio, tai paskatina mažuosius domėtis dantų higienos ritualu. Medžiagos, pasižyminčios saldžiu skoniu ir naudojamos dantų pastų sudėtyje, yra nemetabolizuojamos (nevalgomos) ėduonį sukeliančių burnoje esančių bakterijų (Streptococcus mutans), todėl apsaugo nuo skylučių atsiradimo. Taigi pagrindinė dantų pastos užduotis yra palengvinti apnašų pašalinimą nuo danties paviršiaus. Dantų pastos su fluoru suteikia papildomą prevenciją nuo ėduonies, tačiau vaikas nemoka savarankiškai valdyti dantų šepetėlio ir išspjauti dantų pastos likučių, todėl dažniausia mažiausiems rekomenduojamos pastos be fluoro. Tai ypatingai aktualu vaikams iki 3 metų, kai yra padidėjusi rizika nuolatinės dantų fluorozės atsiradimui (dantų emalio pakitimui dėl fluoro vartojimo)“, – paaiškina I. Kižytė.
Ant kai kurių dantų pastų netgi galima rasti užrašų, kad jas galima praryti, bet neturėtume to akcentuoti vaikams, kad dantų pastos likučių neišskalavimas netaptų įpročiu. Vertinantys natūralias dantų pastas gali nebijoti, jog jų poveikis bus ne toks stiprus. Jas gaminant tam pačiam efektui pasiekti (balinimui, apnašų naikinimui, jautrumui mažinti ir pan.) gali būti naudojamos kitos arba iš pažiūros vienodos medžiagos, bet jų išgavimo būdas yra labiau tausojantis aplinką.
Dantų pasta su fluoru – ar be jo?
Naudinga žinoti, kad fluoridų turinčių pastų vartojimas visame pasaulyje yra pripažįstamas kaip vienas iš efektyviausių ėduonies prevencijos būdų. Tačiau ėduonies riziką, dantų būklę ir būtinybę vartoti fluoro turinčias dantų pastas turėtų reguliariai vertinti odontologai nuo pirmųjų dantukų pasirodymo.
Lietuvos odontologų rūmai yra pateikę detalias rekomendacijas dėl fluoro turinčių dantų pastų vartojimo, atsižvelgiant į skirtingas amžiaus grupes ir dantų ėduonies riziką.
„Tėvai, prižiūrėdami vaikų dantukus, turėtų atkreipti dėmesį, kad svarbus yra ne tik fluoro kiekis dantų pastoje, bet ir valymo metu naudojamas kiekis. Iki 3 metų rekomenduojamos pastos su fluoridų kiekiu iki 500 ppm (parts per million – fluoro koncentracija milijono dalelėmis) ir jomis tik suvilgomas dantų šepetėlis. Nuo 3 iki 6 metų rekomenduojamos dantų pastos su 1000 ppm fluoridų, bet vartoti reikėtų tik žirnio dydžio pastos kiekį. Vaikams nuo 6 metų ir suaugusiems irgi rekomenduojamos pastos su 1000 ppm fluoridų, bet pastos kiekis išspaudžiamas nuo 1 iki 2 cm“, – akcentuoja „Biok laboratorijos“ specialistė I. Kižytė.
Į vaistinę – vieno danties šepetėlio ir liežuvio valiklio
„Eurovaistinės“ vaistininkė Laura Vanagaitė pastebi, kad dažnai tėvai apsilanko vaistinėje po vizito pas odontologą, o dantų pastą atžaloms renka pagal vaikų amžių.
„Užsukę į vaistinę dantų priežiūros priemonių vaikams, tėvai vis dažniau renkasi visai dantų priežiūrai skirtus vieno danties šepetėlius ir liežuvio valiklius, kurie sunaikina didelį kiekį bakterijų bei apnašų. Šiek tiek vyresniems vaikams (nuo 6 metų) tėvai perka ir specialius burnos skalavimo skysčius, kuriuos rekomenduotina naudoti ryte ir vakare po valgio. Klausiantiems patarimo dėl pagrindinės dantų priežiūros priemonės – dantų pastos – rekomenduojame rinktis kuo švelnesnę, be abrazyvinių detalių, malonaus skonio, kad patiktų vaikams“, – patarimus dalija L. Vanagaitė.
Palikti komentarą