Statistika, Vaikai/šeima, Vaikų sveikata

Vaikai gali COVID-19 simptomus jausti ilgai

Keturiolikmetė Indiana Evans – daug žadanti šokėja iš Hertfordšyro, pietinės Anglijos – iki koronavirso pandemijos per savaitę net 16 valandų po pamokų skyrė repeticijoms.

Kaip teigia jos motina Jane Evans, Indiana pradėjo kosėti kovo pradžioje. Nors dukra neturėjo jokių kitų koronaviruso simptomų, jos tėvai, vadovaudamiesi vyriausybės nurodymais, dviems savaitėms ją izoliavo namuose.

Indiana nesirgo pakankamai stipriai, kad būtų paguldyta į ligoninę. Nepaisant to, paauglė, kuri dar neseniai planavo dalyvauti prestižinių šokių mokyklos atrankoje, dabar vos sugeba atlaikyti kelionę į prekybos centrą.

Kaip ir daugeliui kitų, Jungtinėje Karalystėje susirgusių pirmosios pandemijos savaitėmis, Indianai nebuvo tiriamas koronavirusas. Tačiau jos motina teigia, kad gydytojai dukrai diagnozavo post-virusinį išsekimą, kilusį dėl COVID-19 infekcijos.

Remiantis tėvų pasakojimais, mergina yra tik viena iš daugybės vaikų, kurie jaučia koronaviruso simptomus praėjus net keliems mėnesiams po susirgimo. Nors žinių apie lėtinę COVID-19 infekciją po truputį daugėja, vis dar nežinoma, koks galimas ilgalaikis poveikis šia infekcijos forma susirgusiems vaikams.

Tėvai, kurių vaikai savaitėmis jaučia įvairius simptomus, pvz., nuovargį, dusulį, skausmą krūtinėje, viduriavimą, vadinamuosius „koronaviruso nykščius“, teigia, kad egzistuoja per mažai informacijos, kuri galėtų padėti pasveikti. Šią situaciją dar labiau apsunkina faktas, kad vaikai netrukus turės grįžti į mokyklas.

Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas ragina mokyklas atsidaryti, nepaisydamas aukštų ligos plitimo tarp visuomenės narių rodiklių. Taip pat skelbiama, kad šią savaitę prezidento komentarai „Fox & Friends“ interviu metu buvo cenzūruoti, kadangi prezidentas klaidingai tvirtino, jog vaikai virusui „beveik turi imunitetą“.

„Nors COVID-19 simptomai vaikų tarpe dažniausiai būna lengvesni nei suaugusiųjų ir egzistuoja daug mažesnė tikimybė, kad vaikus reikės hospitalizuoti, tačiau virusas vis tiek gali kelti pavojų jų sveikatai“, – pabrėžia JAV Nacionalinio alergijos ir infekcinių ligų instituto (NIAID) vadovas, medikas Anthony Fauci. Pranešama, kad keletas vaikų dėl šios infekcijos netgi mirė.

Be to, užfiksuoti keli atvejai, kuomet vaikai ir paaugliai buvo paguldyti į ligoninę JAV, JK, Italijoje ir kitose šalyse, ir jiems nustatyta reta liga, pavadinimu pediatrinis uždegiminis daugiasisteminis sindromas, dar žinomas kaip MIS-C – galima COVID-19 infekcijos komplikacija.

„Dar tiek daug nežinome“

„Vaikų COVID-19 infekcija klasifikuojama į dvi kategorijas. Pirminė viruso infekcija dažniausiai ne tokia pavojinga, išskyrus keletą atvejų, kai vaikai prieš tai sirgo kitomis ligomis“, – teigė Bristolio universiteto vaikų reumatologijos profesorius Athimalaipetas Ramananas.

„Visgi problema slypi vaikų, susirgusių hiper-uždegiminiu sindromu, mažumoje, kurie pasijunta blogai ir patenka į ligoninę“, – sakė profesorius.

Medikas Ramananas teigia, kad kol kas nėra susidūręs su atvejais, kuomet vaikai turėtų lengvų, tačiau ilgai trunkančių COVID-19 simptomų. „Tikriausiai jie pradeda blaškytis po pirminės sveikatos priežiūros sistemą“, – teigia jis. „Manau, kad apie visa tai daugiau sužinosime per ateinančius mėnesius“.

Teigiama, kad viena kliūčių yra ta, kad kol kas neaišku, kaip šie simptomai susiję su koronavirusu. Kita kliūtis – vaikų jaučiami simptomai yra švelnūs ir jiems nesuteikiamas prioritetas atlikti testus. „Turėsime išsiaiškinti, ar tai atsitiktiniai „koronaviruso eros“ atvejai ir ar jie kaip nors susiję su koronavirusu“, – teigia medikas.

Kai kurie tėvai kreipėsi į tam tikrus internetinius portalus, pavyzdžiui, „Long COVID“ paramos grupę, bandydami plačiau išnagrinėti daugybę simptomų, kurie neatitinka tipiškų ligos požymių ir vaikus vargina ilgą laiką. CNN, užmezgęs ryšį per minėtus paramos tinklus, telefonu susisiekė su straipsnyje cituojamais tėvais.

Kaip teigia Indianos Evans mama, nepaisant to, kad praėjus pirmajai savaitei dukra pasijuto geriau, po 10 dienų jos būklė pablogėjo, o mergina atrodė išsekusi. Iš pradžių paauglė dar mėgino pasivyti mokyklą, interaktyviu būdu lankė šokių repeticijas, tačiau po pratimų jos simptomai dar labiau paūmėjo.

Sekančiomis dienoms Indianą kankino migrena ir ji pradėjo regėti mirksinčias lemputes. „Jos veidas, akys ištino, o visą kūną išbėrė“, – teigia Evans. Ji susisiekė su gydytoju po to, kai Indianai pradėjo skaudėti krūtinę ir sutriko širdies ritmas, tačiau gydytojas pasakė, kad dukrai tiesiog reikia pailsėti.

Galiausiai Indianai ligoninėje buvo atlikti tyrimai. „Visi rezultatai buvo puikūs, nieko išskirtinio net ir atlikus krūtinės rentgeną bei kraujo tyrimus, nepaisant itin stipraus skausmo krūtinėje“, – prisimena motina. Netrukus dukra pradės lankyti individualius reabilitacijos užsiėmimus, kurie padėtų palengvinti kvėpavimą ir sustiprintų raumenis.

Motinai lieka neaišku, kas laukia jos dukters, kuri rugsėjo mėnesį ketino stoti į naują mokyklą.

„Mūsų nuomone, visa tai atrodo kaip evoliucija. Virusas organizme vystosi ir kinta: vieną dieną jautiesi gerai, o kitą kažkas nutinka, – teigia Evans. „Dar tiek daug nežinome. Nežinome, kiek visa tai truks ir nežinome, kas nutiks, jei ji vėl pradės mankštintis“.

Evans, kaip ir kiti tėvai, kurie mano, kad jų vaikai kenčia nuo lėtinio koronaviruso poveikio, taip pat nerimauja, kad Indianai gali būti nesuteikiama sveikatos priežiūros pagalba, kadangi jos testas buvo neigiamas.

„Mes kasdien turime susitelkti tik į šiandieną“, – teigia Evans. „Manau, kad sunkiausia yra nežinoti, kas nutiks ateityje. Ji negali šokti ir puikiai tai supranta. Tai buvo didžiausia jos gyvenimo dalis“.

„Amerikietiški kalneliai visai šeimai“

Birgit, iš rytų Sasekso, pietryčių Anglijos, teigia, kad jos anksčiau aktyvus 7-erių metų sūnus vis dar jaučiasi išsekęs, numetė svorio ir negali toli bėgti stipriai neuždusdmas – visa tai vyksta praėjus keturiems mėnesiams po to, kai kilo įtarimas dėl galimo susirgimo COVID-19 infekcija. Ji ir keletas asmenų, minimų straipsnyje, dėl privatumo sumetimų paprašė būti identifikuoti tik iš dalies.

Birgit teigė, kad ji, jos vyras ir sūnus susirgo kovo viduryje ir vis dar sveiksta. „Tai tarsi amerikietiški kalneliai visai šeimai“, – teigia Birgit.

Jos sūnaus simptomai prasidėjo nuo temperatūros, viduriavimo ir konjuktyvito. „Jo oda pradėjo pleiskanoti ir jam tapo sunku susikaupti. Per sekančias savaites jis visiškai prarado apetitą – kurio neturi iki šiol – tapo irzliu, nors įprastai jis labai linksmas ir aktyvus berniukas“.

Jo simptomai buvo nepastovūs ir įtraukė nuovargį, sunkų rijimą. „Aš labai susirūpinusi dėl jo emocinės būsenos, ypač dėl to, kad ilgą laiką sergame ir vis patiriame atkryčius“, – nuogąstauja Birgit. Vienu metu, pasak jos, viskas pakrypo taip blogai, kad ji su vyru parengė teisinius dokumentus dėl sūnaus priežiūros, jei juos abu paguldytų į ligoninę ar nutiktų kas nors blogiau. „Šis planas jį nuramino, tačiau su septynmečiu vaiku sunku susitarti“, – teigia ji.

Birgit nurodo, kad iš bendrosios praktikos gydytojo ir Nacionalinės sveikatos tarnybos ji sulaukė mažai palaikymo. Niekas iš šeimos narių nebuvo patikrintas, nors gydytojai svarstė, kad jie gali sirgti COVID-19 infekcija, o jos nedarbingumo lapelyje nurodyta priežastis – galimas COVID-19 virusas.

„Vis dar neaišku ir man smalsu, kur visa tai nuves, ir kas nutiks mano berniukui, kokios įtakos tai turės sportui, – teigė ji. „Aš nenoriu būti naivi, kol kas jam tik sunku įkvėpti, tačiau neaišku, kur visa tai gali nuvesti. Ar turėtume tikrinti jo plaučius? Labai mažai rekomendacijų ir nurodymų“.

Charlotte iš Bakingamšyro, pietų Anglijos, taip pat mano, kad jos sūnus buvo paveiktas lėtinės COVID-19 infekcijos, nors šiuo metu atrodo visiškai pasveikęs.

10-metis Freddie susirgo kovo mėnesį, jam buvo suteiktas inhaliatorius ir paskirti steroidai, po to, kai dėl stipraus kosulio jam tapo sunku kvėpuot. Jis pasveiko maždaug per savaitę, tačiau tuomet jį išbėrė ir prasidėjo kelias savaites trukęs viduriavimas.

Nors Charlotte antikūnų testas buvo neigiamas, tačiau jos sūnus nebuvo tikrinamas, nepaisant to, kad jo simptomai panašūs į jos.

„Jie bijo grįžti į mokyklas“

Jen Stefanic, gyvenanti Šiaurės Vakarų JAV, Aidaho valstijoje, teigia, kad jos trys vaikai – 12-metis ir 10-metis berniukai bei 7-erių mergaitė – nuo vėlyvos gegužės patyrė įvairių simptomų bangas. Iki tol visi vaikai buvo itin aktyvūs ir sveiki.

Stefanic simptomais įvardija galvos skausmą, nedidelį karščiavimą, maudimą, šaltkrėtį, sąnarių skausmus, bėrimą, skrandžio refliuksą, viduriavimą, nemigą, skonio ir kvapo juslių praradimą, kosulį bei kojų ir rankų patinimą.

Jokie koronaviruso testai nebuvo atlikti, nors šeimos gydytojas manė, kad jie visi serga virusu. Jen ir jos vyras susirgo kovo mėnesį.

„Aš esu įsitikinusi, kad šis virusas kažką pakeitė kiekviename iš mūsų, – tvirtina ji. – Man skauda širdį, nes vaikai bijo grįžti į mokyklą“.

Dar viena motina iš vidurio Anglijos, kuri paprašė ją įvardinti kaip Jane, praneša, kad jos trys berniukai jau pasveiko, tačiau nuo kovo mėnesio vis dar jaučia nuovargio simptomus.

Remiantis Jane pasakojimu, jos vyriausiasis sūnus, ką tik sulaukęs 16 metų, tris mėnesius turėjo dėl koronaviruso infekcijos spalvą pakeitusius nykščius ir kulnus, tačiau, nepaisant to, jautėsi gerai.

Vienam iš 11-mečių moters dvynių skaudėjo gerklę, jis jautė krūtinės skausmus, diskomfortą pilve, turėjo vadinamuosius „koronaviruso nykščius“ ir jį vis dar tebevargina kasdienis nosies kraujavimas. Sūnui pagerėjo tik nuo liepos mėnesio vidurio.

Kitas dvynys kelias savaites kentė kelių ir klubų sąnarių skausmus, kuriuos lydėjo protarpinis pykinimas ir viduriavimas.

Gydytoja: „Dar nėra jokios konkrečios informacijos“

Mokslininkai iki šiol daugiausia dėmesio skyrė mažam vaikų, paguldytų į ligoninę su nustatytu MIS-C uždegimu, skaičiui, o ne tiems, kurie po įtariamos koronaviruso infekcijos pasižymėjo ilgą laiką nepraeinančiais simptomai.

Nathalie MacDermott, Nacionalinio sveikatos tyrimų instituto, Londono Karališkojo koledžo dėstytoja ir Londono ligoninės gydytoja CNN teigė, kad dažniau susidūrė su vaikais, kuriuos paveikė MIS-C, o ne lėtinė COVID kvėpavimo takų infekcija.

„Šiuo metu dar nepaskelbti konkretūs duomenys apie vaikus ir jų ilgalaikius simptomus. Taip yra todėl, kad praėjo dar pakankamai mažai laiko ir vaikai nebuvo itin stipriai paveikti“, – teigia MacDermott. Ji taip pat pamini, kad, atsižvelgiant į santykinai mažą šiais simptomais pasižyminčių vaikų skaičių, tyrimus gali tekti atlikti įvairiose šalyse.

„Be abejo, vaikai gali patirti tokius pat simptomus kaip ir suaugusieji, pavyzdžiui, ilgalaikį nuovargį. Matome tik tuos vaikus, kurie buvo paguldyti į ligoninė, todėl labai sunku išsiaiškinti, kas vyksta visuomenėje“.

MacDermott rekomenduoja, kad vaikų, kuriems pasireiškia akivaizdūs ilgalaikiai simptomai, tėvai turėtų kreiptis pagalbos į pirminės sveikatos priežiūros paslaugų tiekėjus, kad būtų galima išvengti kitų galimų ligos atvejų praleidimo.

„Svarbu, kad žmonės suprastų, jog pediatrijos paslaugos veikia pilnu pajėgimu, o vaikams, kuriems nustatyti neigiami testai, neturėtų būti atimama galimybė gauti post-virusinę priežiūrą.

Parengta pagal CNN

Informacijos šaltinis:

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.