Statistika, Vaikai/šeima, Vaikų sveikata

Už vaiko ligos pažymą – papildomas mokestis

Praėjusią savaitę socialiniame tinkle „Facebooke“ pasklido žinia, kad nuo šių metų sausio 1 dienos už gydytojo pažymą, kad vaikas sirgo, teks mokėti. Tokių pažymų kaip pateisinimo už praleistas dienas reikalauja kai kurios Klaipėdos mokyklos ir darželiai.

Pašnekovė Rita, auginanti mažametį vaiką, dienraščiui „Vakarų ekspresas“ pasakojo įspūdžius po praėjusios savaitės apsilankymo pas savo šeimos gydytoją.

„Savo poliklinikoje sužinojau, kad nuo šių metų sausio 1 dienos už kiekvieną ligos pažymą turėsiu sumokėti po 1 eurą. Ir tai, kaip teigė mūsų šeimos gydytoja, naujai išleistas Sveikatos apsaugos ministerijos įsakymas“, – stebėjosi moteris.

Jauna mama teigė, kad nei praėjusiais metais, nei iki tol nereikėjo mokėti jokių mokesčių už pažymas. Tiesa, ir po pastarojo vizito pas gydytoją mokėti neteko, nes pažymos dar nereikėjo, tačiau buvo įspėta, kad nuo šiol mokėti reikės.

Paklausta, kaip sureagavo į tokį gydytojos pareiškimą, Rita atsakė: „Žinoma, nustebino. Nesuprantu mokesčio pagrįstumo. Juolab kad į priešmokyklines ir mokymosi įstaigas privalome nešti pažymas, kad pagrįstume ligą„.

Moteris sako, kad pikčiausia tai, jog viskas esą yra slapta, jokios informacijos apie naujus mokesčius už ligos pažymas nuo sausio 1 d. niekas nepateikė.

Tuo tarpu kitai pašnekovei Kristinai už minėtą pažymą šiemet jau teko susimokėti. Tačiau moteris problemą mato ne tame, kad pažyma yra mokama.

„Problema yra ta, kad darželiai, Savivaldybė ir medicinos įstaigos turėtų tampriau tarpusavyje komunikuoti, nes dabar viskas sukasi užburtame rate. Gydytojai nebeduoda ligos pažymų, nes neva pagal naują įstatymą jie neprivalo to daryti. Tuo tarpu darželyje reikalauja raštiško ir gydytojo patvirtinto dokumento, kad vaikas sirgo, kitu atveju teks įprastine tvarka mokėti už tas dienas, kai vaikas sirgo ir nelankė darželio. O Savivaldybės įsakymai leidžia praleisti tik 20 procentų lankytinų dienų per mėnesį be pateisinamos priežasties. Toks kiekvienos įstaigos durų varstymas ir aiškinimasis sukelia didelių nepatogumų„, – neslėpė nusivylimo Kristina.

 

Prašo ne visada

„Vakarų ekspreso“ žurnalistai atsitiktinai pasirinktų darželių atstovų teiravosi, ar po ligos būtina į įstaigą pristatyti ligą įrodančią pažymą.

Darželio „Pasakėlė“ direktorė Rima Pikčiūnaitė dienraščiui pasakojo, kad pažymos apie vaiko ligą prašo tik išskirtiniais atvejais.

„Gydytojo pažymos mes reikalaujame tokiais atvejais, jei vaikas sirgo infekcine ar kita rimta liga, grįžęs į darželį dar turi tos ligos požymių ir gali užkrėsti kitus vaikus. Jei vaikas grįžo akivaizdžiai sveikas po lengvos ligos, pavyzdžiui, slogos ar kosėjimo, tokiu atveju pažymos nereikalaujame“, – kalbėjo R. Pikčiūnaitė.

Kito Klaipėdoje esančio darželio VšĮ „Niektauza“ direktorė Julija Klastauskienė teigė, kad pažymos apie vaiko ligą reikalauja.

„Visais atvejais, kai vaikas serga prašome pažymos. Tokiu atveju, jei tėvai abejoja, ar vesti savo atžalą į darželį, nes jis blogai jaučiasi, bet lyg ir neserga, pažymos nereikia. Už tas dienas, kai vaikas nelankė darželio, tėvams kompensuojame darželio ir maisto mokesčius, bet tėvai turi pristatyti pažymą apie ligą„, – dėstė J. Klastauskienė.

Tokių mokesčių taikyti negali

Klaipėdos teritorinės ligonių kasos direktoriaus pavaduotoja, laikinai vykdanti direktoriaus funkcijas, Vilma Stasiulienė pakomentavo šį mokestį.

„Pirmą kartą girdžiu ir tai iš jūsų sužinojau. Skundų iš pacientų, kad kažkurioje gydymo įstaigoje tokį mokestį teko sumokėti, negavome, o ir iš pačių įstaigų apie tai nieko negirdėjome“, – „Vakarų ekspresui“ sakė V. Stasiulienė.

Ji teigė, kad jokie mokesčiai, kurie yra susiję su liga, pacientams negali būti taikomi.

„Jeigu medicinos įstaiga yra sudariusi sutartį su Ligonių kasa, pacientams paslaugos yra teikiamos sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka, vadovaujantis Sveikatos draudimo įstatymu ir kitais teisės aktais. Tai reiškia, paslaugos yra kompensuojamos. Ar tai yra privati, ar viešoji įstaiga, visiems tvarka yra vienoda. Jeigu medicinos įstaiga yra privati ir nesudariusi sutarties su Ligonių kasa, ji gali nusistatyti savo vidinę tvarką ir įkainius už paslaugas“, – teigė V. Stasiulienė.

„Vakarų ekspreso“ žurnalistai pasiteiravo kelių medicinos įstaigų atstovų, ar jie taiko mokestį už vaiko ligos pažymos išrašymą.

„Salvijos medicinos centro“ direktorius Romualdas Bitautas teigė, kad šioje gydymo įstaigoje už vaiko ligos pažymą mokesčiai neimami.

„Jei paciento šeimos gydytojas dirba mūsų įstaigoje, jokių mokesčių neimame. Ligonių kasa yra nustačiusi paslaugas, kurios yra mokamos. Mes laikomės šių nuostatų ir apmokestiname tik tas paslaugas, kurias leidžia Ligonių kasa“, – kalbėjo R. Bitautas.

UAB „Mano šeimos gydytojas“ direktoriaus pavaduotoja medicininiams reikalams Rūta Radzevičienė-Jurgutė teigė, kad šeimos gydytojai vaikų ligos pažymas išrašo, bet su tam tikromis išlygomis.

„Turime šiokių tokių pakeitimų darželinukams. Pažyma apie vaiko ligą pas mus kainuoja 1 eurą, kadangi išrašyti tokią pažymą jau nėra privaloma pagal reglamentuojančius teisės aktus. Praėjusių metų pabaigoje sveikatos apsaugos ministras padarė pakeitimų įsakyme dėl bendrųjų sveikatos saugos reikalavimų ikimokyklinėse ir priešmokyklinėse įstaigose. Pakeitime išbrauktas punktas, kuriame nurodyta, jog po ligos vaikas gali būti priimtas atgal į darželį tik tėvams pateikus gydytojo pažymą.

Šio punkto išbraukimas reiškia, kad gydytojai neprivalo išrašyti pažymos, o darželiai neprivalo jos reikalauti.

Ši pataisa mums sumažino nereikalingų darbų krūvį. Tą laiką, kurį slaugytojos skirdavo popierinėms pažymoms rašyti, dabar efektyviau išnaudoja konsultuodamos sergančius pacientus. Galime priimti daugiau pacientų ir geriau įsigilinti į problemas“, – teigė R. Radzevičienė-Jurgutė.

Paklausta, kaip vaikų tėvai reaguoja į naują mokestį, R. Radzevičienė-Jurgutė sakė, kad tėvai reaguoja teigiamai į tai, kad atsisakoma popierinių pažymų.

„Tam, kad gydytojas išrašytų pažymą, tėvams reikia pakartotinai atvykti pas gydytoją ir vėl laukti eilėse. Mes skatiname tėvelius kalbėtis su darželio darbuotojais ir ieškoti kompromisų. Jiems turėtų užtekti ir tėvų žodinio arba raštiško įspėjimo apie vaiko ligą, juolab kad pažymos pristatymo į darželius nebereglamentuoja jokie įstatymai“.

„Pažymas galima gauti elektroniniu būdu“

Virginija KAZAKAUSKIENĖ, Klaipėdos miesto savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjos vyresnioji patarėja
Geriausia šiuo klausimu kalbėtis su Visuomenės sveikatos biuru. Jie aiškinasi tuos dalykus, nes tokia yra jų tiesioginė funkcija. Aš žinau, kad yra klausimas dėl ikimokyklines ugdymo įstaigas lankančių vaikų medicininių pažymų. Reikėtų teirautis sveikatos biuro. Ikimokyklinio ugdymo įstaigoms yra išsiųsti tie dalykai, kad pažymas galima gauti elektroniniu būdu ir panašiai. Visuomenės sveikatos specialistas dirba darželyje, dabar yra tokia sistema, tad jis ir prižiūri šiuos dalykus.

Jeigu medicinos įstaiga yra privati ir nesudariusi sutarties su Ligonių kasa, ji gali nusistatyti savo vidinę tvarką ir įkainius už paslaugas.

Vilma STASIULIENĖ, Klaipėdos teritorinės ligonių kasos direktoriaus pavaduotoja

Informacijos šaltinis: ve.lt

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.