Patarimai/rekomendacijos, Psichologija, Vaikai/šeima

Tyrimo duomenimis, poilsis nebūtinai yra geriausia priemonė vaikams atsigauti po smegenų sukrėtimo

Naujajame tyrime teigiama, kad norint padėti vaikams greičiau atsigauti po smegenų sukrėtimo, geriau juos siųsti atgal į mokyklą, o ne izoliuoti ir ilsėtis, – paskelbė edition.cnn.com.

Penktadienį žurnale „JAMA Network Open“ paskelbtame tyrime nustatyta, kad kai kurių vaikų ankstyvesnis grįžimas į mokyklą buvo susijęs su geresniais rezultatais.

Tyrime buvo nagrinėjami 1 630 vaikų nuo 5 iki 18 metų amžiaus, kurie kreipėsi į devynis skirtingus skubios pagalbos kabinetus Kanadoje, duomenys.

Tyrimo metu nustatyta, kad 8-18 metų amžiaus vaikų, besigydančių po galvos smegenų sukrėtimo, ankstyvas grįžimas į mokyklą per dvi dienas ar trumpiau buvo susijęs su tuo, kad praėjus 14 dienų po traumos vaikai jautė mažiau simptomų.

Tai nebuvo būdinga 5-7 metų amžiaus vaikams.

Pacientai, kurie laikėsi tyrime pateiktų rekomendacijų dėl lėtesnio grįžimo prie veiklos, įskaitant apribojimą lankyti mokyklą ir naudotis elektroniniais prietaisais, ilgiau sveiko ir 10 dienų po traumos vidutiniškai turėjo daugiau simptomų nei tie, kurie šių veiksmų nesilaikė.

Manoma, kad ilgesnis apribojimų taikymas po smegenų sukrėtimo didina vaiko depresijos ir nerimo riziką, parodė ankstesni tyrimai.

Tyrėjai mano, kad socializacija, sumažėjęs stresas dėl to, kad nepraleidžiama per daug pamokų, ir grįžimas prie įprasto miego ir mokyklos grafiko gali padėti vaikams greičiau atsigauti.

Lengvas ar vidutinio sunkumo fizinis aktyvumas taip pat gali padėti vaikui greičiau atsigauti.

Tyrimo autorius daktaras Chrisas Vaughanas sakė, kad maždaug prieš dešimtmetį gydytojai skatino tėvus liepti vaikams ilsėtis ir riboti smegenų veiklą, kad jie galėtų ilgiau sveikti.

„Tam neturėjome gerų duomenų.

Tačiau atrodė, kad taip reikia daryti, nes padėdavome vaikams vengti veiklos, kuri sukeldavo simptomus, todėl stengėmės daryti viską, kad suvaldytume simptomus, ir tai tapo savotišku gydymo standartu“, – sakė Vaughanas, Nacionalinės vaikų ligoninės neuropsichologas.

Tačiau per pastaruosius penkerius ar šešerius metus įvyko pokytis, sakė Vaughanas, ir manoma, kad po pirmos dienos ar dviejų poilsio, tam tikra veikla yra naudinga sveikimui.

„Į smegenų sukrėtimus ir toliau turime žiūrėti labai rimtai, – sakė Vaughanas.

Anksčiau „mes taikėme tai, ką daugelis žmonių vadina „kokono terapija“, kai iš esmės įkišdavome vaiką į tamsų kambarį, stengdavomės pašalinti stimuliaciją ir tiesiog liepdavome jam pailsėti.

Tačiau sužinojome, kad toks vaikų uždarymas iš tikrųjų lėtina atsigavimą po smegenų sukrėtimo“, – sakė Klivlando ligoninės „UH Rainbow Babies & Children’s Hospital“ sporto medicinos gydytoja daktarė Susannah Briskin, kuri šiame tyrime nedalyvavo.

Švytuoklė vėl pasisuko taip, kad gydytojai stengiasi, jog vaikai kuo daugiau mokytųsi ir greičiau grįžtų į mokyklą.

„Šeimoms sakau, kad svarbiausia yra vengti bet kokios veiklos, kurios metu vaikas gali vėl susitrenkti galvą, kol jis sveiksta, tačiau svarbu judėti, o ne tik sėdėti“, – sakė Briskin.

Pasak jos, tyrimas papildo tai, ką kai kurie gydytojai jau daro, tačiau „tai buvo bene ankstyviausias sugrįžimas, kurį matėme kaip naudingą“.

Briskin sakė, kad dažnai vaikai po smegenų sukrėtimo nelanko mokyklos apie savaitę.

„Remiantis šiuo tyrimu, tai iš tikrųjų pakenktų jų atsigavimui“, – sakė Briskin.

Pagalba vaikams, patyrusiems smegenų sukrėtimą

JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro duomenimis, dauguma vaikų, patyrusių smegenų sukrėtimą, pasijunta geriau per porą savaičių, tačiau kai kuriems vaikams simptomai gali tęstis mėnesį ar ilgiau.

Tai, kad jiems pasireiškia tam tikri simptomai, nereiškia, kad jie turi likti izoliuoti, sakė gydytojai, tačiau vaikams gali prireikti prisitaikymo.

Po smegenų sukrėtimo vaikai dažnai būna jautrūs šviesai ir triukšmui, mąstymas ir susikaupimas gali pabloginti vaikų savijautą, sakė Briskin.

„Mes iš tiesų stengiamės palengvinti naštą, leisdami vaikams daryti pertraukas pamokose, jei jiems reikia išeiti į lauką.

Jei jie labai jautrūs šviesai, liepiame nešioti akinius nuo saulės.

Jei jie labai jautrūs triukšmui, stengiamės vengti triukšmingos aplinkos, pavyzdžiui, muzikos pamokų, pietų salės ar triukšmingo susirinkimo“, – sakė Briskin.

Tyrimo metu ryšys tarp ankstyvo grįžimo į mokyklą ir mažesnio probleminių simptomų skaičiaus buvo stipresnis tarp tų, kurie nurodė, kad iš pradžių turėjo daugiau simptomų.

Tipiški simptomai yra galvos svaigimas, galvos skausmas ir pykinimas.

Daugelyje rekomendacijų rekomenduojama, kad žmonės, patyrę smegenų sukrėtimą, vieną ar dvi dienas fiziškai ir protiškai pailsėtų, o tada palaipsniui grįžtų prie įprastinės veiklos, taikydami tam tikras priemones ir pagalbą.

Dr. Britt Marcussen, sporto medicinos gydytoja, dirbanti su Ajovos universiteto komandomis ir nedirbusi su šiuo tyrimu, sakė, kad iki šio tyrimo buvo mažai duomenų, patvirtinančių, kaip elgtis, kada moksleiviai turėtų grįžti į mokyklą po sukrėtimo.

Marcussen sakė, kad tai vienas pirmųjų darbų, rodančių, kad vaikams, anksčiau grįžusiems į klasę, 14 dienų po traumos pasireiškia mažiau simptomų.

„Tai tikrai pirmas mano matytas darbas, kuriame teigiama, kad ankstyvas grįžimas į mokyklinę veiklą ir pažintinę veiklą gali turėti tam tikrą teigiamą poveikį“, – sakė Marcussen.

Sunku pasakyti, kodėl jaunesniems vaikams, kaip teigiama tyrime, būtų kitaip; Marcussen sakė, kad gali būti, jog mažiausių vaikų raidos laikotarpis yra kitoks arba tiesiog jaunesni vaikai ne taip aiškiai apibūdina savo simptomus.

Amerikos pediatrų akademija siūlo gydytojams naudoti kontrolinį sąrašą, kad paklaustų vaikų apie jų simptomus ir jų sunkumą.

Kiekvienam žmogui gali būti šiek tiek kitaip, ir ne visi, patyrę smegenų sukrėtimą, turėtų grįžti į mokyklą per dvi dienas, sakė Vaughanas.

Tačiau apskritai yra dalykų, kuriuos žmonės gali padaryti, kad padėtų vaikams ar bet kam kitam atsigauti po smegenų sukrėtimo: Pirma, reikia saugoti žmones nuo pakartotinių traumų ar veiklos, kuri gali dar labiau pakenkti galvai.

Vaughan sakė, kad žmonės turėtų kokybiškai miegoti naktimis, drėkintis ir maitintis, netgi šiek tiek mankštintis, pavyzdžiui, eiti pasivaikščioti.

„Atrodo, kad vaiko ar studento įprastinės veiklos palaikymas, kiek tai įmanoma, ir pastangos sugrąžinti jį į įprastinę veiklą, kai tik simptomai leidžia, atitinka tą modelį, pagal kurį sveikos gyvensenos veiksniai tikrai padeda smegenims atsigauti ir pasveikti“, – sakė Vaughan.

„Labai svarbu rasti pusiausvyrą.“

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.