Patarimai/rekomendacijos, Psichologija, Vaikai/šeima, Vaikų sveikata

Trijų mėnesių kūdikis nevaldomai verkia – kaip nuraminti?

„Kūdikis 3 mėnesių amžiaus. Mergaitė, gimė sveika, išnešiota, 3,5 kg. Jokių ligų nediagnozuota. Maitinama mišinėliu, skirtu šio amžiaus kūdikiams. Neretai pradeda labai verkti nežinia, dėl ko, lyg pūstų pilvuką, bet verkia taip intensyviai ir ilgai, tarsi labai skaudėtų. Masažuojam, nurengiam, nešiojam – niekas neveikia. Ar gali taip intensyviai skaudėti pilvelį nuo susikaupusių dujų? Vaikas yra apžiūrėtas neurologo“, – klausia lrytas.lt skaitytoja Greta.

Nors tai klausimas, kuris turėtų būti užduotas vaikų gydytojui, vaikų psichologijos specialistė paaiškino apie psichologines kūdikių verksmo priežastis ir būdus, kaip mažylius nuraminti.

Į klausimą atsako Asmens sveikatos klinikos vaikų ir paauglių gydytoja psichiatrė Ieva Viltrakytė.

Kūdikio verksmas jo pirmaisiais gyvenimo mėnesiais – beveik vienintelė „kalba“, kuria jis gali komunikuoti, pasiskųsti, papasakoti apie patiriamus nepatogumus. Kiekvieni tėvai gali pastebėti, kad kūdikio verksmas yra skirtingas, gali būti įvairiausių „atspalvių“, skirtingų intonacijų – vienas verksmas būna liūdnas, ilgesingas, kviečiantis artimiausius asmenis emociniam kontaktui, kitas gali būti primenantis piktą riksmą, išreiškiantis susierzinimą, nepasitenkinimą, nusivylimą, trečiasis – panašus į aprašomąjį, tarsi prašant skubios pagalbos, galimai reiškiantis skausmą, tikrą fizinį diskomfortą, dėl to patiriamą kūdikio siaubą. Svarbu nepamiršti, kad tokio amžiaus kūdikis dar nemoka palaukti, pakentėti – jei jis alkanas, jei jam tuo metu šalta, jei skauda, vadinasi, viduje vyksta kažkas katastrofiško ir nesuvokiamo, ir atrodo, jog tai vyks amžinai, kol galiausiai kartu su tėvų pastangomis įvyksta poreikio patenkinimas, situacijos pagerėjimas ir mažylis palaimingai nurimsta, tuomet pasaulis vėl atrodo saugus, besirūpinantis ir… tiesiog puikus.

Be abejo, tiek tėvai, tiek vaikų gydytojai, matydami naujai pasireiškiančias, anksčiau nebūdingas kūdikio reakcijas, turėtų pirmiausia galvoti ir atmesti ligas, fizines priežastis – minima, jog mažylė apžiūrėta vaikų neurologo, tačiau taip pat galbūt minčių dėl jos vystymosi ir sveikatos būklės turėtų mergytę prižiūrintis šeimos gydytojas ar pediatras. Jei pasitvirtintų pilvelio pūtimo priežastis, tėvams galima pasimokyti specialių masažo bei mankštos technikų, kuriomis palengvinamas besikaupiančių dujų išleidimas, taip pat aptarti mitybą, papildomas dujų kaupimąsi mažinančias priemones. Svarbu su kūdikio raidą stebinčiu gydytoju aptarti alergijos, maisto netoleravimo galimybę, kitas galimas medicinines priežastis. Priepuolinis verksmas būdingas ir intensyviausiai pasireiškia būtent minėto amžiaus mažyliams, ilgainiui jis rimsta, tėveliams svarbu sau priminti, jog tai nesitęs amžinai, kad ir kaip šiuo metu sudėtinga išbūti šį periodą.

Labai svarbus fenomenas, padedantis nurimti bei tyrimais įrodytas turintis teigiamą poveikį kūdikio raidai – nuogos odos lietimasis, vadinamasis „skin to skin“ kontaktas, kuomet nuogas mažylis liečiasi prie šiltos suaugusiojo krūtinės, ir taip pabūnama ilgesnį laiką. Norėtųsi paminėti ir nešiojimą, pakankamai ilgą kūdikio buvimą ant artimiausio asmens rankų ar jo glėbyje pagal amžių ir raidą pritaikytoje nešioklėje – net ir tuomet, kai jis ramus, neverkia. Mitas, jog kūdikis gali pernelyg priprasti, toks įsivyravęs, kad daugybė mažylių vien dėl jo praranda šią nuostabią galimybę augti taip, kaip augo jų protėviai, nuolat girdėdami raminantį mamos širdies plakimą bei stebėdami pasaulį ne iš lovelės ar gultuko, o tyrinėdami kartu su mama, jos krūtinės aukštyje judėdami jį supančioje aplinkoje.

Specialisto atsakymas suformuluotas remiantis trumpa informacija, kuri yra pateikta skaitytojų laiške. Jei vaiko elgesys ir savijauta kelia daugiau klausimų, rekomenduojama kreiptis dėl išsamesnio psichologo įvertinimo ir rekomendacijų.

Informacijos šaltinis:

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.