Patarimai/rekomendacijos, Psichologija, Vaikai/šeima

Tėvų pavyzdys

Pagalvokime, kaip dažnai iš savo vaikų reikalaujame to, ko patys nedarome, o taip pat nedaryti to, ką patys sau leidžiame. Koks vidinis disonansas išsivysto vaikui, kai reikalaujame iš jo būti sąžiningu ir vykdyti įsipareigojimus, o patys nesame sąžiningi ne tik artimųjų, bet ir paties vaiko atžvilgiu, be to, nieko jam nepaaiškindami ir neatsiprašydami.

Kaip dažnai reikalaujame iš vaiko laikytis Kelių eismo taisyklių ir kirsti kelią tik degant žaliam šviesoforo signalui, ir tuo pačiu metu, paėmę jį už rankos, bėgame per raudoną šviesą, vėluodami į autobusą.

Kaip dažnai reikalaujame iš vaiko pagarbaus požiūrio į vyresnius giminaičius, o patys leidžiame sau vaiko akivaizdoje elgtis ir kalbėti su tais pačiais giminaičiais nepagarbiai?

Reikalaujame iš vaiko laikytis padorumo ir etiketo, o patys mėtome nuorūkas, stumdomės ir neatsiprašome.

Paaugliui aiškiname apie rūkymo ir alkoholio žalą, o patys leidžiame sau gerti ir rūkyti, nieko nesigėdydami.

Iš vaiko reikalaujame punktualumo, bet patys su juo pramiegame mokyklą, vėluojame į šventes.

Vaikas nuo pat kūdikystės stebi mūsų elgesį. O paskui stengiasi elgtis kaip mes. Kopijuoja mūsų elgesį, reakcijas. Mes visada surandame sau pasiteisinimų, kodėl tam tikrose situacijose elgiamės vienaip ar kitaip. Tačiau vaikams dažniausiai nieko nepaaiškiname. Arba pasitenkiname trumpais atsikalbinėjimais iš rubrikos „viską suprasi užaugęs“.

Tačiau vaikas labiau orientuojasi ne į žodžius, o į veiksmus. Mes, suaugę žmonės, turime suvokti, kad jeigu kažko reikalaujame iš vaiko, turime ir patys to laikytis, rodydami teigiamą pavyzdį. Jeigu vaikas prieš savo akis neturi pavyzdžio, kuris sustiprina ir įtvirtina mūsų reikalavimus, tada neverta laukti, kad vaikas į tuos reikalavimus atsižvelgs.

Kiek tai įmanoma, paaiškinkite vaikui, kodėl tam tikrais atvejais nukrypstate nuo taisyklių ar etiketo. Tačiau nenustebkite, kad vaikas, kertantis kelią degant raudonam šviesoforo signalui, gali surasti pasiteisinimų, panašių į jūsiškius. Todėl susimąstykite, ar verta laužyti taisykles vaiko akivaizdoje ir kokius paaiškinimus jam duoti. Tokie pasiteisinimai, kaip „prabėgome per raudoną šviesoforo signalą, kadangi vėlavome į autobusą“, vėliau gali sukelti skaudžių pasekmių.

Kiek įmanoma, būkite pavyzdžiu savo vaikui. Jo veiksmai ateityje labai priklauso nuo jūsų veiksmų dabartyje.

Informacijos šaltinis: https://seimairnamai.eu/tevu-pavyzdys/

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.