Statistika, Vaikai/šeima

Seneliai nesusikalba su vaikaičiais

Bepigu močiutėms savo vaikaičių, atvažiuojančių vasaromis, laukti, žinant, kad ką pasakys, tą vaikiukas supras, ką padės ant stalo, to neatsisakys. Reikia tik pamatyti, su kokia baime močiutės laukia lietuviškai nesuprantančių anūkėlių.

Močiutė net išprakaitavusi šaukia: nebėk, nelipk, neik! O vaikiukai nesupranta, kas sakoma. Bėga, lipa, kur tik nori.

Bėda visiems. Kaimynė, kurios abu anūkai atguža iš sostinės, leipsta juokais. Draugė jai primenanti kalakutę, vedžiojančią ančiukus.

Ančiukai į vandenį, uodegėlėmis į viršų, galvos po vandeniu, o perekšlė bėgioja apie balą nesavu balsu šuldubuldžiuodama.

Kažkur teko skaityti patarimą, kad seneliams patiems reikia mokytis tos kalbos, kuria anūkai kalba, kuria juos tėvai namuose kalbina.

Ar ne paradoksas? Kodėl seneliai turėtų mokytis svetimos kalbos, o ne jų tėvai savo atžalas mokintų gimtosios?

Net ir mokyklos jokios nereikia, gimė vaikas, o tu, mama, lietuve, ulbėk su vaikeliu lietuviškai nuo ryto iki vakaro. Jeigu tėvas ispanas, vokietis, korėjietis, tegul jis kalba su vaiku savo kalba.

Žaisdamas kieme su draugais vaikas dar trečios kalbos išmoks. Kaip sako mokslininkai, svarbiausia neuždelsti, mokyti tėvų gimtosios kalbos vaikus nuo pirmosios jų šypsenos.

Statistai teigia, kad kuo tėvai labiau išprusę, tuo geriau jie supranta, jog vaikas turi mokėti jų abiejų gimtąją kalbą, o šalies, kurioje gyvena, kalbą išmoks ir taip.

Sunku suprasti namų šeimininkę, kuri ištekėjusi už brito, su savo mažyliais kalbėtų ne gimtąja kalba, o angliškai.

Esą mažiukai neištaria sunkių lietuviškų žodžių. Kodėl vienos mamytės vaikučiai nesupranta, o kitos – supranta? Tai tik pati mama gali atsakyti.

Į Lietuvą su savo pulkeliu kas vasarą grįžtančios mamos sako, kad traukia čia, nes myli gimtinę.

Jei tikrai mylėtų, argi nesistengtų, kad gimtinė, gimtoji kalba taptų sava ir jų vaikams?

Dalia BYČIENĖ, Respublika.lt

Informacijos šaltinis: ve.lt

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.