Vaikų sveikata

SAM sprendimai kelia pasipiktinimą: žalingi tyrimai skiriami net mažiausiems pacientams

Sveikatos ministrės sprendimai kelia vis daugiau pasipiktinimo. Paskutinis jų, kai netikėtai ministrė nurodė atlikinėti ne modernius tyrimus magnetiniu rezonansu, o pirmiausia šviesti tomografu. Dėl to pacientai gaus pačią įmanomai didžiausią apšvitą. Išimčių nepalikta net vaikams.

Turbūt kiekvienas kada nors esame girdėję apie kompiuterinio tomografo tyrimą. Apšvitos dozės, kurias žmogus gauna atliekant šį tyrimą, – vienos didžiausių rentgenodiagnostikoje, todėl medikai šviesti pacientus tomografu siunčia dažniausiai tada, kai nebėra kitos išeities. Ir pacientai šio tyrimo vengia. Iki šiol medikai galėjo rinktis ir skirti kitą panašų, tačiau neturintį jonizuojančios spinduliuotės magnetinio rezonanso tyrimą. Sveikatos apsaugos ministerija nuo šių metų birželio gydytojams nepaliko kitos išeities, kaip tik švitinti pacientus.

Vaikams bereikalingas švitinimas

Netgi pavyzdžiui menkai susirgimais, tokias kaip menisko traumos, raumenų ligos medikai dabar turi pirmiausia šviesti tomografu, o jei tyrimas neinformatyvus daryti magnetinį rezonansą. Baisiausia, kad vaikams taip pat nepadaryta išimčių.

„Pediatrai, kiti vaikus gydantys gydytojai sunerimo, kad nėra padaryta išimčių vaikams, atsirado atvejų, kai klinicistai žino, kad magnetinio rezonanso tyrimas daug informatyvesnis nei kompiuterinės tomografijos, tačiau, kad jį paskirti, pirmas reikėjo atlikti kompiuterinės tomografijos tyrimą“,- sako vaikų ligų gydytoja Sigita Burokienė.

Gydytoja radiologė palygina, kiek vaikas gautų spindulių rentgenu ir kiek tomografu.

„Pavyzdžiui paprasta plaučių rentgenograma ir galvos tomografija abu tyrimai jonizuojantys, bet tomografijos metu apšvita iki 50 kartų didesnė nei paprastos plaučių rentgenogramos“,- sako gydytoja radiologė Jurgita Ušinskienė.

Pavojingos dozės

Apšvitos žmonės gauna ir iš gamtos. Galima palyginti, kad pavyzdžiui galvos kompiuterinės tomografijos metu gautą dozę natūraliai surinktume per vienerius metus, krūtinės ląstos per beveik 4 metus, pilvo ir dubens beveik penkerius. Tad galima įsivaizduoti kiek spindulių per trumpą laiką tyrimo metu gauna vaikai.

Gydytojai tvirtina, kad vaikus nuo apšvitos stengiasi apsaugoti visais įmanomais būdais.

„Jeigu vaikas turi neurologinę patologiją, daug metų buvo taikytas rezonansas, tuo metu susirenka konsiliumas, nusprendžia, kad nereikia daryti tomografijos ir darome rezonansą“,- sako vaikų ligų gydytoja Sigita Burokienė.

Ministrė ginasi taupumu

Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė tvirtina, kad reikalavimas pirmiau atlikti kompiuterinę tomografiją atsirado iš taupumo.

„Kompiuterinio tomografo paslaugos yra daug pigesnės ir dažnai kompiuterinio tomografo tyrimas gali nustatyti diagnozę, kas iš tikrųjų yra ir koks turėtų būti gydymas, tokia nuomonė buvo ir tada, kai abejojama, turi būti daromas ir magnetinis rezonansas“, – aiškina sveikatos apsaugos ministrė R. Šalaševičiūtė.

Tėvai: ydinga taupyti vaikų sąskaita

Mamos piktinasi tokiu ministerijos sprendimu.

„Taupyti vaikų sąskaita Lietuvoje apskritai madinga ir įprasta, bet kokiu atveju taupome šiandien, o gyventi su tuo teks rytoj ir galbūt tą švitintą vaiką rytoj reikės gydyti nuo labai sudėtingų kažkokių komplikacijų ar ligų“, – piktinasi Nacionalinio aktyvių mamų sambūrio vadovė Rasa Žemaitė.

Negana to, kad tomografas apšvitina, tačiau ir ne visada padeda nustatyti susirgimą geriau nei magnetinis rezonansas.

„Pavyzdžiui, šiuo atveju disko išvaržos tomografijoje galime nematyti, ir Didžiojoje Britanijoje prie stuburo išvaržų tomografijos atsisako, atlieka rezonansą. Reiktų koreguoti tam tikrų ligų atvejais, atsižvelgti į patologijas, hipofizių adenoma, epilepsija, vaikai, kelio sąnario menisko patologijos, degeneracinės ligos“, – teigia gydytoja radiologė J. Ušinskienė.

Mamos bando apsaugoti vaikus

Tėvai tvirtina, kad patys bando apsaugoti vaikus nuo apšvitinimo tomografu.

„Tėvai visada ieško išeičių, ieško išmintingų gydytojų, kurie randa, kaip apeiti pačią sistemą. Bėda ta, kad kiekvieną kartą, kai susiduriame su vaikų sveikata, tėvams visada tenka ieškoti įmantrių galimybių, kaip padaryti neįmanomą įmanoma“, – sako Nacionalinio aktyvių mamų sambūrio vadovė R. Žemaitė.

Pasak gydytojų, kartais pagal reikalavimą pirmiausia atliekant tomografiją galima pražiopsoti net vėžį.

„Tomografijos metu nepamatysime tikrai tokios mažytės adenomos 2 mm, jau pati hipofizė nedidelė, kaip žirniukas, tomografijos geba nėra tokia gera“, – sako gydytoja radiologė J. Ušinskienė.

„Dėl navikų buvo priešingai, kad reikia daryti abu, nes ne visada tomografija parodo problemą, buvo skirtingai mąstantys, buvo balsuojama ir buvo sprendimas, koks buvo ir buvo pasirašytas“, – ginasi sveikatos apsaugos ministrė socialdemokratė R. Šalaševičiūtė.

Kilus skandalui ministerija ruošiasi leisti medikams patiems spręsti, kokį tyrimą pirmiausia atlikti.

Informacijos šaltinis:

atsisiųsti-300x158

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.