Dar vakar jūsų vaikas buvo nuspėjamas, malonus ir užjaučiantis, o šiandien namuose atsirado tikras maištininkas. Vystosi nauja asmenybė, turinti daug energijos, entuziazmo, ryžto ir sugebanti originaliai pažvelgti net į įprastus dalykus. Dabar tėvams svarbiausia nepadaryti klaidų ir neprarasti ryšio su juo.
Kokias klaidas daro tėvai?
1 klaida: mes įsižeidžiame
Pirmoji reakcija į nedėmesingumą, atsiribojimą, nenaudingą laiko leidimą jūsų požiūriu, yra pasipiktinimas. Visi mūsų žodžiai tarsi atsimuša į mūrinę sieną. Tačiau paklauskite savęs: ar priimate vaiką tokį, koks jis tapo? Gali būti, kad jūsų interesai ir pomėgiai dabar nesutampa. Pasistenkite bent priimti naujus paauglio pomėgius : ieškant savęs, lengviausia atkreipti dėmesį į ryškiausius ir originaliausius dalykus. Pomėgiai praeina, tačiau pasitikėjimu, palaikymu ir priėmimu pagrįsti santykiai išlieka ilgus metus.
2 klaida: bandymas primesti savo autoritetą
„Aš jam nieko nereiškiu“ – šis jausmas kyla po pasipiktinimo. Kai kurie tėvai tokioje situacijoje bando elgtis pabrėžtinai autoritariškai ir diktuoti paaugliui savo taisykles. Tačiau ši strategija yra pasmerkta nesėkmei. Šiandien paauglys, bijodamas būti nubaustas, su jumis sutiks, o kitą kartą net nesužinosite, kad jis veliasi į kažkokią avantiūrą.
Paauglys jau jaučiasi esąs pakankamai suaugęs, o elgdamiesi su juo despotiškai tarsi užkertate jam kelią į suaugusiojo gyvenimą. Maištas ir protestas bus neišvengiami.
3 klaida: priimti sprendimus už jį
Nepaisant to, kad paauglys jau beveik aplenkė jus ūgiu ir fizine jėga, jis tikrai dar neturi jūsų patirties ir atsakomybės. Nėra pagrindinių socialinių įgūdžių, bet yra beviltiška drąsa. Norite nuspręsti už jį, kur studijuoti, su kuo draugauti.
Kuo dažniau priimsite sprendimus už vaiką, apeliuodami į jo nebrandų amžių, tuo didesnė tikimybė, kad jis suaugęs liks infantilus ir priklausomas nuo kitų.
4 klaida: pakirsti pasitikėjimą
Kai jums atrodo, kad paauglys turi paslapčių, palaiko keistas, jūsų požiūriu, pažintis, imate nerimauti. Norėdami susidoroti su nerimu, tėvai dažnai pradeda raustis po vaiko daiktus, skaityti asmeninį susirašinėjimą. Rezultatas bus apgailėtinas: kai tik vaikas pastebės menkiausią užuominą apie savo asmeninės erdvės pažeidimą, jis padarys viską, kad užsidarytų nuo jūsų dar labiau ir dar patikimiau.
Tikėkite tuo, ką vaikas sako, ir priimkite viską, kaip yra, stenkitės jį suprasti ir nesmerkti, tada jis pats ateis pas jus aptarti savo sunkumų.
5 klaida: mes nusileidžiame jo interesams
Keista muzika , juokingi drabužiai, baisus žargonas, kažkokie nesuprantami žodžiai… O jūs skatinote jį klausytis geros muzikos, padoriai rengti, vedėtės į teatrus ir muziejus, į parodas ir koncertus.
Vaikui būtinas aktyvus praeityje įgytos patirties neigimas, kad, išbandęs kitus pomėgius, jis galėtų formuoti savo patirtį, o ne primestą iš išorės. Nekritikuokite paauglio skonio ir pomėgių, o skatinkite tai, kas nekelia aiškaus psichologinio ir fizinio pavojaus. Stenkitės palaikyti jo interesus ir suprasti.
6 klaida: mes ignoruojame jo jausmus
Paauglystėje emocijos ir pomėgiai greitai keičiasi. Šiandien jūsų vaikas pamišęs važinėja riedučiais, o rytoj audžia apyrankes iš gumyčių. Emocinis nestabilumas taip pat yra toks stiprus, kad paaugliai į tam tikras situacijas reaguoja nenuspėjamai.
Čia verta prisiminti, kad norint sėkmingai įveikti paauglystės krizę, vaikui labai reikia jūsų palaikymo: juokitės iš jo pokštų, filosofuokite su juo, supratingai žiūrėkite į jo pirmąją meilę. Kai paauglys pamatys, kad į jį žiūrite rimtai, jis rimtai žiūrės ir į save.
5 būdai pagerinti santykius su paaugliu
Tikėk juo. Tikrai pakankamai investavote į vaiką, kol jis sulaukė paauglystės. Tikėjimas juo yra kartu ir tikėjimas savo tėvų kompetencija. Vien tikėjimas duoda nuostabių rezultatų: jei giliai širdyje žinote, kad jis gali tai padaryti, jis tikrai tai padarys.
Suteikite protingą laisvę. Pusiausvyra tarp kontrolės ir leistinumo yra labai svarbi, nes paauglys dar neturi įgūdžių nustatyti ribų, kas yra priimtina. Palikite vaikui pasirinkti sekciją ar universitetą, tačiau nustatykite tam tikras elgesio taisykles: pavyzdžiui, grįžti iki vidurnakčio ir mandagiai elgtis.
Pagarba. Aptarkite jo skonį ir simpatijas, bet palikite vaikui teisę į savo nuomonę ir pasirinkimą. Pagarba turėtų būti susijusi ir su asmenine paauglio erdve, ir su išvaizda, pomėgiais, kompanija ir jausmų apraiškomis. Žinoma, nekalbame apie kažką akivaizdžiai pavojingo. Bet kokiu atveju net ir tokius dalykus reikėtų aptarti kantriai ir subtiliai.
Palaikymas. Gali būti, kad nematydamas konkretaus tikslo paauglys nusprendžia mesti tai, ką pradėjo. Jūsų dėmesys detalėms ir džiaugimasis bet kokiomis, net ir nereikšmingiausiomis jo sėkmėmis bei pergalėmis padės jam nesustoti pusiaukelėje .
Realiai įvertinkite riziką. Nebūkite dramatiški. Ne visada nakvoti pas draugą yra tolygu nusigerti, o ruošimasis egzaminui su mergina gali būti tik pasiruošimasis egzaminui ir daugiau nieko.
Tikėkite savo vaiku!
Palikti komentarą