Kiekviena mama supranta, kaip svarbu mažyliui yra mamos apkabinimai, nešiojimai, priglaudimai. Tačiau ateina laikas (mažylis tampa didesnis, sunkesnis) arba atsiranda situacijų (reikia išeiti į parduotuvę, dirbti namie arba kai mažylis visai „nenulipa nuo rankų“) ir mama nebegali mažylio nešioti vien ant rankų.
Iš esmės priemonės, palengvinančios mamos naštą, yra dviejų tipų: nešioklė-kengūra ir slingas. Kievienos iš šių dviejų grupių viduje egzistuoja skirtingi modeliai, konstrukcijos, bet tai netrukdo jų suskirstyti būtent į dvi grupes. Ir esmė ne ta, ar juose yra horizontali padėtis, ar tik vertikali.
Bene visos nešioklės-kengūros panašios į parašiutininko „šarvuotę“. O slingas – tai pagerintas medžiagos, kuria daugybė mamų tūkstančius metų prisitvirtindavo mažylį prie savęs, variantas. Nuo paprasto medžiagos gabalo slingą skiria tam tikros detalės, pritaikytos mamos ir mažylio patogumui: kraštai apsiūti dviguba siūle, yra žiedai-reguliatoriai, įsiuvas galvytei ir pan. Slingai dar skirstomi į: slingus su žiedais (medžiaga su žiedais-reguliatoriais), vaikjuostes (tai 5 ar 7 metrų ilgio medžiagos gabalas su pateikiama instrukcija, kaip apsivynioti mažylį) mei slingus (jis atrodo kaip kvadratas ar stačiakampis iš standžios medžiagos, kurio kraštuose prisiūtos ilgos juostos) ir kt. Šiais laikais esti tyrimų, kurie įrodo slingo pranašumą prieš nešioklę-kengūrą. Jų metu nustatyta, kad slinguose nešioti mažyliai vėliau žymiai rečiau kenčia nuo nugaros skausmų ar turi stuburo problemų. Slingas apgaubia ir laiko mažylį lygiai taip kaip jūsų rankos. Gana anksti pradėjus mažylį nešioti nešioklėje-kengūroje vertikalioje padėtyje, didžiausia apkrova tenka jo nugarytei, be to, jo rankytės ir kojytės nuolatos tabaluojasi. Nešiojant vaiką nešiokle-kengūra, ne itin patogu lipti laiptais, atsisėsti, o norint maitinti krūtimi ar perkelti užmigusį mažylį į lovelę, tenka iš nešioklės išimti. Slingo atveju viso to daryti nereikia: maitinti galima slinge, paguldyti į lovelę su slingu, lengvai keisti mažylio padėtį. Be to, psichologai pastaruoju metu vis dažniau išsako nuomonę, kad mažylis gali patirti didelį stresą, kai negali bet kuriuo momentu pasižiūrėti į mamą, ypač nepažįstamoje aplinkoje (gatvėje, parduotuvėje, transporte). Nešioklėse-kengūrose mažylio padėtis dažniausiai būna tokia, kad jis žiūri į išorę nuo mamos. Slinge mažylį dažniausiai patariama nešioti atsukus į save, o ir didesnis mažylis lengvai gali jame sukiotis bei vis „pasitikrinti“, ar mama šalia. Abu nešynių tipai pritakyti vaikus nešioti maždaug iki 2 metų. Dauguma mamų renkasi nešioklę-kengūrą daugiausia dėl to, kad nežino slingo privalumų ir dėl to, kad nešioklė atrodo „solidžiau“. Tačiau būtent slinge mažylio padėtis yra taisyklinga fiziologiškai.
Nors išrinkti nešioklę mažyliui, rodos, ne toks sudėtingas darbas kaip kai kurie kiti tėviški rūpesčiai, tačiau šis sprendimas gali turėti pasekmių visam gyvenimui. Taigi, kurį variantą pasirinkti? Viskas priklauso nuo mamos poreikių, mažylio amžiaus, svorio ir jo charakterio.
Slingai, vaikjuostės, mei slingai
Jeigu…
…galvojate mažylį nešioti tik namuose, pasirinkite slingą su žiedais. Iš jo mažylį lengviau perkelti į lovelę nepažadinus. Kita vertus, nešiojant mažylį slinge su žiedais, laisva būna tik viena mamos ranka, kita ji turi prilaikyti mažylį. Todėl jei jūsų mažylis didelis „rankinukas“, geriau įsigykite kito tipo slingą.
…slingas reikalingas laukui, geriausia rinkti vaikjuostę ar mei slingą. Yra galimybė laisvu vaikjuostės medžiagos gabalu apsiausti mažylio galvytę, kai jis užmiega.
…galvojate mažylį nešioti nuo gimimo, rinkitės tą slingą, kuriame yra horizontalios padėties galimybė.
Slinge ar vaikjuostėje mažylį galima nešioti ir vertikalioje, ir horizontalioje padėtyje, ir veidu į mamą, ir veidu nuo mamos. Taip pat galima „įtaisyti“ mažylį sėdom, ant šono ir ant nugaros.
Slingo su žiedais didžiausias patogumas yra tas, kad itin paprastai arba net tiesiog einant galima reguliuoti ir keisti mažylio padėtį. Iš šio slingo mažylį išimti ir įdėti yra itin lengva ir greita. Šio slingo minusas galėtų būti tai, kad nešiotojui svoris daugiausia tenka vienam pečiui, todėl nešiojant mažylį su šiuo slingu, reikia nepamiršti slingą kaskart dėtis vis ant kito peties.
Vaikjuostė dažniausiai rišama ant abiejų nešiotojo pečių. Naujagimį į vaikjuostę galima jaukiai įsupti kaip į lopšį. Vyresnį mažylį patogu nešioti ir ant pilvo, ir ant nugaros. Vaikjuostėje mažylis glaudžiau prigludęs prie mamos nei nešioklėje-kengūroje, jo kojytės netabaluoja, o yra apjuosusios mamos liemenį, todėl geriau pasiskirsto svoris ir nešti mažylį yra daug lengviau. Vaikjuostė mamai suteikia mobilumo. Vaikjuostė idealiai tinka sunkesniems vaikams nešioti. Vaikjuosčių minusas – reikia išsitreniruoti, išmokti jas užsirišti skirtingomis padėtimis, tai reikalauja nemažai laiko ir įgūdžių.
Iš vaikjuostės ar slingo su žiedais galima padaryti hamaką ar tiesiog į juos susupti mažylį.
Mei slingo kampuose yra ilgos juostos. Apatinės juostos rišamos ant mamos liemens, kad medžiagos kvadratas ar stačiakampis prilaikytų mažylio nugarą. Paskui rišamos viršutinės juostos, pasirenaknt padėtį, kurioje norite nešioti mažylį – ant pilvo, ant klubo ar ant nugaros. Savotiškas mei slingo privalumas – jo išorinis panašumas į nešioklę-kengūrą. Mei slingas taip pat kaip vaikjuostė yra tvirtinamas ant abiejų pečių, didesnis medžiagų tipo pasirinkimas negu kitiems slingams. Mei slingo minusas – nors jame ir galima mažylį nešioti horizontalioje mapdėtyje, maitinti mei slinge nerealu.
Bet kuriame slinge mažylį galite nešioti neribotą laiką.
Bet kuriame slinge mažylis yra arti mamos, jo rankytės ir kojytės nesimaskatuoja, mažylis greičiau nurimsta prigludęs prie mamos krūtinės. Viso to nėra net moderniausiose nešioklėse-kengūrose.
Nešioklė-kengūra
Kol kūdikis visai mažas, jo nešti nešioklėje-kengūroje negalima. Pasak ortopedų, šios nešioklės gaminamos tik vyresniems nei 2 mėnesių kūdikiams.
Renkantis nešioklę-kengūrą, svarbu atsižvelgti, iki kokio svorio mažylį galima joje nešioti, kokios padėtys joje yra, ar yra galimybė mažylį nešioti ant nugaros. Taip pat ar yra atskiras gaubtas galvytei laikyti.
Sunkesnį nei 10 kg kūdikį nešioti nešiokle-kengūra yra gana sunku, didelė apkrova tenka nešiotojo nugarai, sudėtinga lipti laiptais, atsisėsti. Nešioklių-kengūrų instrukcijose rašoma, kad jose vaikus galima laikyti tik tada, kai stovite arba einate. Sėdėti ar gulėti negalima. Pasak ortopedų, nešioklėje mažylis turėtų kaboti.
Nešioklės diržai turi būti reguliuojami, kuo tvirtesni ir platūs, kad nespaustų pečių.
Yra nešiojimo laiko ribos. Kuo kūdikis mažesnis, tuo mažiau jis turėtų praleisti laiko nešioklėje-kengūroje. Nerekomenduojama joje kūdikio laikyti visą dieną.
Nesėdinčiam mažyliui nešioklė-kengūra turėtų būti su pakietinta nugarėle. Patogiau, kai nugarėlė yra paaukštinta ir mažylis gali atremti į ją galvytę.
Patogiausia būtų nešiolė, kurioje yra ir horizontali padėtis.
JURGITA LŪŽAITĖ-KAJĖNIENĖ
Tekstas buvo spausdintas leidinyje „Apsipirkimo gidas mamoms“
Informacijos šaltinis: Bernardinai.lt
Palikti komentarą