Netikėtas mažojo broliuko ar sesutės pasirodymas namuose dažnai tampa tikra katastrofa vyresniajam vaikui. Juk jis įpratęs , kad visas mamos, tėčio, močiutės, senelio dėmesys buvo skirtas tik jam. Ir mažylis pradžioje tiesiog nieko nesupranta: kodėl vietoj to, kad su juo žaistų, eitų pasivaikščioti ar skaitytų knygeles, suaugusieji ištisas dienas sukasi aplink mažą spiegiantį ryšulėlį.
Ir, negaudamas atsakymų į visus savo klausimus, pirmagimis pradeda kovoti dėl tėvų dėmesio ir skiriamo laiko. Tam jis pasitelkia jam pačiam suprantamas priemones – išdykauja, rodo kaprizus, isterikuoja.
Todėl mama ir tėtis turi iš anksto paruošti vyresnįjį vaiką naujagimio atsiradimui. Štai ką pataria tėvams vaikų psichologai.
Teisingai pasirinkite amžiaus skirtumus
Neverta planuoti antrojo vaiko gimimo periodui, kada vyresnysis pradeda eiti į darželį ar mokyklą. Tuo metu pirmagimiui labiausiai reikės tėvų palaikymo. O, užsiėmę mažylio rūpesčiais, mama ir tėtis negalės skirti reikiamo maksimalaus dėmesio ir rūpesčio.
Mokykite vaiką savarankiškumo
Jeigu jūsų pirmagimis visada buvo ,,mamos uodegėle“ tai jam bus gana sunku mamos dėmesį pasidalinti su mažyliu. Todėl reikia mokyti vaiką, kad jis kažkurį laiką gebėtų būti pats su savimi. Geras laiko praleidimo būdas vyresniajam vaikui gali būti rankdarbiai, piešimas ar kiti kūrybiniai darbeliai. Bet sudominti jais vaiką reikia dar prieš mažojo atsiradimą šeimoje.
Papasakokite pirmagimiui, kad jūsų šeimoje bus daugiau
Tik neklauskite, ar jis nori broliuko ar sesutės. Todėl, kad jis ramiai gali pasakyti ,,ne“. Ir jums paskui reikės ilgai aiškintis, kodėl jūs nepaisėte vaiko nuomonės.
Atvirkščiai, pasakokite, kaip smagu, kai šeimoje yra keli vaikai. Jie gali kartu pasivaikščioti, žaisti, eiti į cirką ar zoologijos sodą. Tik reikės neilgai palaukti, kol mažasis truputį paaugs.
Neignoruokite vyresniojo vaiko
Dažnai vaikštant lauke pažįstami ir draugai mielai palinksta virš mažylio vežimėlio ir audringai reiškia susižavėjimą. O į vyresnįjį vaiką, stovintį šalia, nekreipia jokio dėmesio. O juk visai neseniai tas didelio visuotinio susižavėjimo objektas buvo jis.
Todėl pasistenkite, kad pagyrų, dovanų ir gerų žodžių tektų abiems vaikams. Ir kad, ateidami į mažylio gimtadienį, svečiai nepamirštų nedidelės dovanėlės ir vyresniajam vaikui.
Neapkraukite pirmagimio įpareigojimais
Mamos, užsivertusios darbais namuose, dažnai atitraukia vyresnįjį vaiką nuo žaidimų ar kitokių užsiėmimų, prašydamos pasupti vežimą, padžiauti drabužėlius ar pabūti prie mažylio.
Nereikia iš vaiko pastoviai reikalauti auklės paslaugų mažajam. O taip pat ir pykti bei bausti vyresnįjį, jeigu jis atsisako tai atlikti. Pasistenkite ramiai paaiškinti, kad be jo mama nesusitvarkys ir nepamirškite pagirti už pagalbą.
Neduokite mažyliui vyresniojo daiktų jo neatsiklausę
Tarp kitko, tai ne tik drabužėliai, bet ir žaislai, knygutės ir kiti asmeniniai daiktai. Tokiu būdu jūs supriešinsite vaikus, tai neleis klostytis tarp vaikų geriems santykiams ateityje.
Nelyginkite vaikų
Negalima sakyti:,,O mažojo akytės daug gražesnės negu vyresniojo„ arba ,,Mano mažasis toks protingas ir žingeidus, tai ne vyresnysis„. Tai ne tik įžeis jūsų pirmagimio savigarbą, bet ir paskleis nesveiką konkurenciją tarp artimiausių žmonių.
Paskutinis patarimas. Kad ir kaip bebūtų mažylio priežiūra užimta mama, ji privalo bent vieną valandą per dieną pabūti tik su vyresniuoju vaiku. Tada vaikas galutinai įsitikins, kad mama jo nepamiršo ir, kaip ir anksčiau, jį myli ne mažiau, negu mažąjį brolį ar sesutę.
Palikti komentarą