Vaikai/šeima, Vaikų teisių apsauga

Netikėta atomazga kauniečių šeimoje: tarnybos verdiktas – mamai lieps gyventi atskirai

Kauniečiai Eglė (45 m.) ir Gintaras (48 m.) Kručinskai du dešimtmečius negalėjo susilaukti vaikų ir džiaugėsi, kai būdami vyresnio amžiaus, susilaukė dviejų pametinukų: trimetės dukrytės ir dvimečio sūnelio.

Tačiau Vaikų teisių tarnyba vaikučius iš jų atėmė ir, pasak tėvų, tai padaryta visai nepagrįstai, dėl menko pliaukštelėjimo bandant sutramdyti į gatvę bėgantį mažametį.

Apie šį įvykį Lrytas.lt jau rašė vakar. Antradienio rytą vaikų tėtis portalui Lrytas.lt pranešė, kad mažyliai bus grąžinti į šeimą.

Tėvai lauks atsiprašymo

„Antradienio rytą man paskambino mūsų advokatė ir pasakė, kad vaikai bus grąžinti. Supratome, kad įsikišo aukšti politikai, padėjo ir žiniasklaidos dėmesys, viešumas. Kada ir kur vaikučiai bus perduoti, kaip įvyks ši procedūra, kol kas neaišku. Tikimės, kad tai bus padaryta artimiausiu metu, galbūt net šiandien“, – naujienų portalui lrytas.lt pasakojo atimtų mažylių tėvas Gintaras Kručinskas.

Šeimoje nekantriai laukiama akimirkos, kai prievarta nuo jos atplėšti broliukas ir sesutė galės vėl peržengti namų slenkstį.

Mažylių tėvai taip pat laukia Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Kauno vaikų teisių apsaugos skyriaus laikinosios vedėjos Daivos Porutienės viešo atsiprašymo – pastaroji televizijai „INIT“ tvirtino, jog incidento metu mažylių motina Eglė Kručinskienė buvo neblaivi, nors patikrinus paaiškėjo, kad abu tėvai buvo blaivūs.

„Man D.Porutienė pasakė – jei jos valdžia įpareigos, ji atsiprašys“, – sakė G.Kručinskas.

Vaiko teisės: vaikai paimti ne dėl pliaukštelėjimo

Antradienį Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyboje vyko šiam įvykiui skirta spaudos konferencija.

Konferencijoje dalyvavusi socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Augienė pripažino, kad šiuo atveju paimant vaikus buvo perlenkta lazda.

,,Bus atliekamas tyrimas, kad taptume dar profesionalesni ir tokių klaidų nekartotume“, – sakė ji.

Pareigūnė svarstė, kad šiuo atveju gali būti kalta menka vaiko teisių specialistų patirtis, mat neretas vaiko teisių specialistas dirba tik nuo liepos 1 dienos.

Didesnio globų skaičiaus, lyginant su praėjusiais metais, pasak viceministrės, nėra. „Norisi išsklaidyti mitą, kad tarnyba ardo šeimas ir atiminėja vaikus“, – sakė ji.

Vaiko teisių apsaugos tarnybos vadovė Alina Jakavonienė atsiprašė mamos už tarnybos atstovės paskleistą gandą, kad vaiko paėmimo metu ši buvusi neblaivi.

„Vaikai buvo paimti ne dėl pliaukštelėjimo. Norime viešai atsiprašyti šeimos dėl Kauno vaiko teisių apsaugos tarnybos vedėjos teiginio, kad mama buvo neblaivi“, – sakė A.Jakavonienė. Gali būti, kad D.Porutienei teks atsisveikinti su postu.

Pasak A.Jakavonienės, nėra pagrindo manyti, kad vaiko teisų apsaugos specialistai tapo represiniu aparatu. „Tikslas – ne atimti vaikus, o atvykti, nustatyti grėsmės vaikams lygį ir perduoti informaciją savivaldybės specialistams, kad sudarytų pagalbos šeimai planą“, – aiškino ji.

Grąžins tėvui, ne mamai

Pasak A.Jakavonienės, vaiko teisių apsaugos skyriai nedalyvavo jokiuose įvykiuose Panemunės parke. Jie atvyko gavę policijos pranešimą, kad tėvas atsisako vežti vaikus į apžiūras.

„Grįžus iš Kauno klinikų buvo vertinamas grėsmės lygis ir buvo nustatyti tam tikri rizikos veiksniai. Buvo nustatyti tam tikri veiksniai, kad vaikams tuo metu aplinka nėra saugi, ir vaikai buvo paimti iš šeimos“ , – sakė A.Jakavonienė.

Kokie konkrečiai veiksniai buvo nustatyti, A.Jakavonienė nenorėjo atskleisti.

„Šeimoje buvo taikomi tam tikri auklėjimo metodai, kurie atitinka smurto požymius – buvo konkretūs įrankiai, kuriais tėvai auklėjo vaikus“, – sakė ji.

Šiuo metu vaikai yra pas budintį globotoją. Močiutei buvo siūloma laikinai globoti vaikus, bet tuo metu močiutė nesutiko. Kada vaikai bus grąžinti šeimai, A.Jakavonienė negalėjo atsakyti. Klausimas bus sprendžiamas trečiadienį.

Pažymėtina, kad tarnyba spręs dėl vaikų grąžinimo tėvui, nes jis pradėjo su jais bendradarbiauti, pradėjo lankyti tėvystės kurus. Vaikų motina, pasak tarnybos, atsisako bendradarbiauti – atsisakė bet kokios mobilios komandos pagalbos.

Vaikų motinai pritaikyta kardomoji priemonė: uždrausta lankytis tam tikroje gyvenamojoje vietoje (šeimos gyvenamojoje vietoje) ir bendrauti su sūnumi. Su dukra motinai bendrauti neuždrausta, tačiau nepaisant to šiuo metu abu vaikai yra pas globėjus. Tad šeima pakliūva į absurdišką situaciją, kai susituokusi pora bus priversta gyventi atskirai, taip pat vienas iš vaikų su mama bendrauti galės, kitas – ne.

Vaikams buvo tik pakenkta

E.Kručinskienė ir jos vyras buvo pareiškę, jog jei neatgaus vaikų, rengs piketus prie Kauno vaiko teisių apsaugos skyrius būstinės Laisvės alėjoje. Pirmas piketas buvo numatytas trečiadienį, 16 valandą.

„Galbūt vaiko teisių tarnybas išgąsdino faktas, jog bus rengiami vieši protestai“, – svarstė G.Kručinskas, pridūręs, jog pastarosios kelios savaitės be vaikų buvo sunksiausias gyvenimo išbandymas.

„Mes, suaugę, daug matę gyvenime, patyrėme siaubingas dienas ir valandas, o ką kalbėti vaikučiams? Jie buvo priverstinai perkelti į svetimą aplinką, gyveno su svetimais žmonėmis. Laikinoji globėja per posėdį praėjusią savaitę pareiškė, kad mergaitė – kritinėje būklėje, lovytėje įlindusi ir nieku neišeina, berniukas nuolat klykia.

Kur čia valstybinės reformos efektyvumas, rūpestis vaikais? Mūsų šeimos atveju mažyliams buvo gerokai pakenkta, jie patyrė baisų stresą“, – kalbėjo G.Kručinskas.

Atėmė po praeivio skundo

Incidentas, po kurio vaikai paimti iš šeimos, nutiko dar rugsėjo 29 d.

Apie 13 valandą E.Kručinskienė su savo 2 metų sūnumi ir 3 metų dukrele išėjo pasivaikščioti į Panemunės šilą, esantį netoli nuo namų. Judraus būdo berniukas pasileido link gatvės – bijodama, kad vaiko nesuvažinėtų automobilis, motina nusivijo mažylį. „Kadangi jau ne pirmą kartą jis taip išbėgdavo, į žodžius nereaguodavo, aš jam pora kartų sudaviau per sėdmenis ir rankas. Vaikas nešiojo storą kombinezoną, todėl pliaukštelėjimo per sėdmenis visiškai nejautė. Per rankas sudaviau nestipriai, tik tam, kad jis suprastų, kad taip elgtis negalima. Taip elgiausi dėl jo paties, kad jam ateityje nekiltų pavojus“, – prisiminė E.Kručinskienė.

Praeivis puolė filmuoti šiuos vaizdus ir iškvietė policiją. Atvykę pareigūnai nuvežė motiną į areštinę, kur ją laikė pusantros paros. Motinai buvo iškelta baudžiamoji byla dėl fizinio skausmo sukėlimo arba nesunkaus sveikatos sutrikdymo, uždrausta matytis ne tik su jaunėliu, bet ir su jo seserimi.

Tėvui buvo neleidžiama auginti vaikų, nors jis niekuo nekaltinamas.

Mažyliai buvo prievarta atskirti nuo tėvų ir apgyvendinti Kauno savivaldybės Vaiko gerovės centre „Pastogė“, o vėliau perduoti laikinajai globėjai.

E.Kručinskienė sakė: „Kiek suprantu, pagal dabartinius įstatymus nei vaikui pliaukštelėti, nei jo tempti už rankos negalima. Tačiau mano sūnelis toks neklaužada, kad tiesiog nežinau, kaip kitaip su juo susitarti (dukrytė – daug ramesnė). Taigi tąsyk nesusilaikiau, tačiau mano pliaukštelėjimai buvo tikrai nesmarkūs. Jie – visiška smulkmena, palyginus su tuo, kaip vaikai kenčia dabar, atsakirti nuo mūsų. Sūnus nuolat verkia, o dukra guli lovoje viskam abejinga.“

Pasak motinos, ekspertizės metu jokių smurto žymių ant berniuko kūno nerasta, išskyrus vieną seną mėlynę ant kojytės.

Paimti iš tėvų vaikai atsidūrė pas globėjus, po to – vaikų gerovės centre „Pastogė“, vėliau perduoti globėjai.

Tėvai sakosi girdėję, kad globėjai su jų vaikais labai sunku, nes jie labai išgyvena, nenori nei valgyti, nei žaisti. Berniukas nuolat verkia, o mergaitė yra viskam abejinga guli lovoje. „Man baisu, kad toks vaikų atskyrimas nuo mūsų padarys jiems didžiulę psichinę žalą“, – sakė mama.

Eglė pasakojo: „Vaikų teisių atstovai teigia, kad aš dėl tų kelių pliaukštelėjimų esu vaikams pavojinga ir turiu kraustytis iš savo namų. Sako, kad galėčiau kraustytis pas savo mamą, nes jos adresu ir yra deklaruota mano gyvenamoji vieta. Tačiau mano mama ligota ir tikrai nenorėtų, kad aš apsigyvenčiau pas ją. Be to, Vaiko teisių atstovai teigia, kad vyrui reikia susirastį nuolatinį darbą, nors jis dirba statybų srityje su verslo liudijimu. Ir dar sako, kad vyrui reikia baigti pozityvios tėvystės kursus, kad jis galėtų rūpintis vaikais. O tuos kursus jam vestų jaunos merginos, kurios pačios neturi vaikų“, – liūdnai kalbėjo mama.

Rugsėjo 16 d. posėdyje nutarta, kad vaikai bus laikomi „Pastogėje“ arba pas globėjus dar 2 mėnesius. Planuojama sudaryti tėvų susitikimo su vaikais grafiką. „Tačiau mums bus baisu į tuos susitikimus eiti, juk jie maži ir, mus pamatę, tik dar labiau verks, kai ateis laikas išsiskirti“, – sakė mama.

Kauno apskrities vyr. policijos komisariato vyr. specialistė Justina Kazragytė apie šį įvykį sakė: „Rugsėjo 29 d. apie 13 val. gautas pranešimas, kad Kaune, Panemunės šile, pranešėjas mato, jog moteris (gim. 1973 m.), einanti su dviem vaikais, vienam iš jų keletą kartų sudavė. Nustatyta, kad įvykio metu moteris buvo blaivi. Apie įvykį taip pat buvo nedelsiant informuoti Kauno miesto vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojai.

Dėl įvykio atliekamas ikiteisminis tyrimas pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 140 str. 3 d., dėl fizinio skausmo sukėlimo ar nežymus sveikatos sutrikdymo mažamečiui. Už tai gresia bauda arba areštas, arba laisvės atėmimas iki dvejų metų.

Siekiant nustatyti ar policijos pareigūnai tinkamai atliko savo pareigas ir funkcijas, pradėtas tarnybinis patikrinimas.“

Informacijos šaltinis:

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.