APŽVALGOS, Vaikai/šeima, Vaikų sveikata

Mitai ir realybė apie vaikų dantukus!

Statistika teigia, kad pusė Lietuvos vaikų iki šešerių metų turėjo bent vieną sugedusį dantuką. Todėl tai tikrai svarus argumentas tėveliams susirūpinti ne tik vaikų burnos higiena, bet ir sveika gyvensena, mityba.

Daugelio klaidų galima išvengti, žinant kaip tinkamai elgtis. Tad pateikiame keletą mitų apie mažųjų Lietuvos pacientų dantukus.

MITAS Nr.1: Vaikui nereikia lankytis pas dantų gydytoją tol, kol jam neišdygs visi dantukai.

NETIESA: Kūdikiai pirmą kartą turi apsilankyti pas vaikų dantų gydytoją dar iki pirmojo gimtadienio! Rekomenduoja vaikų odontologė Eglė Vitaitė (Odontologijos klinika Pilėnė)

„Pirmąjį apsilankymą pas gydytoją odontologą reikėtų planuoti išdygus pirmajam dantukui. Gydytojas apžiūrės vaiko burną, suteiks informaciją apie dantukų priežiūrą, patars žindymo ar maitinimo klausimais. Pirmasis vizitas turėtų būti linksmas ir draugiškas, jo metu mažasis pacientas susipažins su gydytojo odontologo kabinetu ir personalu“.

MITAS Nr.2: Gerai išvalyti vaikui dantis užtenka ir vieną kartą per dieną.

NETIESA: Dantukus mažiesiems reikia valyti du kartus per dieną ir tai daryti būtina, vos tik išdygus pirmajam dantukui. Pataria vaikų odontologė Eglė Vitaitė (Odontologijos klinika Pilėnė).

„Dantis vaikams būtina valyti 2 kartus per dieną. Tai daryti reikia praėjus ne mažiau nei pusvalandžiui po valgio. Svarbu, kad seilės turėtų laiko atlikti savo darbą ir neutralizuotų maisto ir gėrimų rūgštis. Iš karto po valgio vaikų dantys ir emalis yra labiausiai pažeidžiami. Mažuosius geriausia pratinti prie dantukų valymo dar jiems neišdygus. Galima valyti ir masažuoti dantenas marlės gabaliuku. Vos išdygus pirmajam dantukui būtina jį valyti. Tam patarčiau naudoti specialų silikoninį antpirštį. Jis yra minkštas, todėl apsaugosime vaikučių dantenas nuo pažeidimų, taip pat ir savo pirštus nuo netikėto įkandimo. Vėliau geriausia naudoti šepetėlį, kurio šereliai yra iš sintetinio pluošto ir minkšti. Tokie šepetėliai plastiškesni, ne taip greitai nusidėvi, higieniški. Vaikams iki 6-7 metų dantis turi valyti tėvai“.

MITAS Nr.3: Mano vaiko dantys bus sveiki, jei jis gaus pakankamai daug kalcio ir gers daug pieno.

NETIESA: Kalcis stiprina dantų emalį, tačiau pieno produktuose yra ir laktozės bei cukraus, kurie gali sukelti dantų ėduonį. Tai ypač svarbu tėvams, kurių vaikai mėgsta gerti pieną jau išsivalę dantis ar nakties metu maitinamiems kūdikiams. Komentuoja vaikų odontologė Eglė Vitaitė (Odontologijos klinika Pilėnė).

„Sūrių sudėtyje yra didelis kiekis kalcio ir fosfato. Šie elementai padeda subalansuoti burnos ertmės pH, saugo ir atstato danties emalį, gamina seiles, sumažina bakterijų , kurios pažeidžia dantų paviršių ir sukelia dantenų ligas. Nėščiosioms vartojant kalcio papildus stebimas mažesnis ėduonies paplitimas jų vaikų pieniniame sąkandyje, nes pieniniai dantys pradeda formuotis nėštumo metu. Bet reikėtų nepamiršti, kad piene yra ir laktozės. Laktozė yra pieno cukrus, kuris sukelia ėduonį“.

MITAS Nr.4: Vaisių sultys yra sveikas produktas.

NETIESA: Apelsinų sultyse būna tiek cukraus, kiek galima rasti ir saldintuose gazuotuose gėrimuose. Teigia vaikų odontologė Eglė Vitaitė (Odontologijos klinika Pilėnė).

„Ėduonies atsiradimą skatina dažnas angliavandenių vartojimas. Angliavandenių yra daugelyje maisto produktų. Sultys savo sudėtyje turi ne tik daug angliavandenių, bet ir rūgščių, kurios skatina danties emalio eroziją. Tad gausiai vartojant sultis didėja ir ėduonies, ir dantų erozijos rizika. Svarbu saikingai vartoti sultis arba jas keisti vandeniu“.

MITAS Nr.5: Vanduo iš plastikinės taros yra sveikiausias.

NETIESA: Vanduo iš čiaupo yra pats tinkamiausias ir nuolatos tikrinamas atsakingų įstaigų vandens šaltinis Jūsų vaikui. Rekomenduoja vaikų odontologė Eglė Vitaitė (Odontologijos klinika Pilėnė).

„Vanduo – pats sveikiausias gėrimas norint užtikrini gerą burnos sveikatą. Lietuvoje turime labai švarų vandenį, kurį galime gerti iš čiaupo. Deja, ne visos šalys gali džiaugtis tokiu vandeniu, tad kelionių metu geriau gerti pirktinį vandenį“.

MITAS Nr.6: Apsilankymas pas vaikų dantų gydytoją yra bauginantis ir lankytis reikia tik tuomet, kai yra kokių nors problemų.

NETIESA: Vaikų odontologo tikslas – ne tik padėti atsitikus bėdai, bet ir vykdyti prevenciją, formuoti vaiko supratimą apie tinkamą burnos higieną bei įpročius. Pataria vaikų odontologė Eglė Vitaitė (Odontologijos klinika Pilėnė).

„Labai didelė klaida, kai tėveliai vis atideda vizitą pas odontologą arba net laukia kol pradės skaudėti. Kuo daugiau pažengęs ėduonis, tuo sunkesnis gydymas. Todėl svarbu reguliariai lankytis pas odontologą, kad dantų ėduonies pažeidimai būtų kuo ankščiau pastebėti“.

MITAS Nr.7: Vaikų dantų pastos niekam tikusios ir sulaukus antrojo gimtadienio galima valyti dantis suaugusiųjų dantų pasta.

NETIESA: Vaikų dantų pasta yra tinkamiausia Jūsų mažyliui. Vaikų odontologės M. Borisovaitės komentaras (Kauno Denticija)

„Šiuolaikinės dantų pastos skirtos ne tik kasdieniam dantų valymui, bet, priklausomai nuo sudėtinių veikliųjų medžiagų, saugo nuo dantų ėduonies, periodonto audinių ligų, veikia antibakteriškai, mažina dantų jautrumą. Suaugusiųjų pasta pasižymi dideliu fluoro kiekiu (apie 1450 ppm fluoro) ir yra netinkama naudoti vaikams, nes šie dažnai dantų pastą praryja, kadangi nėra pilnai išsivystęs rijimo refleksas. Rekomenduoju naudoti specialiai vaikams sukurtas pastas su mažesniu fluoro kiekiu – jaunesniems nei 3 metų skirtos dantų pastos su 500 ppm fluoro (pastos kiekis neturėtų būti didesnis už grūdą), tuo tarpu 3-6 metų amžiaus vaikams galima naudoti žirnio dydžio pastos kiekį. Priklausomai nuo to, ar vaiko dantys pažeisti ėduonies ir koks proceso intensyvumas, priklauso ir fluoro kiekis pastoje (dažniausiai jis bus didesnis), kurią paskirti turėtų gydytojas odontologas“.

MITAS Nr.8:  Maitinimas krūtimi nakties metu kenkia vaikų dantukams.

TIESA:  „Buteliuko” kariesas gali pasireikšti ir tiems mažyliams, kurie ilgai nenujunkomi ir maitinami krūtimi naktį. Rekomenduoja www.gintaroklinika.lt

„Vadinamasis „buteliuko” kariesas – tai daugelio pieninių dantų karioziniai pažeidimai, kurie vystosi, kai vaikas maitinamas iš buteliuko ilgiau nei įprasta. Šios ligos priežastis yra ne tik buteliuko naudojimas. Iš esmės – tai naktinio maitinimo bėda. Dvimečiai, trimečiai vaikai, negalintys atprasti nuo čiulptuko, mėgsta vakare prieš užmigdami, pasilepinti gerdami iš buteliuko pieną, sultis, saldų mišinėlį ar arbatą“.

Rekomenduojame šias, geriausiai vartotojų vertinamas vaikų odontologijos klinikas Lietuvoje:

Mažųjų pacientų dantų gydymu rūpinasi vaikų psichologiją išmanantys ir specialiai dirbti su vaikais apmokyti odontologai. Su odontologijos gydytoju vaikus tėvai turėtų supažindinti gerokai anksčiau nei prireikia odontologo paslaugų. Mūsų specialistai ne tik profesionaliai bei draugiškai mažylius supažindins su klinika, personalu, naudojama aparatūra, bet ir psichologiškai paruoš Jūsų atžalas būsimiems vizitams.

Mūsų odontologijos klinika „Gintaro klinika“ – privati gydymo įstaiga, kurioje dirba specializuoti žmonės, išmanantys savo darbą ir vertinantys pacientų laiką. Žinome, kad vis daugiau klientų renkasi privačias stomatologo paslaugas, todėl džiaugiamės, kad mūsų stomatologijos klinika pateisina pacientų lūkesčius. Kiekvienais metais pacientų gretos didėja, o nuolatiniai lojalūs klientai tampa mums kaip antroji šeima.

Savo pacientams odontologijos klinika Vilniuje „Pilėnė“ siūlo tai, kas šiandien naujausia ir geriausia pasaulyje. Daugelį pažangiausių technologijų mūsų specialistai įsisavino pirmieji ar vieni pirmųjų Lietuvoje. Odontologijos mokslas sparčiai žengia pirmyn, taigi ir mūsų klinika turi suspėti su laiku – mes nuolat giliname savo žinias Lietuvoje bei užsienyje, diegiame naujas diagnostikos bei dantų gydymo technologijas.

Mažiesiems pacientams mes orientuojamės tik į aukštos kokybės odontologinį gydymą, naudojame naujausius gydymo metodus bei medžiagas, nuolatos tobulinames odontologiniuose kursuose Lietuvoje bei užsienio šalyse.

Informacinio švietimo projekto www.vaikodiena.lt informaciją naudoti komerciniais tikslais be raštiško www.vaikodiena.lt sutikimo draudžiama.

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.