Vaikai/šeima, Vaikų sveikata

Mažyliai pieno nepristigs

Simboliškai – Tarptautinę moters dieną – Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Vaikų ligoninėje oficialiai pradėjo veikti Donorinio motinos pieno bankas, kuris aprūpins motinos pienu naujagimių skyriuose gydomus mažylius, kurių mamos neturi pieno ar dėl kitų priežasčių negali pačios jų maitinti.

– Kodėl Lietuvai prireikė Donorinio motinos pieno banko? – „Vakaro žinios“ teiravosi Donorinio motinos pieno banko įkūrėjo, Vaikų ligoninės Neonatologijos centro vadovo dr. Arūno LIUBŠIO.

– Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, donorinis motinos pienas yra antras pagal gerumą maistas po savos – biologinės – motinos pieno.

Motinos pienas yra tinkamiausias maistas kūdikiui ne tik dėl cheminės sudėties, bet ir todėl, kad jame yra labai svarbių komponentų, skatinančių įvairių organų bei sistemų, ypač smegenų, augimą ir vystymąsi, taip pat naujagimį apsaugančių gerųjų žarnyno bakterijų vystymąsi. Motinos pienu maitinamų vaikų intelekto koeficientas aukštesnis nei tų, kurie maitinami karvės pieno mišiniais, jiems rečiau išsivysto maisto ar kita alergija, jie rečiau būna nutukę ar turi kitų sveikatos sutrikimų.

Tačiau mamos toli gražu ne visada turi savo pieno ar yra pajėgios maitinti savo mažylius. Čia ir pasitarnaus donorinis motinų pienas.

– Ar moterys, neturinčios savo pieno ir tiesiog perkančios jį pagal skelbimus, kažkuo rizikuoja?

– Jau daugiau kaip 100 metų egzistuoja vadinamieji donorinio motinos pieno bankai. Tokie padaliniai dažniausiai įsikūrę prie ligoninių, juose motinų pienas surenkamas, ištiriamas, tinkamai paruošiamas, saugomas ir po to skiriamas tiems naujagimiams, kurie negali gauti savosios mamos pieno. Toks pienas yra saugus, o pirkdamos jį nežinia iš ko, neištirtą, šeimos rizikuoja savo vaiko sveikata.

Donorinis motinos pienas, kurį gaus naujagimis, turi būti saugus. Todėl pirmiausia motina donorė turi būti ištirta dėl galimų infekcijų, kurios gali būti perduodamos per motinos pieną naujagimiui. Tik ištyrus donorę ir nustačius, kad jos pienas nėra pavojingas, ši gali pradėti dovanoti savąjį pieną.

– Kaip tikrinamas ir paruošiamas donorinis pienas?

– Moteriai dovanojus savo pieną, ištiriama jo sudėtis, tada pienas termiškai apdorojamas – pasterizuojamas – siekiant sunaikinti jame esančias bakterijas ir virusus, po to greitai užšaldomas, norint išsaugoti svarbiausias maisto sudėtines dalis ir garantuoti sterilumą. Taip paruoštas pienas gali būti saugomas iki 6 mėnesių.

Ištyrus motinos pieną ir nustačius jo sudėtį – baltymų, riebalų, angliavandenių kiekį – motinos pieno sudėtį galima pakoreguoti, praturtinant jį baltymu ar kitais maisto komponentais.

Toks pienas užtikrina geresnį neišnešioto naujagimio augimą, padėdamas pasivyti bendraamžius. Jis padeda vystytis naujagimio žarnynui, jame esančioms bakterijoms, turi svarbių komponentų naujagimio smegenų augimui ir vystymuisi. Neretai praturtinto motinos pieno reikia ir sergančiam, nors ir išnešiotam naujagimiui.

– Ar donorinis pienas kainuos?

– Visi naujagimiai, gydomi Vaikų ligoninės naujagimių skyriuose, gaus donorinį pieną nemokamai.

Jeigu geranorių donorių dėka surinksime pakankamai daug pieno, jį ištyrę ir paruošę galėsime pasiūlyti ir toms moterims, kurios savo mažylius augina namuose, bet norėtų juos maitinti donoriniu motinos pienu. Tiesa, tokia paslauga turėtų būti mokama, nes pieno tyrimas, paruošimas ir saugojimas reikalauja nemažų sąnaudų.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Danutė SAVICKAITĖ, Respublika.lt

Informacijos šaltinis: ve.lt

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.