Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba pareiškė, kad kompensacijos už privačius darželius lankančius vaikus yra diskriminacinės socialiniu pagrindu, nes naudingos tik turtingesnėms šeimoms, ir sostinės savivaldybei siūlo keisti tvarką.
„Savivaldybės tarybos priimtas sprendimas yra diskriminuojantis dėl socialinės padėties ir mes siūlysime Vilniaus miesto savivaldybei pakeisti priimtą sprendimą ir nutraukti lygias teises pažeidžiančius veiksmus“, – BNS penktadienį sakė lygių galimybių kontrolierė Agneta Lobačevskytė.
Pasak A.Lobačevskytės, sprendimas dėl Vilniaus buvo priimtas išnagrinėjus Vyriausybės atstovo Vilniaus apskrityje skundą. Tarnyba savarankiškai taip pat pradėjo tyrimus dėl situacijos Kaune ir Klaipėdoje.
Lygių galimybių kontrolierė ją skiriant į pareigas buvo Darbo partijos narė.
Vyriausybės atstovas Vilniaus apskrityje konservatorius Audrius Skaistys BNS sakė prašęs įvertinti sostinės valdžios sprendimą lygių galimybių aspektu, kai dėl kompensacijų už privačius darželius gavo „darbiečių“ ir Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) skundus.
Lygių galimybių kontrolierės vertinimu, 100 eurų kompensacija gali pasinaudoti tik pasiturinčios šeimos. Pasak A.Lobačevskytės, tėvams, kurie neišgali vaiko vesti į privatų darželi, 100 eurų kompensacija problemos neišsprendžia.
„Mes įžvelgiame diskriminaciją dėl socialinės padėties, nes tėvai, kurie veda savo vaikus į privačius darželius, turi pakankamai pinigų, uždirba nemažus atlyginimus, ir jiems užtenka turimų pajamų, kad vestų vaikus į privačius darželius. Tuo tarpu tėvai, kurie veda savo vaikus į valstybinius darželius, jiems šimto eurų kompensacija neišsprendžia klausimo, negavus vietos valstybiniame darželyje vesti į privatų darželį“, – pabrėžė kontrolierė.
„Savivaldybės priimtas sprendimas nenumato aplinkybės, kad kompensacija skiriama tik tiems tėvams, kurie savo vaikus veda negavę vietos valstybiniame darželyje, kadangi nėra tokios sąlygos, pati kompensacija yra taikoma visiems tėvams, kurie veda savo vaikus į privačius darželius“, – pridūrė įstaigos vadovė.
Vilniaus meras liberalas Remigijus Šimašius su tokiu vertinimu nesutinka. Pasak jo, galima kalbėti tik apie tėvų, vedančių vaikus į privačius darželius, diskriminaciją, nes už vaiko išlaikymą valstybiniame darželyje savivaldybė sumoka apie 260 eurų per mėnesį, tuo tarpu į privačius darželius vedamus vaikus savivaldybė finansuos po 100 eurų.
„Kadangi kompensaciją gali gauti visi, kurie gyvena Vilniuje, diskriminacijos nematau. Valstybiniuose darželiuose finansavimas vienam vaikui yra beveik tris kartus didesnis. Kalbant apie diskriminaciją šiuo pagrindu, diskriminacija yra tėvų, vedančių vaikus į privačius darželius“, – žurnalistams penktadienį sakė R.Šimašius.
Viliaus savivaldybė yra nusprendusi mokėti po 100 eurų mėnesines kompensacijas už privačius darželius lankančius vaikus, taip spręsdama problemą dėl trūkstamų vietų valstybiniuose darželiuose. Sostinės valdžia tikisi, kad tai paskatins kurti naujas vietas darželiuose. Prašymus dėl kompensacijų už ugdomus vaikus sostinės savivaldybei pateikė 68 privatūs darželiai, kurie nuo rugsėjo 1 dienos planuoja ugdyti 3821 vaiką.
Savivaldybė nurodo, kad eilėje dėl vietos darželyje lieka laukti per 7,6 tūkst. vaikų.
Kai kurie tėvai susirūpino, kad užsitikrinę kompensacijas dalis darželių gali pakelti kainas. Sostinės valdžia pripažįsta, kad teisinių svertų paveikti įkainių neturi, nes sutartys su savivaldybe, kuriose yra numatyta sąlyga dėl kainų nekėlimo, įsigalioja tik nuo rugsėjo.
Už švietimą atsakingas vicemeras konservatorius Valdas Benkunskas teigia, kad tėvai, kurie mano, kad jų teisės pažeidžiamos. turėtų kreiptis į vartotojus ginančias institucijas.
„Raginame tėvus, kurie mano, kad jų teisės yra pažeistos būtent dėl to, kad savivaldybėje atsiranda 100 eurų krepšelis, kreiptis į Vartotojų teisių apsaugos tarnybą, kuri ir nagrinėja tokius skundus, o savivaldybė bus proaktyvi nagrinėjant skundus ir tėvams padės“, – BNS sakė vicemeras Valdas Benkunskas.
Pasak vicemero, savivaldybė signalų iš tėvų dėl įkainių kėlimo gavo iš keturių privačių darželių: „Vaikystės sodo“, „Mamos delne“, „Strazdaniukas ir „Aukštyn kojoms“.
Dešiniųjų partneriai koalicijoje socialdemokratai žada siekti kitąmet atšaukti tvarką.
„Mes dėl tokios grėsmės (kainų augimo) įspėjome dar prieš kelis mėnesius, kai buvo pati tokių svarstymų pradžia, nuogąstavimai pasitvirtino. Faktas, kad yra priimti tarybos sprendimai šiems metams, yra teisėti lūkesčiai, bet į tuos dalykus mes tikrai atkreipsime dėmesį kitą kartą, kai taryba kitą kartą svarstys biudžetą. Nes faktai rodo, kad yra piktnaudžiavimo atvejai“, – BNS sakė vicemeras socialdemokratas Gintautas Paluckas.
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.
Asociatyvi nuotr. © Irmanto SIDAREVIČIAUS nuotr.
Informacijos šaltinis: Vakarų ekspresas
Palikti komentarą