Patarimai/rekomendacijos, Psichologija, Vaikai/šeima

Konfliktas – nuostabi santykių forma

Į žodį „konfliktas“ dauguma mūsų reaguojame negatyviai – įžvelgiame jame agresiją, peštynes, karus. Tačiau tai ne visai teisingas požiūris. Iš tikrųjų konfliktas išryškina tik vieną dalyką – neatitikimą. O tai labai svarbi kiekvienam žmogui informacija.

Konfliktas parodo, kad kažkas vyksta nesklandžiai, ne taip, kaip reikėtų. Laiku aptiktas ir pastebėtas konfliktas suteikia galimybę operatyviai pakeisti situaciją. Tuo tarpu žmonės, kurie konfliktų vengia, kaupia ir sandėliuoja visus destruktyvius faktorius savyje. Dėl ko žala tampa keleriopai pražūtingesnė.

Konfliktas leidžia spręsti problemas, vos joms atsiradus – neapleidžiant jų iki tokios stadijos, kai taps destruktyvios. Konflikto slopinimas baigiasi neišvengiamu sprogimu. Kartais tas sprogimas nukreiptas į išorę, kartais – į žmogaus vidų.

Pažinojau moterį, ji visą gyvenimą kentė savo vyro ir aplinkinių žmonių išsidirbinėjimus. Visi laikė ją kantrybės įsikūnijimu, sektinu pavyzdžiu ir žavėjosi jos ištverme. Kai moteris mirė ir jai padarė skrodimą, gydytojams plaukai pasišiaušė – iš širdies praktiškai nieko nebeliko. Visą gyvenimą ji sprogdino emocijas savo viduje.

Reikia išmokti konfliktuoti, sugebėti darbuotis su konfliktu kaip su pozityviu faktoriumi. Išsiaiškindami konfliktiškus momentus tarpusavio santykių pradžioje, galime išvengti daugybės destruktyvių pasekmių santykiams plėtojantis toliau. Tiesą sakant, sugebėjimas aptikti konfliktinius momentus, remiantis visiškai nereikšminga ar negausia informacija – tai tikras ir labai vertingas menas.

Šiuolaikinės visuomenės problema yra ta, kad ji viską iškraipė, tame tarpe ir konflikto sąvoką. Dėl to, kai ne ypatingai protingam žmogui pasakoma, kad jis neypatingai protingas (tuo atveju, jeigu tai objektyvi nuomonė, o ne mėginimas įžeisti), tasai neprotingas žmogus nepadėkos už informaciją, o baisiai įsižeis ir pradės atsikalbinėti kaip mažas vaikas: „Į save pažiūrėk!“ Tuo pačiu prarasdamas galimybę įgyti proto.

Konfliktas – tai ne skandalas.

Savaime aišku, labai svarbus ir pasitikėjimas konfliktą išsiaiškinusiu žmogumi. Anaiptol ne kiekvienas pajėgus pasakyti „Tu kvailys“ tiesiog dėl to, kad tasai išties kvailys, o ne dėl to, kad norėtų įžeisti ar manipuliuoti.

Tikrasis mokėjimas darbuotis su konfliktais suteikia galimybę juvelyriškai koreguoti situaciją pačioje jos užuomazgoje. Ir šitaip išvengti kur kas sunkesnių pasekmių.

Sugebėjimas konfliktuoti neturi nieko bendro su emocine agresija. Konfliktas – tai ne „Pažiūrėk, kas tu toks!“ Konfliktas – tai „Žiūrėk, štai čia padarei klaidą. Ją galima ištaisyti“.

Informacijos šaltinis: http://seimairnamai.eu

Susijusios naujienos

Palikti komentarą

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas.